Barzani'ye 'Iraklılık şuuru' tavsiyesi

Barzani'ye 'Iraklılık şuuru' tavsiyesi
Barzani'ye 'Iraklılık şuuru' tavsiyesi
Gül, Barzani'ye "Iraklılık şuuruyla ve demokratik çoğulculuk içinde hareket edin, sistemi bu iki ilke üzerine kurun" dedi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ’deki temaslarını önceki gün tamamlayan Irak’taki Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye “Iraklılık şuuruyla hareket edin” tavsiyesinde bulundu. Gül’ün Barzani’ye ikinci tavsiyesi de “Demokratik çoğulculuk içinde hareket edin ve sistemi bu iki ilke üzerine kurun” oldu.
Barzani PKK ’ya, “Silahla mücadele edecekseniz, Kuzey Irak’tan ayrılın” çağrısıyla sonlandırdığı Türkiye ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Gül tarafından da kabul edildi. Basına kapalı görüşmeye Barzani, “Beni kabul etitğiniz için şükran duyuyorum” sözleriyle başladı. Barzani daha sonrasında sadece ABD’deki temasları değil, Bulgaristan, Macaristan ve Avusturya temasları hakkında da bilgi verdi. 

Görüşmede, terörle mücadele ve Irak’taki gelişmeler de ele alındı. Gül’ün, Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliğine vurgu yaptığı ifade edildi. Gül, “Iraklılık şuuruyla hareket etmeniz gerekir. Biz Türkiye olarak Irak’taki tüm kesimlerle görüşüyoruz. Irak’ta atacağınız adımlar demokratik çoğulculuk esasına göre olsun. Böylece, güvenilir bir sistem kurabilirsiniz” tavsiyelerinde bulundu. Gül’ün terör konusunda ise “Terör, hem Türkiye, hem Irak’ın zararına” mesajı verdiği öğrenildi.
Kaynaklar, görüşmenin çok uzun olmadığını ve PKK’yla mücadele konusunda çok fazla detaya girilmediğini vurguladı. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Barzani’ye Köşk’teki kabulde ‘Dışişleri Bakanı’ protokolü uygulandı. Barzani, Türkiye’deki temaslarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ve Barış Demokrasi Partisi yöneticileri ile de görüştü.

Hollanda hatırası
Cumhurbaşkanı Gül eşiHayrünnisa Gül ile yaptıkları Hollanda ziyaretinin fotoğraflarını twitter hesabından yayımladı.