Başbakan Davutoğlu: Ahmet Hakan'a koruma hemen gönderilmeliydi

Başbakan Davutoğlu: Ahmet Hakan'a koruma hemen gönderilmeliydi
Başbakan Davutoğlu: Ahmet Hakan'a koruma hemen gönderilmeliydi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, canlı yayında katıldığı programda gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyla ilgili soru üzerine Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: Basına yönelik her saldırı şiddetle lanetlenmelidir, kınanmalıdır. Ahmet Hakan'a koruma verileceğine dair iki gün öncesinden yazı gönderilmişti. Ama ben onlara da söyledim hemen göndermeliydiniz.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu, canlı yayında katıldığı programda gazetecilerin gündeme ilişkin konulardaki sorularını yanıtladı. 

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından önemli başlıklar:

1 KASIM SEÇİMLERİ

İktidar olması neredeyse kesin olan bir partiyiz: Beyannameyi biz değil halk yazdı. Halkla beraber bir fikir olması sürecini yaşadık. Şu anki tüm anketler gösteriyor. Biz 1 Kasım'da iktidar olması neredeyse kesin olan bir partiyiz. Şuandaki tüm veriler tek başına iktidar olmamızı gösteriyor. Ama ne olursa olsun Ak Parti lokomotif olacak. AK Parti'nin olmadığı bir hükümet imkansız gibi.

Yeni vaatlerimiz olacak: Gençlerimize, kadınlarımıza, esnafımıza, çiftçimize yeni vaatlerimiz olacak. Ciddi çalışmalar yaptık. Bol keseden vaatlerin faydası olsaydı CHP yüzde 25'in üstünde oy alırdı. AK Parti döneminde gençlerin beklenti çıtası yükseldi.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

CHP ile koalisyona gidemedik çünkü...: CHP ile koalisyona gidememizin nedenleri de eğitim ve dış politikadır. CHP, imam hatipleri kapatmayacağız diyor ama son 4 yıla bırakacağız diyor. Bu 28 Şubat zihniyeti. Bu okullar, bu ülkenin çocuklarının okuduğu yerler. Ayrımcılığa tabi tutulamazlar.

- 1 Kasım'da sandıkların birleştirilmesinin siyasi bir yönü yok, hukuki bir karardır. Eğer reform hükümeti kurma yetkimiz olsaydı bunlardan biri de bu yasal değişikliği yapmaktı. Şimdi yapılmak istenen de bu.

Ak Parti'den 'sandık' açıklaması!


SANDIKLARIN TAŞINMASI

Birleştirmenin siyasi bir yönü yok: Yüksek Seçim Kurulu sandıkların yerini tespit ediyor şuanda. Gelen talebi doğru okumak lazım. 1 Kasım'da sandıkların birleştirilmesinin siyasi bir yönü yok. Hukuki bir karardır. Biz AK Parti olarak YSK'nın verdiği kararı hukuken doğru buluruz. YSK, AK Parti'ye veya hükümete bağlı değil. AK Parti'nin tüm dediklerini kabul etmiyor. Bütün partilere eşit mesafede. Hatta bizim Tunceli'de itirazımız vardı bunu kabul etmediler. Biz gidip başka yerde mitingimizi yaptık.

Batman'daki 69 mahallede sandıkların yeri değişecek

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Duyarlılığınız varsa neden hükümete katılmadınız: Seçim güvenliği kesin bir şekilde sağlanacak. Bu konuda CHP, HDP ve MHP bir sorumluluk hissetselerdi milletvekillerinin bakan olmasına engel olmazlardı. Hem bu konularda duyarlılığınız vardı niçin bu hükümete katılmadınız? Biz Türkiye 'yi hükümetsiz bırakmadık. Bu sorumluluğu almayanların seçim güvenliği konusunda eleştiri yapmaya hakkı yok.

Karşılığı ne olursa olsun halkın güvenliği için gerekeni yaparız: HDP'ye sesleniyorum; vekilleriniz operasyon bölgelerine gidecek, terörist cenazelerinde hükümete meydan okuyacak sonra da gelip seçim güvenliği kararlarına itiraz edeceksiniz. Karşılığı ne olursa olsun halkımızın güvenliği için gerekeni yaparız. Selahattin Demirtaş'ın barış ve özgürlük söylemlerini inandırıcı bulmuyorum.

- Uçaksavarlar bulunuyor... Bunlar kimlere karşı peki? Diyarbakırlılar artık bıktı. Halk bana gelip 'Allah sizden razı olsun' diyor. Bayram Namazı'nda Ulu Camii'de bunları duydum. Türkiye'nin ordusu milli bir ordudur, her kentten asker vardır.

GEZİ OLAYLARI

- Gezi provokasyonu çözüm sürecini baltalamak için yapıldı. Biz bunları biliyoruz.

- Bizi eleştiren MHP, HDP'yle birlikte yasalara karşı çıktı. CHP çıktı onlarla birlikte eylem yaptı.

Saldırıdan sonra Ahmet Hakan'a yakın koruma


AHMET HAKAN'A SALDIRI

Basına her saldırı lanetlenmeli:
 Türkiye bir hukuk devletidir. Burada yapılan bir suçtur. Hem de bu büyük bir suçtur. Kime yapılırsa yapılsın... Basına yönelik her saldırı şiddetle lanetlenmelidir, kınanmalıdır. Ahmet Hakan'a koruma meselesini iner inmez sordum. Daha önce istenmemiş. 10 gün önce istenmiş. 2 gün önce de son yazı onaylanmış. Koruma hemen verilmeliydi. Ama bunun bir hukuki prosedürü var. ‘Hemen vereceksiniz’, o arada da prosedür tamamlanacak. Hepsine geçmiş olsun dileğimi iletiyorum. Bana ne kadar karşı olurlarsa olsunlar, onun yanındayım bu konuda yine de.

Vali, Ahmet Hakan'ı aradı: Tedbirde biraz geciktik!


Şunu ifade edeyim. Bir yaklaşım da şu: Gazetecilere, gazetelere olursa tepki şunlara olursa hükümet suçlanır demek de doğru değil. Bu tür saldırılara karşı ilkeli bir duruşumuz var."

Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti