Barikatlar kargaşada açılmış

Barikatlar kargaşada açılmış
Barikatlar kargaşada açılmış
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Cumhuriyet kutlamalarında Anıtkabir'e gitmek isteyen grubu engelleyen polis barikatlarının talimatla değil, kargaşa sırasında zorla açıldığını açıkladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da katıldığı Birinci Meclis’e ve oradan Anıtkabir’e yapılan yürüyüşe polisin müdahale etmesi ile Ankara Ulus’ta ortaya çıkan görüntüler, gündemin ilk sırasında yer aldı.

Ulus’taki müdahaleden sonra Kızılay yönündeki barikatın açılması ise ayrı bir tartışma yarattı.

Milliyet gazetesinden Fikret Bila, barikatların nasıl açıldığı sorusunu İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sordu.

Polis’in olaylar sırasında sert davranmadığını aksine savunma yaptığını açıklayan Şahin ise, barikatın talimatla değil kargaşada açıldığını söyledi.

Milliyet’te Fikret Bila’nın yaısındaki o bölüm şöyle:

Polis sert davranmadı. Savunma yaptı. Polise saldırıldı. Polis de savundu. Basın, polise yapılan saldırıları görmüyor, sadece tazyikli suyu, gazı görüyor. Buna mecbur kalmasa polis niye su ve gaz sıksın? 11 polis yaralandı. CHP’li bir yetkilinin yardımcı elemanı, bir emniyet mensubunun burnunu kırdı. Bunlar tespit edildi.

“Barikat kargaşada açıldı”
Ben böyle bir talimat vermedim. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan da Sayın Başbakan’dan da böyle bir talimat benim bilgim içinde gelmedi. Bir talimatla barikatın açılması söz konusu değil. Oradaki kargaşa sırasında barikat açıldı. Zaten geçici bir tedbirdi, açılmayacak bir tedbir de değildi.