Barzani'den PKK'ya ültimatom

Barzani'den PKK'ya ültimatom
Barzani'den PKK'ya ültimatom

Cumhurbaşkanı Gül, Mesud Barzani ye Çankaya Köşkü nde ağırladı.

Kürt liderin Ankara mesajları: "PKK silah yöntemini sürdürürse sonucuna katlanır. Ben Irak Kür-distanı'nda hüküm sürmelerine müsaade etmem."

ANKARA- Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Ankara’dan PKK ’ya “Silah bırakmazsanız Kuzey Irak’ta kalamazsınız. Bunun için baskı, nasihat, tüm yöntemleri kullanırız” mesajı verdi. Ankara’da “PKK’yla daha aktif müdahaleye girin” çağrısı yapılırken, Barzani’nin yanıtı ise “Barışçıl yöntemler için çabalarımıza devam edeceğiz” oldu. “Bağımsız devlet her milletin hakkıdır” diyen Barzani, “Mesajlarınızı PKK’ya nasıl iletiyorsunuz” sorusuna “Kendi yöntemlerimiz var. Telefonla, inandınız mı” karşılığını verdi.
Barzani’nin Türkiye’deki ikinci gününde randevuların merkezi Ankara oldu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Barzani daha sonra Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştü. Barzani, daha sonrasında da Barış ve Demokrasi Partisi yetkilileri ile bir araya geldi. 

Silah çağı geride kaldı
Davutoğlu Barzani’den PKK’ya karşı daha etkin mücadele edilmesini istedi. Irak’taki siyasi kriz ele alınırken de Davutoğlu’nun, Barzani’ye tüm Iraklıların eşit haklara sahip olduğu mesajı verdiği belirtildi. Suriye sorunu da görüşmede ele alındı.
Ankara’dan gelen “PKK’yla mücadelede daha aktif olun” çağrısına Barzani ayrılmadan yanıt verdi. Bu meselenin silahlı yöntemlerle çözülemeyeceğini söyleyen Barzani, “Barışçıl yöntemlerle çözülmesi için çabalarımıza devam edeceğiz, her türlü katkıda bulunuruz” dedi.
Türkiye ile Kandil arasında arabulucu olmadığını vurgulayan Barzani, “Ben ‘PKK’ya silah bıraktırırım’ demiş değilim. Silah çağının geride kaldığını söylüyorum. Bu dönemden sonra silahla bir yere varılamaz. Bundan sonra PKK silah yöntemini sürdürürse sonucuna kendi katlanır. Ben PKK’nın Irak Kürdistanı’nda hüküm sürmesine müsaade etmem. Eğer kendi kararını savaşa yönelik verirse, bu savaşı bizim bölgemize çekmesine biz müsaade etmeyiz” diye konuştu. Barzani, bunu nasıl yapacakları sorusuna da “Baskı, nasihat, bütün yöntemleri kullanacağız. Kimsenin hiçbir zaman iç meselelerimize müdahalesine de müsaade etmeyiz. Başka bir kişinin ajandasını uygulayacak bir kişi değilim” yanıtını verdi. Barzani, Kürt açılımıyla ilgili soruları yanıtlarken Başbakan Erdoğan’ın Erbil’i ziyaretini anımsattı ve “Türkiye devletinin bu yeni bakışına PKK ve BDP ’nin daha fazla destek vermelerinin daha iyi olacağına inanıyorum” dedi. 

BDP’ye PYD’den yakındı
Irak’taki iç karmaşanın sürmesi halinde kendi halkına soracağını belirten Barzani, şöyle devam etti: “Bağımsız devlet her milletin doğal hakkıdır. Ancak, bizim seçimimiz Irak’ın durumuna bir çözüm getirmektir” ifadesini kullandı. Barzani Türkiye’yle ilişkiler konusunda da “ AK Parti ’nin izlediği politika bizim için gerçekçi politikadır” diye konuştu. Barzani dün ayrıca BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Barzani BDP’lilere, PKK’nın Suriye’deki yapılanması olan Demokratik Birlik Partisi’nden (PYD) yakınarak, bu girişimin önümüzdeki günlerde Suriye’de oluşacak güçlü bir Kürt cephesini sabote edeceğini söyledi. Demirtaş ise “Kürtler kendi yaşadıkları ülkelerde birlik olmalı” yanıtını verdi. Barzani, “Biz çözümün Suriye’nin bütünlüğü içinde olmasını istiyoruz” görüşünü paylaştı. Görüşmede Barzani’nin, Demirtaş’ın 18 Nisan 2012 Çarşamba günü Radikal’de çıkan ve “Barzanili çözümün Türkiye Kürtlerinde bir karşılığı yok” sözlerini de anımsatarak, bu açıklamalardan ‘üzüntü duyduğunu’ söylediği öğrenildi. (RADİKAL)