Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü
Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'yi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

RADİKAL - Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bu gün öğle saatlerinde Ankara’ya geldi. Barzani’nin ilk durağı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) oldu. Barzani, programında olmamasına rağmen MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüştü.

Barzani'yi daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre kabulde, terörle mücadelenin ve bu konudaki işbirliğinin bölgenin istikrarı açısından önemli olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, IŞİD ve PKK ile mücadele hususunda Türkiye’nin kararlı olduğu mesajını verdiği öğrenildi. IŞİD'le mücadele konusunda Uluslararası Koalisyona sağlanan katkılar üzerinde de durduğu öğrenildi.

Tarafların, Türkmenler, Kürtler ve Arapların bölgede uyum ve barış içinde yaşamalarını teşvik için özen gösterilmesinin yanı sıra, Irak’ın huzuru açısından mezhep çatışmasını körükleyici tutumlardan kaçınılması gerektiğine dikkati çektikleri kaydedildi.

(NTV-DHA)