Başar Esad, Ata'nın huzurunda

57 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelen ilk Suriye devlet başkanı olan Başar Esad, Ankara'daki temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederk başladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Ankara'daki temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başladı. Atatürk'ün kabrine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunan Esad, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Modern Türkiye devletinin kurucusunun mozolesini ziyaret ettiğim için çok mutluyum" diye yazdı.
Esad ve beraberindeki heyet bunun ardından Anıtkabir Özel Müzesi'ni gezdi. Hava muhalefeti nedeniyle Esad'ın Anıtkabir ziyaretinin programı kısa tutuldu. Esad ve beraberindeki heyet, Aslanlı Yol'dan yürütülmedi.
Esad'a, çok sayıda basın mensubunun izlediği Anıtkabir ziyaretinde Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Ankara Valisi Yahya Gür ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eşlik etti.
Esad, öğleden sonra Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılanacak. Esad, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerden sonra, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Sezer, konuk devlet başkanı onuruna akşam yemek verecek.