Bakan Şahin'den BDP'ye 'onbaşı' yanıtı: Siz on para etmezsiniz

Bakan Şahin'den BDP'ye 'onbaşı' yanıtı: Siz on para etmezsiniz
Bakan Şahin'den BDP'ye 'onbaşı' yanıtı: Siz on para etmezsiniz
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık arasında "onbaşı" tartışması yaşandı. İçişleri Bakanı Şahin, "Bu sözler on para etmeyen insanların ağzına yakışan sözlerdir. Siz on para etmeyen insanlarsınız ve o sözleri söylüyorsunuz" dedi.

ANKARA - İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık arasında “onbaşı” tartışması yaşandı. İçişleri Bakanı Şahin, “Bu sözler on para etmeyen insanların ağzına yakışan sözlerdir. Onbaşı sözü de çavuş sözü de general sözü de sizin ağzınıza yakışmıyor. Onlar bu devletin görevlileridir. Siz on para etmeyen insanlarsınız ve o sözleri söylüyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Sakık, “Bu kadar büyük bir dilinizin olduğunu biliyoruz, diliniz ağzınıza yerleşmiyor” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Teklif üzerinde yapılan görüşmelerde, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin arasında tartışma çıktı. Sırrı Sakık, “Uzman çavuşların orduda ayrımcı bir politikaya tabi tutulduğunu, çocukların, eşlerinin orduevine alınmadığını ifade etmiştik, bu hale devam ediyor, neden orduevine giremiyorlar” diye sordu.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Daha önce sorduğunuz soruya nifak sokma olarak cevap verilmiş, aynı soru aynı cevap bugünde geçerlidir. Neden nifak sokmak dersek, ben bu sorunun samimi olduğuna inanamıyorum” dedi.

“SEN DE YAPARSIN OLUR BİTER, BU İŞARET PARMAĞIDIR”
BDP sıralarından gelen tepkilere de İçişleri Bakanı, “Size cevap vermiyorum, Sırrı Bey cevap verebilir, susmasını bilin. Size de ayrıca cevabım var” dedi.

BDP’li vekillerden gelen itirazlar üzerine Bakan Şahin, “Canın da sıkılır, böyle yapsan ne olur yapmasan ne olur, sen de yaparsın olur biter, bu işaret parmağıdır” dedi.

“ONBAŞI” SÖZÜNE YANIT
İçişleri Bakanı Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sayın Sakık, bu ülkenin Genelkurmay Başkanına sizin partinizin iki taneden biri genel başkanı kalkıp general değil, ben seni onbaşı olarak görüyorum derse, sen sus, cevap vereyim, her vesileyle bu ülkenin polisine, askerine, memuruna çalışanına hakaret derecesinde sataşmayı kendinize bir ilke edinmişsiniz, bu sözlere çok alışığız, bu samimiyetsiz sorulara da çok alışığız.” İçişleri Bakanı’nın sözlerine, Sakık, “Samimiyetsiz sensin” karşılığını verdi.

“SİZ ON PARA ETMEYEN İNSANLARSINIZ”
İçişleri Bakanı Şahin, konuşmasını şöyle devam etti:
"Bu sözler on para etmeyen insanların ağzına yakışan sözlerdir. Onbaşı sözü de çavuş sözü de general sözü de sizin ağzınıza yakışmıyor. Onlar bu devletin görevlileridir. Siz on para etmeyen insanlarsınız ve o sözleri söylüyorsunuz.

Bu ülkenin ordusunun Genelkurmay Başkanına hakaret amacıyla şerefli onbaşıyı dile getiren hakaret amacıyla dile getiren partinin bir başka üyesinin burada kalkıp uzman çavuşlar orduevlerine alınmıyor yaklaşımını ben samimi olarak bulamam."

İçişleri Bakanı’nın konuşmasını tamamlamasının ardından AKP ’li vekiller ile Sakık arasında alkış tartışması yaşandı. AKP’li vekiller de, “Sana mı soracağımız ne yapacağımızı” karşılığını verdi.

“DİLİNİZ AĞZINIZA YERLEŞMİYOR”
Sataşma nedeniyle söz isteyen Sakık, “İlk önce terbiyeden ve edepten siz pay almalısınız, çünkü konuştuklarınızı bilmiyorsunuz. Siz eğer Genelkurmay'a bu kadar saygılıysanız dün Genelkurmay Başkanıydı bugün de terör suçundan dolayı cezaevinde, teröristbaşıdır” dedi.
“Bu zat iç barışımızı baltalamak için ne gerekiyorsa onu yapıyor” diye konuşmasına devam eden Sakık ayrıca, “Herkese dil uzatıyor. Bu kadar büyük bir dilinizin olduğunu biliyoruz, diliniz ağzınıza yerleşmiyor. Ama biz size, bize hakaret etme hakkını vermeyiz. Size harfiyen hepsini iade ediyorum” dedi.

İSTİYORLARSA 'ON PARA EDER' DİYEYİM
Mumcu, tartışmanın ardından Bakan Şahin'e yeniden söz verdi. Şahin, şunları söyledi:
“Umarım müdahale ile sözüm kesilmez. Kendilerinin hep savundukları bir tez var. Asılsız, akıl dışı tez üzerinden siyaset yapıyorlar. Özür dilemem konusunda talepte bulunan siyasi parti ve onun ilgili milletvekillerinin siyaset tarzı ve yapmak istedikleri, aziz milletimizin ve yüce Meclisimizin yeteri kadar malumudur.

Türkiye 'yi bölmek için faaliyet gösteren bir terör örgütünün savunmasını bir şekilde ama her yerde yapmaya çalışan bir siyasi partinin 30 senedir bu ülkede, özellikle Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere ülkenin tamamında terör adına, terör üzerinden, terörü savunarak, teröristleri savunarak bu ülkede hiçbir insanımıza 30 yılda 25 kuruşluk yarar kimse sağlamamıştır. Millet acı, feryat, ıstırap içindedir. İş hayatları, özgürlükleri sıkıntıdadır. Halk sıkıntıdadır ve şikayet etmektedir. Genel Başkanı ile milletvekilleri ile bütün ilgilileri ile bu ülkede 5 kuruşluk, 10 kuruşluk katkısı olmamıştır. '10 para etmez' demiştim eğer istiyorlarsa '10 para eder' diyeyim ve düzelteyim.”

Bunun üzerine BDP'li milletvekilleri ayağı kalkarak yeniden tepki gösterdi ve Şahin'in özür dilemesini beklediklerini söyledi. Kaplan, “Ya özür dileyecek ya istifa edecek” dedi. Tartışmanın devam etmesi üzerine Başkanvekili Mumcu, oturuma 10 dakika ara verdiğini açıkladı. Tartışma, arada da devam etti. Başkanvekili Mumcu, saat 20.00'de kürsüye çıkarak, çalışma süresinin tamamlandığını ilan ederek, yarın 13.00'de taplanmak üzere birleşimi kapattı. (ajanslar)