Balyoz'da 'soyadı' krizi

Balyoz'da 'soyadı' krizi
Balyoz'da 'soyadı' krizi
Balyoz duruşmasında savunmanın soyadına göre alınacak olması tepki çekti. Birden fazla müvekkili olan avukatların kime öncelik vereceği karmaşa yarattı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay’da görülen ilk darbe davası olması nedeniyle büyük önem taşıyan Balyoz davasının temyiz incelemesi dün başladı. Davanın ilk gününe savunma krizi damgasını vurdu. Avukatların sanıklara göre değil, kendi soyadlarına göre savunma yapacakları kuralı krize neden oldu. Duruşma nedeniyle izleyiciler, avukatlar ve gazeteciler için özel önlem alınması, gerginlik yarattı.
361 sanıklı Balyoz davasının temyiz incelemesi Yargıtay’da 9. Ceza Dairesi’nde duruşmalı olarak dün başladı. Balyoz’un temyiz incelemesi Yargıtay tarihinde ilk defa darbe davası görülmesi özelliği taşıyor. Davanın önemi nedeniyle Yargıtay’da olağanüstü önlemler alındı. Binanın dışında emniyet görevlileri geniş önlemler alırken, TOMA’ların da cadde üzerinde hazır olarak beklediği görüldü.

Geniş güvenlik önlemi

Duruşma salonuna girmek isteyen, gazeteci, avukatlar ve izleyiciler önce ana binanın bahçesi önünde oluşturulan barikatlara takıldı. Sanık yakınları, avukatlar ve gazeteciler oluşturulan listelere göre binanın bahçesine alındı. Buradaki denetim tamamlandıktan sonra, duruşmaya katılacak kişileri ikinci bir kapıdan geçerek adlarına düzenlenen barkodlu kimlikleri alınarak ana binaya giriş yaptı.
Binanın giriş kapısında güvenlik kontrolünden geçen izleyici, gazeteci ve avukatlar daha sonra duruşma salonun kapısında oluşturulan masalarda kendilerine verilen barkodlu kartlar, dijital araçlarla okunarak içeriye alındı. Salona girmeyi başaran izleyici ve gazetecilerin bu sefer Yargıtay görevlilerince oluşturulan listelerdeki isimleri kontrol edildi. Bu yoğun güvenlik önlemleri duruşma öncesinde zaman zaman tansiyonun yükselmesine neden oldu. 

4 gün duruşma

Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki heyetin salonda yerini almasının ardından duruşmaya başlandı. Başkan Ertuğrul, duruşmanın hemen başında yargılama sırasında uygulanacak kuralları açıkladı. Duruşmaların sabah 09.00’da başlayacağını öğlen arasının 12.00’de verileceğini açıklayan Ertuğrul, duruşmaların pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde aralıksız olarak yapılacağını bildirdi. Avukatların, sanıkların isimlerine göre değil kendilerinin soyadlarına göre oluşturulan alfabetik sıraya göre savunma yapacağı uyarısını yapan Ertuğrul’un, savunma hakkının asla kısıtlanmayacağı yönündeki uyarısı da dikkat çekti. Önce raportör tarafından hazırlanan rapor; ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı tebliğname okundu. Tebliğnamenin okunmasının tamamlanmasının ardından söz alan bazı avukatlar, soyadı sırasına göre savunmalarını yapmaları yönündeki karara itiraz etti. Bu itirazların yükselmesi üzerine duruşma salonunda tansiyon yeniden yükseldi. Heyet Başkanı Ertuğrul bazı avukatlara yönelik sesini yükselterek “Oturunuz yerinize” diye çıkıştı. Avukatlar da bu çıkışa “Savunma makamına bağıramazsınız. Avukatlara karşı sesinizi yükseltemezsiniz” diye tepki gösterdi. Heyet başkanı da bu tepkiye “Sizden talimat alacak değilim” şeklinde yanıt verdi. Soyadı alfabetik sistemine göre göre avukatların savunma yapma kuralı adeta bir kaosa neden oldu. Çünkü bir avukatın birden fazla müvekkilinin bulunması durumunda, hangisi için savunma yapacağı, yoksa hepsi için birden mi savunma yapacağı belirlenemedi.