Bakan Çelik: İslam âlemi despotlarca yönetiliyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İslam ülkelerinden tepki toplayacak eleştiriler yöneltti. İslam âlemine şu anda despot yönetimlerin hâkim olduğunu belirten Çelik, despotluğun Müslüman ülkelerde demokrasinin gelişmemesine neden olduğunu söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İslam ülkelerinden tepki toplayacak eleştiriler yöneltti. İslam âlemine şu anda despot yönetimlerin hâkim olduğunu belirten Çelik, despotluğun Müslüman ülkelerde demokrasinin gelişmemesine neden olduğunu söyledi.
Bakan Çelik, dün Ufuk Üniversitesi'nde 'Cumhuriyet ve Demokrasi' konulu bir konferans verdi. Yeryüzünde monarşi ve cumhuriyet şeklinde iki yönetim olduğunu belirten Çelik, bunların da kendi içinde şıklara ayrıldığını ifade etti. Monarşinin mutlak ve meşru, cumhuriyetin de totaliter, bürokratik, teolojik, sosyalist ve demokratik tarzları olduğunu belirten Bakan Çelik, Türkiye'nin cumhuriyet ve demokrasi evrimini anlattı.
Çelik, Türk demokrasisinin birçok kez kesintiye uğradığını, cumhuriyet adına demokrasinin görmezden, demokrasi adına da cumhuriyetin görmezden gelindiğini ve bu kesimlerin uçları temsil ettiğini savundu.
Katılımcıların İslam dünyasında demokrasi kavramının niçin gelişmediği yönündeki soruları üzerine ise, Çelik ilginç tespitlerde bulundu. İslam dünyasının gelişememesinin İslam'dan değil, yöneticilerinden kaynaklandığını ileri süren Bakan Çelik, "İslam âlemine dört halife devrinin ardından despotluk hâkim oldu. İslam âlemi şu anda da despotlar tarafından yönetiliyor. Ne adına baskı yaparsanız yapın o toplumu münafık yaparsınız" diye konuştu. Çelik, despot yönetimlerin hâkim olduğu Müslüman ülkelerde demokratik atılımların gerçekleştirilmemesini de, "Yerde bir sürü kopuk baş varken kimse buna kolay kolay yaklaşamaz" sözleriyle değerlendirdi.