Bakan Eroğlu, Çanakkale'de 5 çocuk istedi

Bakan Eroğlu, Çanakkale'de 5 çocuk istedi
Bakan Eroğlu, Çanakkale'de 5 çocuk istedi
Çanakkale'de, 2012 Evlilik Hazırlıkları Fuarı'nın açılışını yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kentin nüfusunun azaldığını belirtip, "Asgari 3 çocuk istiyoruz, ama Çanakkale'de 5 olursa daha iyi olur" dedi

Burak GEZEN-Ersan KÜÇÜKKURU

ÇANAKKALE - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kolin Hotel’de bakanlığının yatırımlarıyla ilgili bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, geceyi geçirdiği Kolin Hotel’de basın toplantısı öncesinde bir hafta devam edecek olan 2012 Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nın açılışını yaptı. Açılışta konuşan Bakan Eroğlu, "İnşallah çok kişinin güzel yuva kurmasına ve mutlu bir şekilde hayat sürmesine vesile olur. Tabi Çanakkale’de de bekarların biran önce evlenmelerini tavsiye ediyoruz. Asgari 3 çocuk istiyoruz. Ama Çanakkale’de 5 olursa daha iyi olur" dedi.

Bir basın mensubu, Bakan Eroğlu’na son istatistiki verilere göre kentin nüfusunun azaldığını hatırlattı. Bunun üzerine Bakan Eroğlu, "Çanakkale’nin, ruhuna uygun davranması gerekir. Kentin nüfusunun 4 bin kadar azaldığını görünce doğrusu şaşırdım. Neticede bekarların bir an önce evlenmesi lazım. Burası da cennet gibi çok güzel bir şehir, biz de çok önem veriyoruz. Her türlü yatırımı yapıyoruz. Çanakkale ekonomik açıdan da çok gelişiyor. Özellikle nüfusu artsın diye bu fuara geldik" diye konuştu.
Bakan Veysel Eroğlu, gençlerin biran önce evlenmelerine yardımcı olmak için Çanakkale’de bir orman sahasının düğün yeri haline getirilmesi için de talimat verdi. Fuardaki stantları gezen Bakan Veysel Eroğlu, "Kır düğünleri için özel bir yer hazırlayabiliriz. Orman alanlarından sadece düğünlere mahsus olmak üzere çok özel bir hazırlık yapalım. Şimdi bunun talimatını veriyorum. Evlenecek gençler bu alanlardan ücretsiz istifade edebilecek. Yeter ki evlensinler ve mutlu bir yuva kursunlar. Bu alanın adı da ’Mutluluk Ormanı’ olsun. Çok güzel bir düzenleme yapalım. Ortada oyun oynanabilecek bir alan olsun. Gelin damat masası olsun. Çanakkale’de örnek bir çalışma yapalım. Ortada ay yıldız şeklinde bir düzen olsun. Yıldız kesiminden gelin ve damat gelsin ve ay bölümünde otursunlar. Gelin ve damatlarla oranın açılışını yapalım. Bunu diğer illerde de yapabiliriz" dedi.

140 ÇİFTİ ÜCRETSİZ EVLENDİRME SÖZÜ
Fuarı düzenleyen Çanakkale Hera Wedding firmasının sahibi Arzu Esen Türkyılmaz, bu yaz 40 çiftin düğün organizasyonunu ücretsiz olarak kendilerinin yapabileceğini söyledi. Bakan Eroğlu, 100 çiftin düğün organizasyonunu da kendilerinin üstleneceğini belirtip, hedeflerinin 140 çifti evlendirmek olduğunu kaydetti.
Fuarı gezen Bakan Eroğlu, gelinlik giyerek mankenlik yapan Çanakkale Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Deniz Güney ile bir süre sohbet etti. Güney’e, "Damat var değil mi?" diye sordu. Genç kız, "Evet, var" diye cevap verince, Bakan Eroğlu, "Peki o zaman mutluluklar diliyorum. Hayırlı olsun" dedi. Gelinlikli genç kız ile hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, "Bahtınız açık olsun inşallah" diyen Bakan Eroğlu’na genç kızın yanıtı, "Ben evlenmiyorum" oldu. Bakan Eroğlu, bunun üzerine "Bahtınız açık olsun derken, evleneceğiniz zamanı kastettim" dedi.

Bakan Eroğlu, daha sonra fuarda çeyiz sandığı standı açan Furkan Avcı ile yaptığı sohbette, "Bekar mısın?" diye sordu. Avcı’nın evli olduğunu söylemesi üzerine Bakan Eroğlu bu kez "Çocuk sayısı kaç?" diye sordu. Avcı’nin "Bir" yanıtına Eroğlu, "En az kaç olması lazım?" diye bir soru daha yöneltti. "Üç" yanıtını veren Avcı’nın elini sıkan Bakan Eroğlu, "Görüyorsunuz değil mi maya tutmuş" dedi.(aa)