Bakanlar Kurulu gündeminde bedelli askerlik yoktu

Bakanlar Kurulu gündeminde bedelli askerlik yoktu
Bakanlar Kurulu gündeminde bedelli askerlik yoktu
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, bedelli askerlik konusunun kurul gündemine alınmadığını ifade etti

Hükümet sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında “bedelli askerlik” konusunun gündeme gelmediğini belirterek, “bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacağını, burada temel göstergenin Türk Silahlı Kuvvetlerin (TSK) asker ihtiyacı olduğunu” dile getirdi.Arınç, bu konudaki açıklamanın ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakan Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kamuoyundaki ifadesiyle “bedelli askerlik” konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarının sorulması üzerine Arınç, şu yanıtı verdi:

“Bugünkü Bakanlar Kurulu gündemimizde bu konu yoktu. Çünkü öncelikli olan hususları değerlendirmeye alıyoruz. Tabii bu arada basınımızın, ben de sabah saatlerinde bütün televizyonları izlediğimde, Ankara gündemine kulak kesildiğimde, gazetelerin birkaç günde yaptıkları yayınları izlediğimde; bu konu üzerinde farklı beklentilere yol açabilecek haberler yayınlanıyor. Bunların bir kısmı kulis haberleri, bir kısmı belki verilere, bilgiye dayanan haberler. Ama büyük bir hassasiyet taşıyan bu konuda, beklentileri köpürtmemek, yanlış yönlere sevk etmemek ve böyle bir düzenleme olacaksa, bunun sonucunu sabırla beklemek durumundayız. Çünkü bu konu, kim tarafından konuşulursa konuşulsun, belli yönlere çekilmekte, belki bizler de belli yönlere çekilebilecek cümleler kullanmaktayız.

BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇIKLAYACAK
Bu konu üzerinde benim söyleyebileceğim şudur; bilgim dahilinde olanı söyleyeyim; bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacaktır. Bu düzenlemedeki temel gösterge, Silahlı Kuvvetlerimizin asker ihtiyacıdır. Bugüne kadar olduğu gibi bu düzenleme içinde de Genelkurmayımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, asker ihtiyacı birinci derecede dikkate alınacaktır. Ancak, bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılırken, siyasi kararı hükümetimiz verecektir. Yaş sınırının ne olacağı, bedel noktasında miktarın ne olarak düzenlenebileceği ve buna ilişkin detaylı bilgiler veyahut da kanun metninde yer alacak hususlar bizzat Sayın Başbakanımız tarafından açıklanacaktır.

Bu konu ne olur bir daha bize, bir başkasına sorularak dikkatleri başka tarafa dağıtmadan, beklentileri farklı yönlerde odaklaştırmadan, o insanlarımızın hassasiyetlerini düşünerek, büyük ümit ve hayaller içinde olmamalarını özen göstermemiz lazım. Şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum; bedelli askerlik konusunda, bu isimli söylendiği için söylüyorum, bir düzenleme yapılacaktır. Bu düzenlemenin kapsamı yaşı ve diğer şartları kanun tasarısında gösterilecektir. Elbette, bugüne kadar olduğu gibi TSK'nın asker ihtiyacı önemle dikkate alınacaktır. Bütün bunları bir araya getirecek düzenlemeyi de sanıyorum çok daha büyük vakit geçmeden Sayın Başbakanımız bizzat açıklayacaktır.

Bakanlar Kurulu'nun gündeminde olmamasına rağmen, Sayın Başbakanımızından ve ilgililerden aldığım bilgi bu noktadır.”

Arınç'ın açıklamalarından diğer satır başları ise şöyle:

DEPREMDE ÖLENLERİN YAKINLARINA MAAŞ BAĞLANACAK
"Sayın Van Valisi'nin gazetecilerle bazı bilgileri paylaştığını biliyorum. Bu hususlar hem Bakanlığımızın hem de AFAD'ın takibindedir. Eksikler en kısa sürede giderilecektir.

İki depremde malul kalan veya ölen sigortalıların hak sahiplerine olumlu anlamda maaş bağlanması planlanıyor. Söz konusu kanun teklifinin yarın meclise sevk edilmesi bekleniyor. Ayrıca bu vatandaşların ailelerinden sağlık hizmetlerinde katılım payı alınmayacaktır."

"SURİYE'DEN RESMİ ÖZÜR BEKLİYORUZ"
"12 Kasım akşamı Suriye'deki temsilciliklerimize saldırıyla ilgili olarak, oraların güvenliğinin sağlanmasının Suriyeli yetkililere ait olduğunu söyleyebiliriz. Sayın Muallim medya aracılığıyla özür dilemiştir. Suriye'den resmi bir özür bekliyoruz. Medya aracılığıyla gelen özrün resmi olarak tarafımıza iletilmesini bekliyoruz."

TRT GENEL MÜDÜRÜ YENİDEN ŞAHİN
Arınç ayrıca, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in görev süresinin dolması nedeniyle müracaat eden adaylar arasından RTÜK'ün 3 adayı değerlendirmeye aldığını belirterek, üç ismin Başbakanlığa bildirildiğini ve 3 aday içerisinden TRT Genel Müdürlüğüne yeniden İbrahim Şahin'in atanmasına dair Bakanlar Kurulu kararının imzalandığını söyledi.