Bakan Konca: Basına baskı eceli gelmişliğin ifadesi

Bakan Konca: Basına baskı eceli gelmişliğin ifadesi
Bakan Konca: Basına baskı eceli gelmişliğin ifadesi
HDP'li Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, "Türkiye'de ve bütün coğrafyada demokrasiyi yeniden inşa edecek parti HDP'dir" dedi. Konca basına yönelik baskıları da, "Eceli gelmişliğin ifadesi" olarak değerlendirdi.

RADİKAL - HDP'nin Kocaeli milletvekili aday tanıtım toplantısında konuşan Avrupa Birliği Bakanı HDP'li Ali Haydar Konca, " Türkiye 'de ve bütün coğrafyada demokrasiyi yeniden inşa edecek parti HDP'dir. HDP'nin şu veya bu komplolarla barajın altına itilmesi tam aksine Türkiye'nin bölünmesini getirecektir. Bu riski hiç kimsenin alma şansı olamaz" dedi. İzmit'te bir kafeteryada gerçekleştirilen HDP Kocaeli aday tanıtımına, aynı zamanda Kocaeli Milletvekili olan Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül adayları ve partililer katıldı. Burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın sahalara indiğini söyleyen Bakan Konca şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı yine sahalara inmiş vaziyette. Anayasanın kendisine biçtiği tarafsızlık rolünü ihlal ederek anayasanın dışına düşerek dün de yine Terörle Mücadele Mitingi'nde milli ve yerli aday istedi. Sonunu da şöyle bağladı; 'Siz ne demek istediğimizi anlarsınız' dedi. Bu bir Cumhurbaşkanı veya bir siyasetçinin edebileceği laf değildir. Asıl halkları bölme, parçalama sözü buradan geçer. Milli ve yerli demekle neyi kastettiğini ben anlamadım ve açıklaması gerek. Lütfen daha açık ve daha net bu sözün söylenmesi gerek."

'HDP'NİN BARAJIN ALTINA İTİLMESİ TÜRKİYE'NİN BÖLÜNMESİNİ GETİRECEKTİR'

HDP'nin Türkiye'nin aydınlık geleceği olduğunu ileri süren Bakan Konca, "Türkiye'de birliğin, özgürlüğün, dayanışmanın, kardeşliğin, eşitliğin ve barışın tek kapısı HDP'dir. Gerek siyasal felsefesi, gerek Türkiye partisi olma yolunda attığı adımlar işçi sınıfına dayalı emek eksenli siyaset yapma politikalarıyla Türkiye'nin geleceğini belirleyecek. Türkiye'de ve bütün coğrafyada demokrasiyi yeniden inşa edecek parti HDP'dir. HDP'nin şu veya bu komplolarla barajın altına itilmesi tam aksine Türkiye'nin bölünmesini getirecektir. Bu riski hiçkimsenin alma şansı olamaz. Eğer biz Türkiye'de gerçekten barışı ve kardeşliği, özgürlüğü istiyorsak HDP'nin demokratik siyaset yapma yollarının mutlaka ve mutlaka açılması gerektiğini herkes bilmektedir. Ben halklarımızın bunu çok iyi anladığına eminim. 1 Kasım'da yeniden ama yeniden bir ders verileceğine ben kuşku duymuyorum" diye konuştu.

'ECELİ GELMİŞLİĞİN DE İFADESİDİR'

Haydar Konca konuşmasında bir hükümetin, bir iktidarın otoriterleşmeye yönelince ana nokta vurması gereken yollardan bir tanesinin de basını susturmak olduğu belirterek şöyle devam etti: "Bu temelde Hürriyet gazetesine yapılan baskın. Bugün'e, Zaman 'a ve Cumhuriyet Gazetesinde Can Dündar'a yapılan baskı ve hakkında açılan davaların hepsi aslında otoriterleşen siyasal iktidarın kendisini kamuoyundan gizlemek ve onu açığa çıkaran tüm basın organlarına, tüm basın mensuplarına baskı yapması anlamına geliyor. Bunu şiddetle kınıyorum. Bu baskının sonu yoktur. Eceli gelmişliğin de ifadesidir bu." HDP'den yapılan açıklamaya göre, Kocaeli Milletvekili adaylarının isimleri de şöyle: "Haydar Konca, Halide Ağma Öncü, Halide Yılmaz, Bediha Salhan, Sevda Üzer, İbrahim Ergin, Zakira Dündar Aydın, Hasan Söndü, Ahmet Okuyanlar, Turan Yalçınkaya, Sevgül Okan." (Ergün AYAZ/İZMİT/DHA)