Başbakan: Ben daha Aleviyim

Başbakan Tayyip Erdoğan, Aleviliğin bir din olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Bazı din adamlarının Aleviliğin İslam'ın özü olduğunu söylediğini...

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Aleviliğin bir din olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Bazı din adamlarının Aleviliğin İslam'ın özü olduğunu söylediğini, kendisinin bunu kabul etmediğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Alevilik gerçekten Hazreti Ali'yi sevmek ve onun gittiği yoldan gitmekse, ben bunu böyle öğrendim, ben Hazreti Ali gibi yaşamaya gayret eden birisiyim. Ben bunlardan daha Aleviyim. Ben olayı böyle düşünüyorum" dedi.
Erdoğan, önceki gece CNN Türk'te yayımlanan 'Eğrisi Doğrusu' programında Taha Akyol'un İlerleme Raporu'na ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 17 Aralık'ta müzakere sürecinin başlamasıyla ilgili onayın beklentileri istikametinde çıkacağını belirterek, "Fevkalade, beklenmedik herhangi bir şey olmaz" dedi.
İlerleme Raporu'nun açıklandığı akşam bazı AB üyesi ülkelerin başbakanlarıyla görüştüğünü belirten Erdoğan, "Burada çok ciddi lobi faaliyetleri oluyor, burada bu yakın markajı sürdürmezsek, sıkı takip yapmazsak sıkıntı olabilir" diye konuştu.
Raporda yer alan 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin siyaset üzerindeki etkisi' ile ilgili bir soru üzerine de Başbakan Erdoğan, AB konusunda, destek verenler içinde ordunun da bulunduğunu kaydetti.