Başbakan Davutoğlu: CHP ile yeni görüşmenin gerekliliği yok

Başbakan Davutoğlu: CHP ile yeni görüşmenin gerekliliği yok
Başbakan Davutoğlu: CHP ile yeni görüşmenin gerekliliği yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ekranda katıldığı programda gündeme ilişkin konularda koalisyon görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. "CHP ile yeni görüşmenin gerekliliği yok" diyen Davutoğlu'nun hedefinde MHP lideri Bahçeli vardı: CHP ile AK Parti hükümet kursun diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim.

RADİKAL- Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TRT'de katıldığı canlı yayınında soruları yanıtladı. CHP 'yle gerçekleştirdikleri koalisyon görüşmelerinin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli 'nin sözlerine ekranda yanıt veren Davutoğlu, "CHP ile AK Parti hükümet kursun" diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim. Sayın Bahçeli'nin özellikle yazılı açıklamalarında, üslup konusunda bir talihsizlik görüyorum" dedi. 

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

- Koalisyon görüşmelerinde niyetimiz samimiydi, hala da samimi. Diğer 3 parti bütün seçim kampanyalarını Ak Parti karşıtlığı üzerine kurmuştu. Dolayısıyla o psikolojiden çıkmaları kolay olmadı. 8 Haziran'dan sonra ben ilk görüşmeleri yaptığımda zaten muhatapların AK Parti ile koalisyon yapma gibi bir fikirleri yoktu. Öyle bir zemin yok görünüyordu. Kendi aralarında birtakım tartışmalar yaşandı. AK Parti'siz bir hükümet vehmine kapıldılar. Bütün bunlara rağmen, biz dedik ki bu ülkeyi yönetme sorumluluğu bizdedir ve gereğini yapacağız. Ve bugüne kadar da bir yönetim boşluğu olmadı.

Bahçeli: Koalisyon için ümit var


'HİÇBİR PARTİYE KARŞI ÖNYARGIMIZ OLMADI'

- Cumhurbaşkanı görev verdi. O güne kadar çok ağır ifadeler kullanılmasına rağmen ben hepsiyle aynı samimiyetle görüştüm. Hiçbir partiye karşı önyargımız olmadı. AK Parti'yle asla olmaz diyenlerle bile gidip, yerlerinde konuştum. Biz tüm ihtimalleri tüketmeden erken seçimden bahsetmedik.

'CUMHURBAŞKANIMIZLA HER AŞAMADA İSTİŞARE ETTİK'

- Sadece partiden değil, dışarıdan da benimle Cumhurbaşkanımız arasında görüş ayrılığı varmış gibi algı yaratmaya çalışanların hepsini biliyorum. Bu süreç biraz da bunları görmek açısından iyi oldu. Bu tezviratların hepsi ayan ve beyan
ortaya çıktı. Biz parti içinde sürekli istişare ettik. Cumhurbaşkanımızla her aşamada istişare ettik. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın en ufak bir telkini olmamıştır. Bunlar küçük ayak oyunları. Ben daha yola çıkarken AK Parti'nin kırmızı çizgileri diyen de yanlış yapmıştır, görüş ayrılığı var diyen de yanlış yapmıştır.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin: Seçime CHP-MHP hükümeti ile gidebiliriz


'BU SÜREÇ BİZİM İÇİN TESTTİ'

- Her şey örtülebilir, gizlenebilir. Ama iki şey gizlenemez. Doğallık ve samimiyet. Bir dönem örtülse de bir zaman sonra ortaya çıkar. Değişik güç çevrelerine yaranmak isteyen insanların akıbetlerine bakın, hiçbiri ayakta kalamamıştır. Bu süreç bir anlamda bizim için testti. 7 Haziran'dan bugüne kadar ne söylediysem onu yaptım. Yol haritamı 13 Temmuz'da açıkladım ve o yol haritasına bağlı kaldım. Verdiğim tüm sözlere sadık kaldım.

'CHP İLE YENİ GÖRÜŞMENİN GEREKLİLİĞİ YOK'

- CHP ile bir koalisyon görüşmesi yönünde tekrar bir görüşme yapmanın şu anda bir gerekliliği yoktur.
"CHP ile AK Parti hükümet kursun" diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim. Bugüne kadar bir cevap vermedim, sürecin ruhuna aykırı olduğu için.

'BAHÇELİ'NİN SÖZLERİ BİZDE RAHATSIZLIK YARATTI'

- Özellikle Sayın Bahçeli'nin yazılı açıklamalarında, üslup konusunda bir talihsizlik görüyorum. Nasıl Sayın Bahçeli, Sayın Kılıçdaroğlu 'nun "Beraber hükümet kuralım, Başbakanlığı da verelim" sözleri, Bahçeli'de rahatsızlık yarattıysa, onun sözleri de bizde rahatsızlık yarattı. Sayın Bahçeli'yi aradım ve randevu talep ettim. Benim deva gibi dediğim seçim için zehir gibi dedi. 20 Haziran'da erken seçim diyen Bahçeli'ydi. Bana koalisyon için hiçbir şey söylemedi. AK Parti ile CHP koalisyon kursun dedi. Bize koalisyon ışığı, sinyali vermedi. CHP ile olmayacağı ortaya çıkınca, "Gelin birlikte yapabiliriz" sinyali de vermedi. O zaman söyleseydi, biz de CHP ile görüşmeleri hızlandırırdık. Biz tiyatro oynamadık. Bu kadar görüşmeyi boşuna yapmadık. Biz bunları yaparken siz ne yaptınız? Sadece bize görev verdin. Sen şunu yap, sen bunu yap dedin. Şartlar öne sürmek, dikte etmek doğru değil. Olmaz...