Bakırhan'dan anında yanıt

Başbakan Erdoğan'ı yanıtlayan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "(Hükümete de Kongra-Gel'e de eşit mesafedeyiz) derken, bir kıyaslama, bir benzeştirme yapmıyoruz" dedi

DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "(Hükümete de Kongra-Gel'e de eşit mesafedeyiz) derken, bir kıyaslama, bir benzeştirme yapmıyoruz" dedi.

Bakırhan, Cizre ilçesinde, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu şöyle cevaplandırdı: "Demokratik bir siyasi parti olarak çatışmasız gergin olmayan bir ortamın yaratılması için bir çağrı yaptık, çağrılarımıza devam edeceğiz. (Hükümete de Kongra-Gel'e de eşit mesafedeyiz) derken, bir kıyaslama, bir benzeştirme yapmıyoruz. Biz bu süreçte diyalog ortamının oluşturulması için arabulucu olabileceğimizi söylemiştik. Arabuluculuk yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar da, arabuluculuk konumları itibariyle eşit mesafede olduklarını açıklamaları gayet normal ve doğaldır. Bunun altında bir şeylerin aranması ve farklı yorumlanmasını Başbakan Erdoğan ve Devlet Bakanı Şahin'e yakıştırmıyorum. Çünkü Kongra-Gel ve hükümetin, partimiz açısından ne anlama geldiğini bilen bir hareketiz."

'Art niyetimiz yok'
Bakırhan, Kongra-Gel'in silahlı yöntemlerle sonuç almaya çalışan, ama son süreçte demokratik yasal sürece, şartlar oluşursa dahil olabileceğini söyleyen bir hareket olduğunu, hükümetin de Türkiye'nin hükümeti ve Türkiye'nin yurttaşları olarak aynı zamanda kendilerini de temsil eden bir hükümet olduğunu vurguladı. Bakırhan, sözlerini art niyetli bir düşünce ile söylemediklerini, bunun farklı yorumlanmasının Türkiye'ye bir şey kazandırmayacağını kaydetti. "Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Bakırhan şöyle konuştu: "Bölgede olumlu bir atmosfer oluşmuş. Halkın barış ve demokrasiye dönük umutlarının ne kadar büyüdüğünü hep birlikte gördük. İnanıyorum ki, Genelkurmay da oluşan bu olumlu atmosfere katkılarını sunacak bir pratik içinde olur. Genelkurmay'ın ve hükümetin, oluşan bu olumlu atmosferin devam ettirilmesine dönük hala yapabilecekleri birçok şeyin olduğuna inanıyorum."