Başbakan Davutoğlu: 'Artık bu topraklarda silah diliyle kimse konuşmamalıdır!'

Başbakan Davutoğlu: 'Artık bu topraklarda silah diliyle kimse konuşmamalıdır!'
Başbakan Davutoğlu: 'Artık bu topraklarda silah diliyle kimse konuşmamalıdır!'
Başbakan Davutoğlu, Ankara'da AK Parti gençlik kongresine katıldı. Yapılan 'silahsızlanma çağrısı'nı değerlendiren Davutoğlu, 'Artık bu topraklarda silah diliyle kimse konuşmamalıdır. Bugün yapılan açıklamayı ve onun uygulanmasını yakından takip edeceğiz' dedi.

Başbakan Davutoğlu, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde çözüm sürecine ilişkin yapılan görüşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Ak Parti Gençlik Kolları Kongresi'nde konuşan Davutoğlu: “2005'te Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasıyla başlayan çözüm süreci türlü badirelerden, tahriklerden, kumpaslardan geçerek bugünkü açıklamayla yeni bir zemine oturmuştur artık bu ülkede Türk, Kürt, Sünni, Alevi gibi ayrımlar hiç bir şekilde bu milletin fertleri arasında nifak tohumu olacak şekilde kullanılamayacaktır. 


Türkiye 'de şiddetin, silahın dili sona erecek demokratik siyasetin önü açılacaktır. Tarihler cenabı hakkın tevafukuyla aslında güzel şeyler ifade ediyorlar. 12 Eylül 1980 de Türkiye'de bir devrim bir darbe anayasası dikta ettirilmişti. 12 Eylül 2010' da biz o darbe anayasasını değiştirdik. Demokratik bir anayasanın önünü açtık şimdi de 28 Şubat'taki o dışlayıcı darbe kültürünün yerini bütün vatandaşları kucaklayan çözüm süreci almış bulunmaktadır. Buradan Türkiye'nin her köşesindeki gençlere Ak Parti Gençlik Kongresi dolayısıyla buradan bir kez daha mesaj iletmek istiyorum.

Bütün gençlerimiz bundan sonra ortak bir aidiyet bilinciyle demokratik siyaset anlayışıyla ve ortak gelecek için birlikte el ele yürüyecekler burada dikkat ediniz ortak aidiyet bilinci dedim. Hiçbir Anadolu evladı şu veya bu gerekçeyle dağa çıkarılamayacak. Şiddet ve nefret dili üzerinden birbirlerine düşman edilmeyecek. Dışlayıcılık ayrımcılık her türlü bölücü faaliyet ayaklarımızın altında olacak.” dedi.