Bakan'dan imalı ceviz tanıtımı: Onu söylemeye gerek yok

Bakan'dan imalı ceviz tanıtımı: Onu söylemeye gerek yok
Bakan'dan imalı ceviz tanıtımı: Onu söylemeye gerek yok
'Ceviz Eylem Planı' projesi kapsamında Tokat'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, cevizin faydalarını anlattıktan sonra " Daha başka faydaları da var, onu da söylemeye gerek yok tabi" dedi.

Mustafa TURAPOĞLU - Fatih YILMAZ

TOKAT -Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ülkedeki ormanların nicelik ve nitelik olarak korunmasına, geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik başlattığı, ’Ceviz Eylem Planı’ projesi kapsamında Bakan Veysel Eroğlu Tokat’a geldi.

TÜKETİLEN CEVİZİN YÜZDE 60’I İTHAL
Törende konuşan Bakan Eroğlu, Tokat’ı çok sevdiğini söyleyerek kentte gelen yatırımlardan bahsetti. Türkiye ’de tüketilen cevizin yüzde 60’ının ithal olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Bu gerçekten bizim için acı bir netice. Ben bunu öğrenince bakan olduğum zaman , arkadaşlara talimat verdim. Artık dedim bundan sonra sadece çam üretmeyeceğiz. Ceviz, badem her türlü kırklı türlü şeye kadar hatta ormanlarda bazı yerlere bunları dikeceğiz” dedi.

CEVİZİN FAYDALARINI SIRALADI
Konuşmasında 60 dekarlık alana dikim yapılacağını söyleyen Bakan Eroğlu, "Çünkü ceviz çok önemli. Dikkat ederseniz her meyvenin faydası insan vücuduyla alakalıdır. Ceviz beyni temsil etmektedir. Dolayısıyla bu cevizin beyne, beynin çalışmasına, fonksiyonlarına çok muazzam faydası var. Hatta bir gece üç beş parça cevizi suda bırakıp sabah suyunu içip cevizi yerseniz sizin kolesterolünüzü ve şekeriniz var ise düşer. Bu kadar faydalı. Şimdilik bu kadarını sır veriyim. Gerisini siz keşfedersiniz. Daha başka faydaları da var, onu da söylemeye gerek yok tabi" dedi.

Katılımcıların alkışları sonrası Bakan Eroğlu, "Bakın nasıl anlıyorsunuz" diyerek güldü. (dha)