Bakan Gül: AB işi kopmaz

Bakanlığının bütçe görüşmelerinde AB'yle ilgili, "Değişiklikler tatmin etmezse Brüksel'de bırakırız" diyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 'ne demek istediği'ni açıkladı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Bakanlığının bütçe görüşmelerinde AB'yle ilgili, "Değişiklikler tatmin etmezse Brüksel'de bırakırız" diyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 'ne demek istediği'ni açıkladı. Gül, "Kimse ipleri koparacağımı düşünmesin, ben çok iyimserim" derken, Dışişleri üst yönetimi AB konusunda suskun kalmanın Türkiye'nin yararına olacağını düşünüyor.
Dışişleri Bakanlığı'ndaki müsteşarlık görevini tamamlayıp Roma Büyükelçiliği'ne atanan Uğur Ziyal, önceki akşam bir veda resepsiyonu verdi. Dışişleri Bakanı Gül'ün de katıldığı resepsiyona, Türkiye'nin 17 Aralık hazırlıkları üzerine yapılan tartışmalar damgasını vurdu. Bakan Gül, "Brüksel'de bırakırız" çıkışının yanlış anlaşıldığından yakınırken, bu çıkışının gerekçesini şöyle anlattı:
"Ben çok iyimserim. Ama karşımıza çıkıp, 'Tarih alamazsan ne yapacaksın?' diye soruyorlar. Ne diyeyim yani. 'Brüksel'de bırakırırız' demeyip de, 'Bu işi kopartırız' mı diyeyim, kopsun mu yani. Böyle şey olmaz. AB işi kopmaz. Hepimiz çok iyimseriz. Ben herkesten de iyimserim. Türkiye çok güzel bir dönemden geçiyor."
Dışişleri: Biz hazırız
Radikal'in '17 Aralık'ta ne olur' sorusunu değerlendiren Dışişleri üst yönetimi ise, tüm hazırlıkların tamam olduğuna dikkat çekip, en büyük sıkıntılarının herkesin AB konusunda yorum yapması olduğunu belirtti. Bu sıkıntıdan kurtulmak için özellikle AB ile ilgili bürokratlara 'Sus ve bekle' talimatı verildiğini vurgulayan yetkililer, "Herkes bu süreçte çok dikkatli olmalı. Farklı yorumlar konuyu dağıtıyor, karıştırıyor. Türkiye'nin AB motivasyonunu kaybetmemesi çok önemli" dedi.
Tahminler olumlu
Radikal'in 17 Aralık zirvesine ilişkin tahminlerini sorduğu büyükelçiler de şunları söyledi:
ABD Büyükelçisi Eric Edelman: Bütün göstergeler olumlu. Zirvede Türkiye'yle ilgili kesin bir tarih kararı alınacak ve müzakerelere 2005'in ikinci yarısında başlanacak. Britanya'nın dönem başkanlığına denk gelecek süreç, Türkiye'nin işini kolaylaştıracak.
AB Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer: Kötümserliğe gerek yok. 2005'in ilk yarısı bitmeden Ankara müzakerelere başlamış olur. Ankara ve Brüksel'de olumlu bir hava hâkim. Zirveden Türkiye için en iyi sonuç çıkacak.
Avusturya Büyükelçisi Marius Caligaris: 17 Aralık'ta tarih geliyor. 2005'in ikinci yarısında müzakereler başlar. Türkiye karşıtları tek tek yumuşadı. Türkiye'nin yaşadığı reform süreci herkesi çok etkiledi. Bu sürecin devam edeceğine herkes inanıyor.