Bakırhan: Biz arabulucuyuz

DEHAP lideri Bakırhan: 'Hükümete de, Kongra-Gel'e de eşit mesafedeyiz' derken bir kıyaslama, benzeştirme yapmıyoruz. Kimse farklı yorum yapmasın. Arabulucu olduğumuz için öyle konuştuk.

ŞIRNAK - DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Hükümete de Kongra-Gel'e de eşit mesafedeyiz' derken, bir kıyaslama, bir benzeştirme yapmıyoruz" dedi.
Bakırhan, Cizre'de 'Başbakan Erdoğan ile Bakan Şahin'in sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusunu şöyle yanıtladı: 'Hükümete de Kongra-Gel'e de eşit mesafedeyiz' derken, bir kıyaslama, bir benzeştirme yapmıyoruz. Biz diyalog oluşturulması için arabulucu olabileceğimizi söylemiştik. Arabuluculuk yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar da, arabuluculuk konumları itibarıyla eşit mesafede olduklarını açıklamaları gayet normal ve doğaldır. Bunun altında bir şeylerin aranması ve farklı yorumlanmasını Erdoğan ve Şahin'e yakıştırmıyorum. Çünkü Kongra-Gel ve hükümetin, partimiz açısından ne anlama geldiğini bilen bir hareketiz."
Bakırhan, Kongra-Gel'in silahlı yöntemlerle sonuç almaya çalışan, ama son süreçte demokratik yasal sürece, şartlar oluşursa dahil olabileceğini söyleyen bir hareket olduğunu, hükümetin de Türkiye'nin hükümeti ve Türkiye'nin yurttaşları olarak aynı zamanda kendilerini de temsil eden bir hükümet olduğunu vurguladı.
'Özkök'e yalvarıyorum'
Bakırhan ile kapatılan DEP'in eski milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak dün DEHAP tarafından Şırnak'ta düzenlenen mitinge katıldı. Sadak, Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitingde yaptığı konuşmada, "Sayın Özkök'e yalvarıyorum, bu toprakların çocukları birbirlerini öldürmek istemiyor. Sevgi ile birbirlerine sarılmak istiyorlar. Çekinceleri olmasın, bu ülke bölünmeyecek. Rant peşinde olanlar bu lafları söylüyorlar" dedi.
(dha, aa)