Bakan Ergin'den, Erdoğan'a destek

Bakan Ergin'den, Erdoğan'a destek
Bakan Ergin'den, Erdoğan'a destek

arşiv

Bakan Ergin: İdari yargı zaman zaman yerindelik denetimi yapıyor Yerindelik denetimi hükümeti rahatsız eder.

ANKARA – Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘kuvvetler ayrılığı’na ilişkin açıklamalarına destek vererek, “İdari yargı zaman zaman yerindelik denetimi yapıyor; Sayın Başbakan’ın beyanlarının da bu kapsamda olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bakan Ergin, yargı mensuplarının oynadığı ‘Bir Garip Ali Cengiz Oyunu’nu izledi. Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile çok sayıda Bakanlık bürokratının da izlediği oyunun ardından gazetecilere, Başbakan Erdoğan ’ın, ‘kuvvetler ayrılığı ilkesi’ne yönelik “önümüzde engel olarak dikiliyor” açıklamasını değerlendiren Bakan Ergin, Başbakan’ın açıklamalarının idari yargının sınırlarına ilişkin olduğuna ifade ederek, “Zaman zaman yerindelik denetimi yapıldığına dair şikayetler yapılmıştır. Sayın Başbakan’ın beyanları da bu kapsamdadır diye düşünüyorum. İdari yargının, Danıştay’ın idare mahkemesi hukukilik denetimine dönük herhangi bir şey söyleme durumumuz yok” dedi.

“BAZEN YERİNDELİK DENETİMİ YAPIYORLAR"  

Ergin, idari yargının ‘yerindelik denetimi’ yaptığına ilişkin bazı kararlara imza attığını da belirterek, şöyle konuştu:
“Sayın Başbakanımız zaman zaman, bizlerin de itiraz ettiği husus budur. Bir ile, ilçeye bir adliye binası yapacağız, bir idare mahkemesi çıkıp diyebilir ki ‘bu adliyeyi buraya yapamazsın, başka yeri yapın’. Nerede olması gerektiğine dair hukukiliğin ötesinde yerindelik anlamına gelen bir değerlendirme yapabiliyor. Buruda yerindelik yürütme organına ait bir yetkidir. Kuvvetler ayrılığı ilkesi tam anlamıyla uygulandığı takdirde bir problem olmaz diye düşünüyorum. Bu sözler bu kapsamda söylenmiş olduğunu düşünüyorum.”

ERDOĞAN'IN ELEŞTİRİLERİ İŞLEYİŞE DÖNÜK  

Ergin, Başbakan’ın sözlerini kast ederek söz konusu açıklamaların idari yargının işleyişine dönük olduğunu vurgulayarak, “Geçmişte yaşadığımız, gönümüzde azalarak devam etse de yerindelik anlamına gelebilecek tasarruflar elbette ki hükümeti rahatsız eder. Yerindelik denetimi Anayasa uygun bir tasarruf değil. Ancak bunlar süreç içerisinde yoluna girecektir. İdari yargı, denetimini, hukukilik sınırları içinde tutma yönünde içtihatlarını geliştirecektir” dedi.