Barroso çok net:
Aday olan kurala uyar

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, Fransız Le Monde gazetesine konuştu: "AB Türkiye'nin değil, Türkiye AB'nin kurallarına uymak zorunda. Bu, içişlerine müdahale olarak değerlendirilemez. Üyelik isteyen kurallara da uyar."

PARİS/ROMA - Avrupa Komisyonu'nun yeni başkanı, Portekizli Jose Manuel Durao Barroso, Türkiye'nin AB üyeliğine hazır olmadığını söyledi.
Barroso, Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesinin bugünkü sayısında yer alan demecinde, kriterleri yerine getirdiği takdirde Türkiye'nin AB üyeliğine 'Hayır' denilemeyeceğini belirtti. Türkiye'nin çok önemli gelişme sağladığını ve bunu kabul ettiklerini belirten Barroso, bununla birlikte tam üyelik için gerekli bütün kriterlerin halen yerine getirilmediğini söyledi.
Barroso, şu anda müzakerelerin başlamasının tartışıldığını belirterek, "AB'nin kurallarına uyması gereken Türkiye'dir, AB Türkiye'nin kurallarına uyacak değil. Bu, içişlerine müdahale olarak değerlendirilmemeli. Üye olmak isteyen kurallara uymak zorunda" dedi. Türkiye'nin üyeliği konusunda dinin sorun teşkil etmemesi gerektiğini belirten Barrosso, ceza yasası da içinde olmak üzere demokratik düzene saygı gösterildiği takdirde sorun olmayacağını kaydetti. Barroso, "Ben Türkiye'nin üyeliğinin yeni sorunlar getireceğini kabul ediyorum. Bunlar, din konusundan ziyade büyüklüğünden dolayı olacak" diye konuştu.
İtalya'dan iki farklı ses
İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise Alman Bild gazetesine açıklamasında, AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlamasından yana olduklarını belirterek, İtalya'nın AB ülkeleri hükümet ve devlet başkanlarının aralık ayında Türkiye için olumlu karar almaları dileğini iletirken, Vatikan'dan din temelli itiraz geldi.
Vatikan'ın önemli kurumlarından Dinsel Öğretiler Kurulu Başkanı Kardinal Joseph Ratzinger, AB'nin temellerinin Hıristiyanlığa dayandığını savunarak, "Türkiye'yi AB'ye kabul etmek hata olur" dedi. Ratzinger, tarihi ve kültürel bağlamda, öteden beri AB karşısında bir başka kıtanın temsilcisi olduğunu savunduğu Türkiye'nin Avrupa'ya dahil edilmesinin 'vahim bir hata' olacağını öne sürdü. Ratzinger demecinde şu görüşleri savundu:
"Türkiye'nin Avrupa ile Arap dünyası arasında bir köprü vazifesi görmesi daha uygundur. Atatürk her ne kadar laik bir Türkiye kurmuş olsa da, bu ülkenin yine de İslami temeli vardır. Dolayısıyla Türkiye, Avrupa'dan farklı bir ülkedir. Avrupa, her ne kadar bugünkü siyasiler haksız biçimde yadsıma eğiliminde olsa da Hıristiyanlık temeline sahip laik devletler bütünü."
İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Kardinal Joseph Ratzinger'in değerlendirmelerine yer verdiği haberinde, Vatikan'ın Türkiye konusunda resmi bir tavırdan kaçındığını vurguladı.