Bakan Eroğlu: Türkiye'nin her tarafını şantiyeye çevirdik

Bakan Eroğlu: Türkiye'nin her tarafını şantiyeye çevirdik
Bakan Eroğlu: Türkiye'nin her tarafını şantiyeye çevirdik

Eroğlu, Türkiye'nin kalkmınmasını 'Rantiye dönemini kapatıp şantiye dönemini başlattık, farkımız bu' sözleriyle özetledi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye'nin her tarafını şantiyeye çevirdik" dedi

AFYONKARAHİSAR - Bakan Eroğlu, Emirdağ Yedikapı Barajı ve Sulaması'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın liderliğinde muhteşem hizmetlere imza attıklarını söyledi.

Belçika'da yaşayan gurbetçilerin Türkiye 'deki dönüşümü çok iyi bildiğini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

“Çünkü dışarıda paramızın pul etmediği, pasaportumuzun itibarının olmadığı günleri onlar yaşadı. O acılara son verdik. Artık paramız itibarlı hale geldi. 6 sıfırı atıverdik mi? Atıverdik. Ayrıca bütün dünyada itibarlı ülke olarak Türkiye'yi hazırladık. Türkiye ekonomisini dünyada 16'ncı sıraya yükselttik. Bundan gerçekten gurur duyuyoruz. Bakın nereden nereye... İnanın geçmişte yurt dışına çıkarken döviz bulamazdık. Döviz çıkarmak meseleydi. Dışarıya para götüremezdik. İnanın çorabın içinde, bazı arkadaşların çorabın altına 100 dolar koyup da çıktıkları oluyordu. Hatta paramız pul olduğu için yurt dışına çıktığımızda yanlışlıkla 10 milyon lirayı çıkardığımızda yabancılar hayretle bakardı. O günler geride kaldı.”

‘RANTİYE DÖNEMİNİ KAPATIP ŞANTİYE DÖNEMİNİ BAŞLATTIK’
Eroğlu, “enflasyon canavarı”nı yok ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Devletin borçlanma yükünün büyük bir kısmı faizden kaynaklanıyordu. Devlet aldığı borca yüzde 63 faiz ödüyordu. Devletin bütçesi buna dayanamıyordu. Dolayısıyla gelirlerin yüzde 85'i ana paraya değil faiz ödemesine gidiyordu. Hatta 'IMF' diye bir kurum vardı. Ondan borç almışız biliyorsunuz. Borçlu olunca insanın yürüyüşü bile değişiyor. Ona da restimizi çektik. Şimdi 23 milyar dolar aldığımız borcun vadesi geleninin tamamını ödedik. Sadece 2 milyar liracık borç kaldı. Onun da vadesi bu yıl doluyor, borcumuz kalmıyor. Sadece borcumuzu değil Merkez Bankası'nın boş kasasını da dövizle doldurduk. Merkez Bankası'nda 91 milyar dolar döviz var. Hem iç borçları hem de dış borçları ödedik. Türkiye'nin her tarafını şantiyeye çevirdik. Rantiye dönemini kapatıp şantiye dönemini başlattık, farkımız bu. Sadece bu kardeşinizin bakanlığının Türkiye'nin her tarafında 4 binden fazla şantiyesi gece gündüz çalışıyor. Bunların 70'i Afyonkarahisar'da.”

“HİZMETLER YURT DIŞINDAN DA TAKİP EDİLİYOR”
Belçika'da çok sayıda Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesi nüfusuna kayıtlı gurbetçi yaşadığını belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

“Hizmetler yurt dışından da yakından takip ediliyor. 5 bin 350 dekar alana kurulacak modern sulamayla sistemiyle her yıl Emirdağlı vatandaşların cebine 4 milyon lira ek para girecek. Emirdağ'ı Türkiye'nin en modern ilçesi yapmak hepimizin görevi. Bu baraj nasıl hayata geçirildi? 50 yıldan beri her gelen 'Yedikapı Barajı'nı yapacağız' diye söz vermiş. Ben de DSİ Genel Müdürü olduktan sonra bu barajla ilgili inceleme başlattım. Ancak 'bu barajın yapılması uygun değil' dediler. 'O civarda kil yok' dediler. Ancak bir gün Emirdağ'da dolaşırken bir iş adamı bana verilen raporun yanlış olduğunu, buranın baraja uygun olduğunu söyledi. Burada dünyanın en ileri teknolojisiyle kaya dolgu sistemli baraj yapma kararı aldık. Türkiye'de ilk defa uyguluyoruz. Sizin baraj Türkiye'ye ve dünyaya örnek barajlardan biri olacak.”(aa)