Başbakan Davutoğlu: Anında mukabele ederiz

Başbakan Davutoğlu: Anında mukabele ederiz
Başbakan Davutoğlu: Anında mukabele ederiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan "Sınır güvenliği bağlamında Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit teşkil eden gelişme olursa anında mukabele etme talimatı güvenlik birimlerimize verilmiştir. Türkiye'ye dönük mülteci akınına yol açacak şekilde bir saldırı sözkonusu olduğunda bu konuda da gerekli tedbirler Suriye içinde ve Türkiye içinde alınır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Çankaya Köşkü’nde Suriye konulu güvenlik toplantısı düzenledi. Basına kapalı yapılan toplantı 40 dakika sürdü. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan kadıldı.

Davutoğlu toplantı sonrası Meclis’te şu açıklamalarda bulundu: 

TALİMATLAR VERDİK

“Bayırbucak Türkmen bölgesindeki gelişmeler güvenlik birimleri ve bizim tarafımızdan an be an takip edilmektedir. Dün (önceki) gece ve evvelsi (dün) gece bir kaç kez hem MİT Müsteşarımızla hem Genelkurmay Başkanlığımızla temaslarımız oldu. Dışişleri Bakanımıza bu konuyu BM’de gündeme getirmesi için gerekli talimatları verdik. Bu konudaki hassasiyetimiz her gün, her saat itibariyle devam etmektedir. 

TEDBİRLER ALINIR

Burada bir kaç husus önemli. Birincisi sınır güvenliğimiz. Sınır güvenliği bağlamında Türkiye’ye dönük herhangi bir tehdit teşkil eden gelişme olursa anında mukabele etme talimatı güvenlik birimlerimize verilmiştir. İkincisi, Türkiye’ye dönük mülteci akınına yol açacak şekilde bir saldırı sözkonusu olduğunda bu konuda da gerekli tedbirler Suriye içinde ve Türkiye içinde alınır. Üçüncüsü de, Suriye’de Türkiye müzahir gruplar, topluluklar; bunlar ister Arap, ister Kürt, ister Türkmen olsun saldırıya uğradıklarında onlara her türlü insani yardımı ve bulundukları bölgelerde kalmasını temin edecek yardımı yaparız.

DEAŞ UNSURLARI DEĞİL

Bu saldırıların arka planına bakıldığında çok açık şekilde, hiçbir DAEŞ unsuru barınmayan, hiçbir terör grubunun barınmadığı bir bölgede önce Rus savaş uçakları arkasında da yabancı savaşçılar destekli. Bunun özellikle altını çiziyorum, yabancı savaşçılar sadece Suriye’deki DAEŞ unsurları değil. Suriyeli olmayan herkes yabancı savaşçıdır. İster bunlar Lübnan’dan gelen, ister Hizbullah veya diğer yerlerden gelen unsurlar olsun, rejimin direnme gücü kalmadığı yerlerde sivil halka dönük olarak bu yabancı savaşçılar ve Türkiye’ye de tehdit teşkil eden sadece PKK değil, geçmişte de Türkiye’ye dönük faaliyetlerde bulunan terörist unsurlar, hem bu bölgede özellikle Hatay’ın güneyinde; terörist unsurlar, DHKP-C ve daha önceki bağlantılı grupları kastediyorum. Bunların yürüttüğü çalışmalara, terör faaliyetlere karşı da Türkiye gerekli tedbirleri alır. Bayırbucak bölgesinde tek bir DAEŞ unsuru yoktur, tek bir terör unsuru yoktur.

KATLİAMIN SORUMLUSU

DAEŞ’e operasyon yapılıyor görüntüsü altında masum Suriyeli sivillere ve özellikle bu bölgede Türkmenlere dönük bir katliama yol açılmamalıdır. Buradan mesajımız son derece açık ve nettir. Biz buradaki kardeşlerimizin bulundukları yerde korunmaları için ve herhangi bir tehdit karşısında insani haklarının korunması için de gerekli tedbirleri diplomatik açından da her alanda da alırız. Şimdi çıkan bazı eleştiriler duyuyorum. MİT TIR’larına yönelik yaklaşık 1.5 sene önce operasyon yapanlar, bugünkü bu katliamlardan da sorumlu olan çevrelerdir. O günlerde tabi bazıları devlet ketumiyeti ve mahremiyeti içinde Bayırbucak’taki Türkmen kardeşlerimizin bulundukları yerde muhafazaları için kendi topraklarında kalabilmeleri için yaptığımız yardımlara dönük operasyon yapanların da arkalarında hangi güçler olduğu şimdi herkes tarafından açık bir şekilde görülüyor.