Bakan Günay Sivas davası için konuştu

Bakan Günay Sivas davası için konuştu
Bakan Günay Sivas davası için konuştu
Bakan Ertuğrul Günay, Sivas davasının zaman aşımından düşmesi için, "Bizim inançlarımızda ve hukukumuzda amaçsız, hedefsiz, vebalsiz bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir. Bütün insanlığı öldürmek, ilahi hukukta insanlığa karşı işlenen suçun adıdır." dedi.

Yaşar KAÇMAZ 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas davasındaki zamanaşımı kararını değerlendirdi. İstanbul 'da konuşan Bakan Günay, "Sivas davasının zaman aşımına uğrayarak sonuçlandırılmasından Türkiye Cumhuriyeti hükümeti üyesi olmanın ötesinde hukukçu olarak, bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak derin bir acı duyuyorum. Çünkü bir kitleye karşı topyekun hiçbir ayrım yapılmaksızın toptan hedef gösterilerek yapılmış bir saldırı, insanlık suçudur" dedi.

"KAMU VİCDANINI İNCİTMİŞTİR"
"Bizim inançlarımızda ve hukukumuzda amaçsız, hedefsiz, vebalsiz bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir. Bütün insanlığı öldürmek, ilahi hukukta insanlığa karşı işlenen suçun adıdır" diyen Günay, "Bütün insanlığı öldürme terimi, bizim kutsal kitaplarımızda geçen ve burada işlenmiş olan suçlar da bütün insanlığı öldürmek niteliği ile insanlığa karşı suçtur. Yargının bir bölümü ile insanlığa karşı suçu kabul edip davanın bütününü bu tavsiften çıkarmış olması ve 20 yıla yakın bir aradan sonra sonuca vardırmadan kararı zaman aşımına uğratması kamu vicdanını incitmiştir" şeklinde konuştu.

Günay, "Yargı, bu tür olayları yargılananlar açısından da, yargılamaya taraf olanlar açısından da insanları tatmin edecek bir sonuca ulaştırmak yerine 10 yıllarca süründürüp zaman aşımına uğratarak kamu vicdanını ve kamunun hukuka olan güvenini sarsmaktadır. Bunun başka örneklerini gördük, yeni örneklerini artık bu ülkede görmek istemiyoruz" ifadesini kullandı.  (DHA)