'Barikat'tan sonra ilk görüşme

'Barikat'tan sonra ilk görüşme
'Barikat'tan sonra ilk görüşme
Cumhuriyet Bayramı'ndaki 'çiftbaşlılık' tartışmasının ardından Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül ilk kez bugün bir araya geldi.

Radikal.com.tr - Cumhuriyet Bayramı kutlamalarındaki barikatı kimin kaldırttığına dair ‘çiftbaşlılık’ tartışmasının ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk kez bugün , "olağan haftalık görüşme"de bir araya geldi. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşme, 1 saat 10 dakika sürdü.

Başbakan Erdoğan , olaylı Cumhuriyet yürüşünde barikatların kaldırılması konusunda talimatı kendisinin vermediğini belirterek, "Cumhurbaşkanının da böyle bir talimat verdiğini inanmıyorum" demişti. Erdoğan, "Bugüne kadar ülkeyi çift başlı bir yönetimle getirmedik, çift başlı yönetimle bu ülke bir yere varmaz" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın ayrıca barikatların kaldırılması nedeniyle Valilik ve polise de tepkisi olmuştu.
Cumhurbaşkanı Gül ise barikatları kendisinin kaldırtmadığını belirterek, "Cumhuriyet Bayramı'nın nezih bir şekilde kutlanmasıyla ilgili yetkililerin dikkatini çekmemden daha doğal bir şey olmaz. Ayrıca çift başlılık gibi bir şey de olmaz. Memleket idaresinde çift başlılık doğru değildir. Böyle bir şey zaten söz konusu değildir."
Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında ayrıca BDP ’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin de farklı değerlendirmeler gelmişti.