Barzani: Duran Kalkan'ın sesinin çıkmaması için çabalayın

Barzani: Duran Kalkan'ın sesinin çıkmaması için çabalayın
Barzani: Duran Kalkan'ın sesinin çıkmaması için çabalayın
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, "Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz" diyen PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ı "ihanet ve iç savaşı tahrik etmekle" suçladı.

RADİKAL - Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, PKK yöneticilerinden Kalkan'ın, IKBY yönetimini diktatörlükle suçlayan sözlerine sert cevap verdi.

Açıklamasında Kalkan'ın söz konusu emellerini, Kürt bölgesinde gerçekleştirmek istemesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Barzani, şunları kaydetti:

"Kürdistan'a farklı şekillerde düşmanlık yapıldığına şahit oluyoruz. Demeç, açıklama, yazı ve farklı propaganda araçları düşmanlığın yeni boyutudur. İç savaşı tahrik eden ve Kürtler arasında fitne sokmayı amaçlayan açıklamalar yapılıyor. Kürdistan'da iki idareli yönetimin yeniden canlandırılması amaçlanıyor. Bu ifade özgürlüğü değildir. Bu tür girişimler millete ve vatana ihanettir. Bu, düşmanların plan ve programını, Kürdistan'da hayata geçirme çabasıdır. Düşmanların ajandasını uygulamaktır. Vatana yönelik bu tür düşmanlıkların, Kürdistan'da varlık bulması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu girişimlere asla izin verilmeyecektir. Bu konu ulusal ve milli güvenliğe ciddi bir tehdittir. Sahip olduğumuz kazanımlar, kan ve gözyaşıyla elde edilmiştir. Bu yöndeki çabalar güvenliğimiz için tehlikedir."

IKBY Parlamentosu ve hükümetine sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunan Barzani, "Vatana ihanet içindeki bu oluşuma karşı uygun tedbirleri alın. Bu tür oluşumlar tehlikelidir. Bir daha aynı durumla karşılaşmamak için yasal ve resmi yolları uygulamaya koyun. Bu yöndeki açıklamaların yayılmasını engelleyin. Bu tür açıklamalar halkın yaşamını, vatanın birliğini ve milli huzuru hedeflemektedir. Bu açıklamalar iç savaşı ve iki idareli yönetimi tahrik ediyor" ifadelerini kullandı.

Barzani, "bütün Kürdistan halkına ve siyasi taraflara da seslenmek istediğini" dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu sesin (Duran Kalkan) çıkmaması için bütün gücünüzle çaba gösterin. Vatana ihanet suçu olan bu görüşlerin önünü kesin. Şerefli Kürdistan halkına da çağrım şudur: Böyle grupların Kürdistan'da varlık bulmasına izin vermeyin. Vatana ihanet içindeki bu unsurlar iç savaş çıkarmak istiyor. Fitne çıkarmayı amaçlayan bu oluşumlara imkan tanımayın. Kürdistan'ın savunulması ve halkımızın birliğinin sağlanması için elinizden gelen çabayı gösterin."

Duran Kalkan ne demişti?

Kalkan, dün verdiği röportajda, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Güney Kürdistan, merkezi bir siyasi yönetim altında yaşayamaz, bir olamaz. Çünkü içinde birçok lehçe ve çok değişik halk toplulukları var. Güney Kürdistan'da merkezi diktatörlük yaşayamaz. Bu bölgeyi demokrasi birleştirir ve yaşatır. Demokrasi de halkın yönetime katılması, yerel yönetimin güçlü olması demektir. Yani 'Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz, sadece yönetim Erbil'de olacak' dememek lazım. Şengal, Kerkük, Germiyan, Duhok ve Süleymaniye de kendini yönetmelidir. Böyle olursa Kerkük de Kürdistan'a katılır."

Barzani ile PKK geçen aylarda Musul'a bağlı Ezidi halkın yaşadığı Şengal ilçesinin yönetimi konusunda da karşı karşıya gelmişti. Şengal ilçesinin IŞİD'ten kurtarılan bölgelerinde PKK'nın kanton ilan etmek istemesi ve kendi idari yapılarını kurmaya başlaması üzerine Mesut Barzani, gereken tedbirleri aldırtmış, kanton girişimi için de "karton" benzetmesinde bulunmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/133726113372614

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürdistan alimler çalıştayı - gundi ghandi

  Cumartesi günü Diyarbakır'da Kürdistan'ın 4 parçasından gelen İslam alimleri tarihte ilk kez Kürt meselesini tartışacak

  Başkanlık - user808804

  Birinin başkanlık hayalleri yıkılırken, birinin başkanlığı sallanıyor. Domino taşı gibi olacak anlaşılan.

  dostlar kavga etmiş ! - COŞAR

  Barzani efendi düne kadar birlikte hareket ediyordunuz sanırım talanı paylaşımda anlaşmadınız ! ikiniz de bölge halkı için zararlı unsurlarsınız ! ?

  KÜRTLER BU PASTAYI NASIL PAYLAŞACAKLAR? - ARAGORA

  Açılım ,süreç vs..gibi söylemlerin arkasına takıldık da,hiç düşündünüz mü ,kürtler bu pastayı bir gün nasıl paylaşabilecekler ?Diyelim ki,PKK silah bıraktı..Dağdan indi.Örgüt lağvoldu ...Barış oldu...Pekii,bu barışı nasıl hakedecekler?Kim baş olacak?Güç kimde kalacak ?Paraları kim yönetecek ?Pasta büyük ama acaba ,kültürel birikim,sosyo politik örgütlenme dinamikleri bu barışı sürekli kılabilecek bilgi ve beceri ile donanımlı mı ?Durduk yerde,fol yok yumurta yokken ,Mr.Duran 'ın susturulma talebi ,sizlere haydi haydi bunları düşündürtmüyor mu ?