Baraja karşı: Ya ittifak ya Anayasa Mahkemesi!

Baraja karşı: Ya ittifak ya Anayasa Mahkemesi!
Baraja karşı: Ya ittifak ya Anayasa Mahkemesi!
Meclis dışı 'milliyetçi-muhafazakâr' partilerin ittifak görüşmeleri devam ederken bunun gerçekleşmemesi durumunda geriye Meclis'e 'seçimden sonra' girme ihtimali kalacak!
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 7 Haziran seçimlerine doğru zaman azalırken siyasi partilerin ilginç ‘taktik’ arayışları da sürüyor. Solda farklı ittifak ihtimalleri gündeme gelirken, milliyetçi/muhafazakar partilerde de hareketli günler yaşanıyor.

Bu cephede bir ittifak oluşturulması için 17-25 Aralık operasyonlarından sonra kurulanlar da dahil yaklaşık 10 siyasi partinin ‘resmi olmayan’ görüşmeler yürüttüğü biliniyor. Ancak henüz bir kesinlik yok. Son olarak Pazar günü MKYK’sını toplayan ve muhtemel ittifaklarda sürekli adı geçen partilerden Büyük Birlik Partisi (BBP) mevcut durumda seçime parti olarak girme kararını sürdürüyor. Eski genel başkanı Yalçın Topçu’nun AKP ’ye transfer olduğu partide, Sivas ve Kahramanmaraş gibi oy potansiyeli yüksek illerde seçime bağımsız adaylarla girme fikri ise rafa kalkmış durumda.

YÜZDE 10’U ANAYASA MAHKEMESİ’NDE AŞMA PLANI

‘İttifak’ ihtimali tamamen ortadan kalkmasa da bağımsız adaylardan vazgeçtiği belirtilen partide bunu gerekçesi olarak yüzde 10 ‘il barajı’nın geçildiği seçim bölgelerinde Anayasa Mahkemesi’nin ülke barajının altında kalınmış olsa da ‘bireysel hak ihlali’ yapıldığı kararı alarak parti adaylarına TBMM yolunu açması. Parti kaynakları böyle bir durumun gerçeklemesi olasılığının ciddi olarak değerlendirildiğini ve seçim çalışmalarında seçmene de anlatılacağını belirtiyor.