@idrisemen

Barajın gerçek adı ne?

Barajın gerçek adı ne?
Barajın gerçek adı ne?
12 Aralık 2012 günü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu "270 metre yükseklikteki bu barajın adı müsaadeniz olursa Recep Tayyip Erdoğan barajı olsun" diyerek Yusufeli Barajı'nın isminin Recep Tayyip Erdoğan barajı olmasını önerdi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yusufeli Barajı'nın temel atma töreni için bastırdığı davetiyelerde " Recep Tayyip Erdoğan Barajı" ibaresini kullandı. Bakanlık, Artvin'e de aynı ismi kullanarak dövizler astırdı.
Temel atma töreninin günü ise Erdoğan'ın doğum günü olan 26 Şubat'a denk getirildi. Ancak başbakan isminin baraja verilmesini kabul etmeyince önce kentteki dövizler toplatıldı ve isim hanesinde "Yusufeli Barajı" yazan yenileriyle değiştirildi. Başbakan Erdoğan da temel atma töreninde barajın adını Yusufeli olarak telaffuz etti. Davetiyelerde "Recep Tayyip Erdoğan" adını kimin ve niye kullandığı ise belirlenemedi.

12 Aralık 2012 tarihinde içinde Deriner barajının da yer aldığı 112 tesisin açılışı sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı konuşmada Yusufeli barajı için, '270 metre yükseklikteki bu barajın adı müsaadeniz olursa Recep Tayyip Erdoğan Barajı olsun' diyerek Yusufeli Barajı'nın isminin Recep Tayyip Erdoğan barajı olmasını önerdi. Bakan Veysel Eroğlu'nun bu ilginç önerisinden hareket edilerek Yusufeli Barajı'nın temel atma günü, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın doğum günü olan 26 Şubat tarihi olarak belirlendi.

Barajın açılışına birkaç gün kala da Orman ve Su İşleri Bakanlığı Artvin'in farklı bölgelerine Yusufeli barajının açılış tarihini halka bildiren afişler asıp Artvin'deki devlet kurumlarına davetiyeler yolladı. Ancak 21 Şubat günü 'Türkiye'nin En Yüksek, Dünyanın 3. Büyük Barajı, Yusufeli Recep Tayyip Erdoğan Barajı'nın temelini atıyoruz' yazısının yer aldığı afişler apar topar kaldırıldı. Yerine sadece 'Yusufeli Barajı' yazılı olan yeni afişler asıldı. Barajın açılışını bildiren afişlerin toplatılması ve yerine yeni afişlerin asılması Artvin halkının kafasını karıştırırken, Başbakanın kendi ismini Yusufeli barajına verilmesini istemediğini ve bu yüzden afişlerin toplandığı iddia edildi.

Öte yandan CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan ise Yusufeli barajının gerçek ismiyle ilgili beş maddelik bir soru önerisini, TBMM'ye sundu. Davetiyelerde baraj isminin Yusufeli Recep Tayyip Erdoğan Barajı olarak yazıldığını, ancak gazetelerde yer alan ilanlarda ise baraj adının 'Yusufeli barajı' olarak yer aldığını belirten Bayraktutan, baraj isminin 'Artvin Yusufeli Mustafa Kemal Atatürk Barajı' olarak değiştirilmesini önerdi.


SON NOKTAYI BAŞBAKAN KOYDU

Dün TBMM'de, AK Partinin grup toplantısı sonrasında Artvin'deki baraj açılışına canlı yayınla bağlanan başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Yusufeli Barajı'nın temel atma törenini izledi. İsmi tartışma konusu olan baraj hakkında, "Çoruh Nehri üzerine üç gerdanlık taktık. Üç baraj da ülkemizin elektrik üretimine çok önemli katkı sağlıyor. Çoruh üzerindeki Yusufeli Barajı'nın temelini atıyoruz. Yusufeli Barajı 486 milyon TL bedelle kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. barajı, Türkiye'nin ise en yüksek barajı olacak'' şeklinde konuşan Başbakan Erdoğan, barajın adına 'Yusufeli' diyerek tartışmalara son noktayı koymuş oldu.