Bakan Çubukçu, 'ilköğretimde türban' tartışmasına noktayı koydu

Bakan Çubukçu, 'ilköğretimde türban' tartışmasına noktayı koydu
Bakan Çubukçu, 'ilköğretimde türban' tartışmasına noktayı koydu
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün başörtüsüyle ilgili sözlerini tercüme etmeye gerek olmadığını, ilk ve ortöğretim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin kılık kıyafetine ilişkin yönetmeliğin açık olduğunu söyledi.


TBMM - Çubukçu, Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerine yanıt verdi.

İlk ve orta öğretim kurumlarında, öğrenci ve öğretmenlerin kıyafetlerine, okullara başı açık gidilmesi gerektiğine yönelik yönetmelik olduğunu anımsatan Çubukçu, “Ben Milli Eğitim Bakanı olarak ilk ve orta öğretim okullarındaki kılık kıyafet yönetmeliğinin açık olduğunu hatırlatıyorum” dedi.

Hayrünnisa Gül 'ün, dün Londra'da katıldığı toplantıda, ilköğretimde başörtüsü konusuyla ilgili, “Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa, biz bunu da ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir” yönündeki açıklamasının komisyon üyelerince gündeme getirilmesine üzerine, Çubukçu, “Bu açıklamaları tercüme etmem olmaz” diye konuştu. (aa)


    ETİKETLER:

    TBMM

    ,

    Hayrünnisa Gül