Bakırhan: Ateşkes şart

DEHAP lideri Tuncer Bakırhan, PKK/Kongra-Gel yöneticilerine seslendi: Türk ve Kürt halklarının çıkarı ateşkeste, bitirme kararını gözden geçirin.

ANKARA - DEHAP lideri Tuncer Bakırhan, 1 Haziran tarihi itibarıyla PKK'nın ateşkes sürecini sona erdirme kararını gözden geçirmeleri ve yeniden ateşkes sürecini başlatmaları için PKK/Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar'a çağrıda bulundu. Aydar da 'çağrılara' olumlu yanıt verdi.
Bakırhan, dün düzenlediği basın toplantısında Kongra-Gel'e çağrıdan önce 31 Mayıs'ta da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sorunun çözümüne yönelik adımlar atılması için bir mektup gönderdiklerini açıkladı. Bakırhan, ateşkes çağrısının birinci ayağını, Erdoğan'a gönderdikleri mektupta ortaya koyduklarını belirtirken, "Mektupta son süreçteki gelişmelere ilişkin duyarlılığımızı, kaygılarımızı, eleştiri ve önerilerimizi aktarmıştık" dedi. Bakırhan, 1999'da Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla başlayan ve beş yıl süren tek taraflı ateşkesin Türkiye'yi rahatlattığını söyledi. PKK'nın hazirandan itibaren ateşkes sürecini sona erdirdiğini anımsatan Bakırhan, çağrılarının ikinci ayağını bu nedenle Kongra-Gel'e yaptıklarını belirtti. Bakırhan, üçüncü çağrılarını da Türkiye'deki demokrasi güçlerine, sivil toplum örgütlerine yapacaklarını söyledi.
Kongra-Gel'e çağrılarının bu örgütle DEHAP davasında iddia edildiği gibi doğrudan ilişkili oldukları şeklinde yorumlanmasına karşı çıkan Bakırhan, "Biz yasal partiyiz. Kongra-Gel'e de, çağrı yaptığımız diğer yerlere de aynı mesafedeyiz" dedi.
Ateşkese çağrı metninde Öcalan ve Aydar için 'sayın' ifadelerini kullanan Bakırhan'ın metni özetle şöyle: "Sayın Aydar, bölgeden gelen çatışma haberleri, demokrasi ve barış sürecini tehdit eder niteliktedir. Bütün bu tarihsel gerçekliklerden hareketle Halk Savunma Güçleri'nin 1 Haziran'dan itibaren ateşkes sürecini sona erdirme kararının yeniden değerlendirilmesinin halkımızın geleceği ve çıkarları bakımından ciddi önem taşıdığına inanıyoruz. Bu hayati gerçeğe karşı duyduğumuz sorumlulukla, PKK/Kongra-Gel Genel Başkanı olarak sizden, Kürt sorununun adil, demokratik çözümü yönünde ihtiyaç duyduğumuz adımların daha güçlü atılabilmesi için ateşkes sürecinin yeniden başlatılmasını diliyorum."
Aydar: Diyalog isteriz
Öte yandan Aydar, dün Özgür Politika gazetesinde yayımlanan röportajda ateşkesi uzatma çağrılarını değerlendirirken söyle konuştu: "Türkiye operasyonlarını durdurur, Kürt özgürlük mücadelesinin temsilcileriyle diyaloğa girerse, sorun çözülür. Biz bu diyaloğa ve çözüme hazırız. Kürt halkı ve temsilcilerine siyaset yapacak zemin sağlansın, ortada ne savaş ne silah kalır."