Barış için yetki istiyorum

Barış için yetki istiyorum
Barış için yetki istiyorum

Kılıçdaroğlu 1164 delegenin oyuyla genel başkanlığa yeniden seçildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultaydaki mesajları önemliydi. En çok Kürt sorununun çözümü konusundaki iddialı sözleri dikkat çekti.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- CHP ’nin 34’üncü, Kemal Kılıçdaroğlu ’nun 5’inci Kurultayı dün Genel Başkanlık seçimi ile başladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu rakipsiz bir şekilde çıktığı kürsüde yeni CHP’nin yol haritasını açıkladı ve bugün ortaya çıkacak yeni yönetime iktidara gelme, Türkiye ’nin temel sorunlarına çözüm bulma görevi yükledi. Bugün itibariyle kendi yönetimini tek başına oluşturması beklenen Kılıçdaroğlu’nun artık “başarısızlık” durumları için bahanesi kalmadı. Kurultaya damgasını vuran çıkış, Kürt sorunuyla ilgili olurken, Kılıçdaroğlu, sorunun çözümü ve barış için yetki istedi.
Kurultay, Ramazan’a denk gelmesin diye hafta içinde yapıldı. Ayrıca hava sıcaklığı Ankaralılar’ın pek de alışık olmadığı kadar yüksekti. İki olumsuzluğa rağmen, CHP’liler, Kemal Kılıçdaroğlu ’nu son iki yıllık koşusundaki en önemli dönemeçte yalnız bırakmamıştı. İki yılda 5 kurultay yapan CHP, bu durumdan deneyim çıkarmış olacak ki, içeride ve dışarıdaki kalabalığa rağmen keşmekeş yaşatmadı. Bu olumsuzluklara rağmen coşkulu bir salonla karşılaşmanın mutluluğunu yaşayan Kılıçdaroğlu’nun dili sürçtü ve “Kim demiş haftasonu kurultay yapılmaz. CHP her koşulda kurultay yapar” dedi. 

Altan Öymen farkı
Kılıçdaroğlu, Kurultay’ı açarken divan başkanlığı için 81 il yönetiminin ortak adayının Altan Öymen olduğunu söyledi ve Öymen delegelerin oybirliği ile Divan Başkanı seçildi. Yarım asırdır CHP’de bulunan ve Genel Başkanlık seviyesine kadar çıkmış olan Öymen, bütün muhalif isimlere tek tek konuşma hakkı vererek de kurultay salonunda en ufak bir tansiyon yaşanmasının önüne geçti. İsa Gök, Berhan Şimşek gibi isimler kürsüden CHP yönetimine yönelik eleştirilerini sansürsüz ortaya koyabildiler. 

Ortam sola çekti
Kurultay salonu, çalınan şarkılar ve sloganlar yeni CHP’nin omurgasının “ulusalcı sol” değil “özgürlükçü sol” olduğunu ortaya koyar nitelikteydi. “Yurdumuza faşist dolmuş” sözleriyle bilinen “Gündoğdu” marşının açılışta çalması, tribünlerde açılmış “Faşizme geçit yok” pankartı Bahçelievler katliamının sorumlarının serbest kalışına gönderme niteliğindeydi. Kılıçdaroğlu Yeni CHP’nin asıl omurgası olan Kemalizm’den uzaklaştığı yönündeki kaygıları gidererek başladı konuşmasına. “Ulu çınar” olarak nitelediği CHP’nin köklerinin tam bağımsızlıkçılık, emperyalizmle mücadele, demokrasi ve özgürlük olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye onurlu bir gelecek vaad ederken, CHP’nin yoksulluğu değil üreteceği refahı paylaşmayı vaad ettiğini söyledi. “Büyük balık küçük balığı yutar” sözünün geride kaldığını, “Hızlı balık yavaş balığı yutar” şekline dönüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin hızlı olmak, hızlı yetenek inşasını sağlamak zorunda olduğunu ifade etti. 

Bu cümleler kalıplaşır
Salonun sıcaklığını dikkate alarak konuşmasını 1 saatle sınırlı tutan Kılıçdaroğlu, akıllarda kalacak, klişe olabilecek mesajlar da verdi. Örneğin; işsizlik sorununun yan etkilerini sıraladı ve “İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır” dedi. Başka bir çarpıcı ifadesi “TCK gibi bir Anayasa istemiyoruz” oldu. Kılıçdaroğlu, “Korkaklardan aydın olmaz” sözüyle de aydın üzerine tartışma yaratacak bir söylem ortaya koymuş oldu.
Suriye konusunda kendisine yönelik eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu, Beşar Esad’a destek vermediklerini, tersine katliamlarına kayıtsız kalmadıklarına dikkat çekti. CHP lideri geçmişte çekingen sözlerle değindiği Kürt sorunu konusunda bu kez çok daha netti. “Ortada 30-35 yıldır bir cenaze duruyor” diyen Kılıçdaroğlu’nun kurultaydan çıkan en önemli mesajı, “(Cenazenin) kaldırılması gerekir, kimse cesaret edemiyor. CHP olarak biz sorunu çözmeye kararlıyız, bu coğrafyaya barışı getirmeye kararlıyız. ‘Analar ağlamasın’ diyorlar. Lafla peynir gemisi yürümez. Şehit annelerine sesleniyorum. Yetki verin, halkın iktidarını kuralım Türkiye’yi anaların ağlamayacağı bir barış cennetine çevirelim” oldu. Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu tablo, yeni CHP yönetiminin kendisini dinamik bir çalışma süreci içinde bulacağını gösterdi. Kılıçdaroğlu bugün ilk kez kendi Parti Meclisi’ni oluşturacak ve oradan yeni yardımcılarını seçecek. Bu nedenle de bugünden sonra atacağı her adımdan bizzat kendisi sorumlu olacak. CHP başarılı olursa 34. Kurultay Kılıçdaroğlu’nun lider olarak asıl çıkış günü olacak. Ancak bundan sonra ilk seçim yarışında başarısız olursa 34. kurultay Kılıçdaroğlu’nun son kurultayı da olabilir.