Bakan'ın kızından 'kariyer' yorumu

Bakan'ın kızından 'kariyer' yorumu
Bakan'ın kızından 'kariyer' yorumu
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun yılbaşı gecesi doğum ziyaretinde dile getirdiği "Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalıdır" sözleriyle ilgili polemik sürüyor. Kadın dernekleri ve milletvekilleri Bakan Müezzinoğlu'na tepki gösterdi. Bakan'ın kızı Müezzinoğlu'nun yanlış anlaşıldığını söyledi

RADİKAL - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun İstanbul’da 2015’in ilk bebeğini dünyaya getiren Akbalık çiftinin ziyaretinde dile getirdiği “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeye almalılar” sözleriyle başlayan tartışma sürüyor.

BABAM YANLIŞ ANLAŞILDI

Hürriyet'ten Mesude Erşan, Şehriban Oğhan ve Turan Yılmaz'ın haberine göre, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun büyük kızı Nesrin Müezzinoğlu Sobacı, babasının sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Bakan Müezzinoğlu’nun aslında kariyer için anneliğin geriye atılmamasını kastettiğini belirten Sobacı, “‘Bayan çalışmamalı’ demiyor. Ama ‘Öncelik aile ve çocuğumuz olmalı’ diyor. Bizi de böyle yetiştirdi” dedi. Mehmet Müezzinoğlu’nun sahibi olduğu Avcılar Hopsital’da yönetim kurulu üyesi olan Sobacı, sözlerine şöyle devam etti: “Batı kültürüyle yetişmiş bir aileyiz. Daha 10 yaşındayken babam bizi yaz tatillerinde kliniğine götürürdü. Hastanede hosteslik yapardık. Ben oğlum doğduktan sonra çalıştım. Kızımdan sonra da çalıştım.”

Sağlık Bakanı: Annelik tartışılmaz bir kariyerdir


BABALIK DA BİR KARİYER DEĞİL Mİ?

Bakan'ın sözlerine milletvekilleri ve kadın dernekleri tepki gösterdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer: “Kadını sosyal, kamusal alandan dışlayıp eve hapsetmeye çalışıyorlar. Annelik bir kariyer de babalık bir kariyer değil mi? Neden sürekli kadına ayar vermeye çalışıyorlar? Çocuklar sadece annenin mi? Öncelikle annelik, bir kariyer değil bir tercihtir. Çok isteyip de çocuk sahibi olamayan kadınlar ne yapacak? Bakan bu söylemleriyle onları incitebileceğini dahi düşünemiyor.”

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz: “Bizler bunun doğru olmadığını kanıtlayan insanlarız. Kendi partisinde de kariyer yapan kadınlar var. Bu denli aşağılanmaya onların ses çıkarmamalarına da hayret ediyorum.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu: “Tarihimizde, inancımızda kadınlara çok güzel yerler veriliyor. AKP iktidarında ise kadının adı yok. Kadınlar için ayrı bir gizli gündemleri var herhalde, kadını ortadan kaldırmak, toplumdan yok etmeye yönelik.” - Turan YILMAZ / ANKARA


DEVLETİN GÖREVİ ANNENİN KARİYERİNE İMKÂN AÇMAK

Gülden Türktan ( Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER Başkanı): “Çocuk yetiştirme konusunu tamamen anneye yıkmak evrensel bakışa son derece ters. Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerde baba da çocuğa bakmak için izin alabiliyor. Japonya kadının evde oturmasını gerektiren bir kültürle yaşadı, şimdi kadının ekonomiye dahil olmasının Japonya’yı ilerlettiğini ispatladı.”

Halime Güner (Uçan Süpürge Kadın İletişim Araştırma Derneği Başkanı): “Bir bakanın önce kadın sonra anne olunması gerektiğini çok iyi bilmesi lazım. Kadınlar dünyaya anne olarak gelmiyorlar. Kadınlar öldürülüyor, işsiz kalıyor, kız çocukları kız çocuk bile olmuyor; böyle bir yerde artık bu söylemlere değil, ne olursak, hangi kesimden olursak olalım kadınlar arasında dayanışmaya ihtiyacımız var.”

Elif Şafak'tan Bakana sert cevap


Prof.Dr. Gaye Erbatur (Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı): “Annelik kariyeri engellemez. Burada devlete düşen görev annelerin kariyerleri için önünde imkân açmaktır. Kreşler yapmak, doğum izinlerini, süt izinlerini ayarlamak gibi. Sağlık Bakanı’nın bunları söylemesi gerekirken, kadınları sadece çocuk doğuran insanlar haline getirmeye çalışıyorlar.”

Gönül Karahanoğlu (Kadın Adayları Destekleme Derneği KA-DER Başkanı): “Kendini sosyal devlet olarak tarif eden bir devletin görevi eşit yurttaşlar yetiştirmek, gerekli sosyal kurumların desteğini sağlamak, ondan sonra da aile yaşamında çocuk sahibi olma ve çocuk büyütme konusunda hür kararlarını kendilerine bırakmaktır. Demokratik bir sistemde yaşam empozesi kabul edilemez.”

Yeni yıl 2015'in ilk bebeği 'Meryem Azra' oldu


  http://www.radikal.com.tr/126421412642144

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Istifa ederdi... - AT1928

  Eski basbakan - yeni cumhurbaskani, tayyip erdogan, aile yapisi, aile iliskileri olsun , akliniza ne gelirse, her konuda herseyi en iyi bilen ve elinden gelse tum kararlari o verecek bir zihniyet sahibi. AKP-hukumetinde yeralan nerdeyse herkes ayni zihniyettte. Resimdeki, yeni dogum yapan peceli kadin tam da o zihniyete uygun biri ve gun gectikce bunlarin sayisi da artacak - maalesef!

  bakana tavsiye olsa olsa - genco940

  evine gidip babalık kariyerini tamamlamasının, orada burada gelişi güzel ifadeler sarf etmesinden daha iyi olacağıdır . okumuşları böyle düşünürse var sen gerisini düşün. aslında düşünmeye lüzum yok görünen köy kılavuz istemez. Muhafazakarlığın da bir haddi hududunun olduğunu belirtmeye gerek var mı acaba. öte yandan siyasetçilerin verdikleri kararların neticeleri ortadayken tutup onun bunun adına kendilerinde sanki bir şey varmış gibi havalara girmelerinin değerlendirilmesini de olsa olsa halk yapar. seçtik diye başımıza çıkmanın alemi ne ki. Yarın sandığa girer bir daha çıkamazsın olur biter. Varsa demokrasilerde çareler tükenmez. Seçilmiş iseniz halka hizmetiniz gerekir, kendi kafanıza göre onlara şekil vermek değil.

  Çevir kazı yanmasın - oselimg

  Yeteneği ve birikimi devlete yakın olmak, bakan kızı olmak olanlar kariyerlerini savunacak tabiki.

  öyle tabi, - user401804

  Bizimde kutu kutu paramız olsa bizde eşlerimizin çalışmasına müsade etmeyiz...tok olupta konuşmak kolay vekiller aldıkları paraya rağmen hiçbir halt yapmazken her sene zam için ağlıyorlar