Bakan Şimşek: CHP, vaatlerin kaynağını açıklasın onlara oy vereceğim

Bakan Şimşek: CHP, vaatlerin kaynağını açıklasın onlara oy vereceğim
Bakan Şimşek: CHP, vaatlerin kaynağını açıklasın onlara oy vereceğim
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "CHP yönetimi dün seçim vaadi olarak dile getirdiği projelerin kaynağını açıklasınlar ben de onlara oy vereceğimi" dedi.

RADİKAL- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek CNN Türk’te Hande Fırat’ın programına katıldı. CHP 'nin seçim bildirgesinde dile getirdiği vaatleri tek tek inceleyip maliyetlerini çıkardıklarını söyleyen Bakan Şimşek, bu programı hazırlayanların sayı saymayı bilmediğini iddia etti. CHP’nin açıkladığı projelerin uygulanması halinde bütçe açığının 10 kat artacağını belirten Bakan Şimşek, CHP’nin açıkladığı ‘emekliye çift maaş ikramiye, çiftçiye mazot 1,5 lira, taşeron işçilere kadro, gibi vaatlerin maliyetinin yıllık 149 milyar lirayı bulduğunu belirterek, vaatlerin hayal ürünü olduğunu dile getirdi.  

'KEMAL DERVİŞ'E SORDULAR MI?'

Bakan Şimşek "İktidar olmaları halinde, davet ettikleri çok değerli ekonomist var. ona sordular mı acaba? Merak ediyorum sormuşlar mı? (Kemal Derviş) Çünkü bu programın, üç dört yıl uygulamasından vazgeçiyorum, ilk yılınızın sonunda merkez bankasıyla para basmazsanız, süper enflasyona çıkmayı göze almazsanız IMF’nin kapısını çalmak zorundasınız" dedi. 

 

TÜRKİYE KRİZE GİRER’

CHP’nin açıkladığı projelerin uygulanması halinde Türkiye’nin bir ekonomik krize gireceğini ve  borç para almak için IMF’nin kapısını çalacağını dile getiren Bakan Şimşek “CHP'liler çıksınlar kaynağını ortaya koysunlar. Hangi vergiyi artıracaklarını, hangi harcamayı kısacaklarını, bırak 149 milyar lirayı bana üçte birini açıklasınlar ben onlara oy vereceğim. Bizim bütçenin en büyük kalemi personeldir. Diyorlar ki biz israfı önleyeceğiz. Biz maaşı artıracağız diyorlar, siz nasıl tasarruf yapacaksınız? Siz zaten emekliler için iki kalemde 60 milyona yakın bütçeyi patlatacaksınız.  Bütün bunları yapsınlar  Nobel ödülünü hak ederler. Ben de şapka çıkartırım. Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler. Sadece şapka çıkartmam yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki ben de CHP'ye oy vereceğim derim” dedi.

 

BUNA KRİZ DENEMEZ

Cumhurbaşkanı'nın ekonomide bir patinaj olduğuna yönelik açıklamalarına yönelik gelen soruya Şimşek şöyle yanıt verdi:"Bir geçici yavaşlama var. Ama kriz diye tanımlanamaz. Türkiye geçen sene yüzde 2,9 büyüdü. Bu Brezilya Meksika Peru Arjantin gibi Latin Amerika ülkelerinin neredeyse, bu ülkeler 1,3 büyüdüler, iki katından daha fazla. Romanya Bulgaristan gibi ülkeler bu ülkelere göre Türkiye bir miktar daha fazla büyüdü. Asya bizden daha az büyüdü. Çin ve Hindistan'ı hariç tutarsanız 2,7 büyüdü. Türkiye geçen sene büyümede bir çok gelişmiş ülkeden daha iyi. İki, işgücüne katılım oranı artıyor. Nüfusumuz genç. 1,3 milyon gence iş bulmuşuz. Türkiye'de reel faizler sıfıra yakın. Ben buna kriz diyemem. Ha kur meselesine gelelim."


MERKEZ BANKASI'NA YÖNELİK AÇIKLAMA


Maliye Bakanı, son dönemde büyük tartışma yaratan Merkez Bankası'na yönelik bağımsızlık tartışmalarıyla ilgili soruya yönelik, "Bu kur meselesini iyi görelim. Bir yıl öncesine gidin, 130'un üzerindeydi. 1,30'dan 1,06'ya inmedi mi? Geçen Ağustos'tan bu yana ortalama yüzde 22 değer kazandı. TL'deki değer kaybı da o kadardır, daha fazla değildir. Hadi diyelim ki Türkiye'de kötü yönetim var, Türkiye bu işi idare edemiyor. Peki Güney Afrika'da ne oluyor? Hadi Rusya'nın başka sorunları var, ta Kazakistan'da ne oluyor? Dolar dünyadaki bütün para birimlerine karşı son bir yılda yüzde 22 değer kazanmıştır. Euro da dahil olmak üzere Türkiye istisna değildir. Doların çıkışıyla merkez bankası tartışmaları aynı noktaya geldi. Merkez bankasıyla ilgili hiç tereddüt yaşanmasaydı, lira yine değer kaybederdi. Yüzde şu kadar mı bu kadar mı ben bilemem. Ama altını tekrar çizeyim. Türkiye'ye özgü bir piyasada dalgalanma yok. Son bir haftada var, seçime ilişkin belirsizlik var" yanıtını verdi