Baltimore'u kim unutur?

AKP ve CHP milletvekilleri, Musul'da beş polisin öldürülmesini kınarken, Amerikalılara kendi tarihlerini hatırlattı: "Türk kamuoyu, 113 yıl önce ABD Başkanı Harrison'ın Baltimore hadisesinde takındığı tavrı konuşuyor."

ANKARA - AKP ve CHP milletvekilleri Musul'da beş güvenlik görevlisine yapılan saldırıyı kınarken, ABD'ye 'olayın aydınlatılması için Türkiye'yle işbirliği yapma' çağrısında bulundu. AKP'li Turhan Çömez, toplantıda, ABD'yi 'Türk kamuoyunun konuştuğu' Baltimore olayından ders almamakla suçladı.
AKP'den Turhan Çömez, Alim Tunç, Enver Yılmaz, Resul Tosun, CHP'den Muzaffer Kurtulmuşoğlu, Hüseyin Güler ve Sami Tandoğan dün TBMM'de ortak basın toplantısı düzenledi. Milletvekilleri adına konuşan AKP'li Turhan Çömez, Musul'da gerçekleştirilen menfur saldırının zamanlamasının, olayları dikkatle izleyenlerin gözünden kaçmayacak bazı ayrıntılar içerdiğini söyledi.
'Zamanlama ilginç'
Çömez, saldırının Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi Abdülaziz el-Hekim'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret, Felluce'de yaşanan ve Türk kamuoyunda derin kaygı ve zaman zaman infial uyandıran operasyonlar sonrasına, ayrıca Başbakan Erdoğan'ın Suriye ziyaretinin hemen öncesine rastladığını anımsattı. ABD'nin, bu menfur saldırı karşısında Türkiye'yle tam bir işbirliği içinde olmasını beklemenin en doğal hakları olduğunu belirten Çömez, şöyle devam etti:
"Mardin Kızıltepe'de öldürülen iki vatandaşımızın durumunu araştırmak üzere buraya giden ABD Adana Konsolos Yardımcısı Allison'ın hassasiyetini, yaşadığımız bu menfur katliamda ABD'nin net olarak ortaya koymasını bekliyoruz, ABD, Türkiye'nin yanında olduğunu, sözleriyle değil, eylemleriyle ortaya koymalıdır.
ABD kendi tarihinden ders alan bir ülkedir. 1891 yılında yaşanan Baltimore hadisesinde, Başkan Benjamin Harrison'ın takındığı tavır hafızalarımızdadır. Ve bugün, Türk kamuoyu, 113 yıl önce, ABD'nin isyancılara karşı takındığı tavrı konuşmaktadır."
Baltimore olayı nedir?
Şili'de iç savaş yıllarında, ABD, Kaliforniya'dan Şili'deki isyancılara silah taşıyan gemiye el koyar. Daha sonra iktidara gelen isyancılar, 1891 Ekim'inde ABD'nin Baltimore kruvazörüne saldırır ve iki Amerikan askerini öldürüp, 17'sini de yaralar. Dönemin ABD Başkanı Benjamin Harrison, duruma bizzat el koyarak Kongre'nin savaş kararı almasını sağlar. Tehdidin ciddiyeti karşısında Şili'deki isyancılar, politikalarında kökten değişiklik yapar.