Bakan Eroğlu: İstanbul'da sular kesilirse bıyıklarımı keserim

Bakan Eroğlu: İstanbul'da sular kesilirse bıyıklarımı keserim
Bakan Eroğlu: İstanbul'da sular kesilirse bıyıklarımı keserim
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu İstanbul'daki su sıkıntısıyla ilgili olarak "Su kesintisi yok, yapmayı düşünmüyoruz. Çünkü aksi taktirde ben, bıyıklarımı kesmek zorunda kalacağım" dedi.

ISPARTA - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Isparta Valiliğini ziyaret ederek, Vali Vahdettin Özkan ile görüştü. Eroğlu, Isparta'ya daha önce 45 yatırım için geldiğini, bugün ise 15 müjde vereceklerini söyledi.

Eroğlu, geçen yıl kente 45 tesisinin yapımına başladıklarını, yarın da 46,6 milyon liralık 15 tesisin temelini atacaklarını bildirdi.

Bu şekilde Isparta'ya 420 milyon liralık 60 tesis kazandıracaklarını vurgulayan Eroğlu, ayrıca 20 bin dekar alanda 2 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını kaydetti.

BARAJLARDAKİ SU DURUMU
Bakan Eroğlu, bir gazetecinin, barajlardaki su seviyesine ilişkin "kırmızı alarm verilip verilmediğine" ilişkin soruya, "Kırmızı alarm vermedik. Bütün iller çalışma yaptık. Her ile göre su seviyesi değişiyor" ifadesini kullandı.

Ankara 'da yağışın olmamasına rağmen 2 yıl yetecek suyun bulunduğuna dikkati çeken Eroğlu, Bursa ve İzmir'de su seviyesinde sıkıntı olmadığını kaydetti.

" İSTANBUL 'DAKİ BARAJLARDA YÜZDE 27'LİK DOLULUK ORANI BULUNUYOR"
İstanbul'daki barajlarda yüzde 27'lik doluluk oranı bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, "Düşük ama şimdi B planımız devrede. Melen'den su basıyoruz. Herhangi bir problem yok. İçme suyu maksatlı barajların doluluk oranı yüzde 54'tür. 10 milyar metreküp su var. Halbuki kullanılan içme suyu 7 milyar metreküp. Kimisinde fazla su var, kimisinde az. Biz zaten su sıkıntısı yaşamayacağımızı söyledik. Kaldı ki yağışlar da gelecek" diye konuştu.

İstanbul'un 50 yıl önce susuzluktan kırıldığını, adeta Kerbela'ya döndüğünü ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Benzin istasyonları gibi su istasyonları vardı. Her evde su deposu vardı. Biz 1 Ocak 1995'ten, saat 08.59'dan itibaren su kesintisi olmayacak dedik. İstanbul o zaman 6,5 milyondu, şimdi 17 milyon. Su kesintisi yok, yapmayı düşünmüyoruz. Çünkü aksi taktirde ben bıyıklarımı kesmek zorunda kalacağım. Çünkü o zaman gazeteciler, 'Su kesintisi olursa ne yapacaksınız' diye sormuştu. 'Sultanahmet Meydanı'nda kendimi asacak halim yok, o zaman bıyıklarımı keseceğim' demiştim. Allah'a şükür, askerde bile bıyıklarımı kesmedim. Merak etmeyin, bıyıklarımı kestirmeye niyetim yok." (aa)