Balandı: Artık bağımsızım

Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, arasının açık olduğu Afyon İl Başkanı Burhanettin Çoban'ın görevden alınmaması üzerine, AKP'den istifasına resmilik kazandırdı.

ANKARA - Afyon Milletvekili Reyhan Balandı, arasının açık olduğu Afyon İl Başkanı Burhanettin Çoban'ın görevden alınmaması üzerine, AKP'den istifasına resmilik kazandırdı. Balandı, istifa dilekçesini dün sabah Meclis Başkanlığı'na sundu.
AKP yönetimi, istifa dilekçesini önceki gün önce Grup Başkanvekili Abdüllatif Şener'e veren Balandı'yı ikna edemedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Ne iknası' diyerek rest çekmesi üzerine Balandı dün istifa dilekçesini TBMM Başkanlığı'na da gönderdi.
Bunun üzerine bir yazılı açıklama yapan Reyhan Balandı, "Afyon İl Teşkilatı'yla boyutları Genel Merkez'e kadar uzanan ve uzlaşma imkânı olmayan görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır. Bu da AKP'de siyasete devam etme imkânını ortadan kaldırmıştır. Bundan sonra ülkeme ve seçim bölgem Afyon'a bağımsız olarak hizmet vereceğim" dedi.
Afyon'dan iki destek geldi
AKP Afyon Milletvekili İbrahim Hakkı Aşkar'la Afyon Belediye Başkanı Abdullah Kaptan'dan Balandı'ya destek geldi. Ortak bir açıklama yapan Aşkar ve Kaptan, il teşkilatındaki sorunların boyutlarının tahammül sınırlarını aştığına, bir kısım yolsuzluk iddialarının basına da yansıdığına dikkat çekti. İl başkanının bu tavrıyla yalnız partiye değil Afyon'a da zarar verdiği belirtildi. AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak da Kaptan ve Aşkar'dan sonra yaptığı açıklamada, il yönetiminin görevden alınmasını istedi. Afyon teşkilatında yaşanan bu gelişmeler üzerine AKP Genel Merkezi, İl Başkanı Çoban'ı Ankara'ya çağırdı.
Reyhan Balandı'nın AKP'den istifasıyla Meclis'teki son sandalye dağılımı şöyle oldu: AKP: 367, CHP: 171, DYP: 4, Boş:1, Bağımsız: 7.