Başbakan Davutoğlu: Erken seçimi zorlarlarsa millete gitmekten tereddüt etmeyiz

Başbakan Davutoğlu: Erken seçimi zorlarlarsa millete gitmekten tereddüt etmeyiz
Başbakan Davutoğlu: Erken seçimi zorlarlarsa millete gitmekten tereddüt etmeyiz
Başbakan Davutoğlu, Van'daki iftar programı öncesi, "Önümüzdeki günlerde koalisyon çalışmalarına başlatacağız" dedi, seçim mesajı verdi: Erken seçimi zorlamaya kalkarlarsa milletin önüne gitmekte bir an dahi tereddüt etmeyeceğiz.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van 'da katılacağı iftar programı öncesinde açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Erken seçimi zorlamaya kalkarlarsa milletin önüne gitmekte bir an dahi tereddüt etmeyeceğiz" dedi. 

Davutoğlu konuşmasında özetle şunları söyledi:

- Kamu düzeni ve milli birlik ve kardeşlik projemiz hiç bir taviz vermeden sürdürülecektir. Seçim sonucu nasıl şekillenmiş olursa olsun, şundan bütün Vanlıların, bütün milltemizin kesin bir şekilde mutmain ve emin olmasını istiyoruz. Kamu düzeni söz konusu olduğunda hiç bir adımı atmaktan çekinmedik, çekinmeyeceğiz inşallah..

- Siirt'te şehit olan polis kardeşimize rahmet diliyorum, bu cinayetin hesabını soracağız. Hiçbir şekilde vatandaşlarımızın huzurunun bozulmasına izin vermeyeceğiz.

'ÇÖZÜM SÜRECİ SÖZ KONUSU OLACAKSA SÖZLER YERİNE GETİRİLMELİ'

- Artık çatışmasızlıktan bahsetmek yeterli değildir. Gerçekten demokrasiye inananlar, gerçekten özgürlükten, barıştan, insan haklarından bahsedenler, artık silahsızlanmadan bahsetmek durumundadırlar. Bundan sonra çözüm süreci söz konusu olacaksa, milli birlik ve kardeşlik süreci söz konusu olacaksa, bilinsin ki 2013 Mayıs'ında verilen sözler yerine getirilmek durumundadır. Türkiye 'nin her yerinde gayrimeşru şekilde taşınan her silah, Türkiye'nin barışına kardeşliğine yönelen bir saldırı aletidir.

'HİÇBİR BASKIYA, ŞİDDETE İZİN VERİLMEYECEK'

- Çatışmasızlık adı altında birileri şehirleri kuşatmaya kalkarsa, hiçbir baskıya, şiddete izin verilmeyecektir. Kim silahı eline alırsa kamu düzeni adına her türlü adım atılacak. Herkes teröre karşı net bir tavır sergilenmeli.

- Önümüzdeki günlerde koalisyon çalışmalarına başlatacağız. Birkaç gün içinde Başkanlık Divanı belirlenecek, Cumhurbaşkanı'nın görevlendirmesiyle görüşmelere başlayacağız. Erken seçimi zorlamaya kalkarlarsa milletin önüne gitmekte bir an dahi tereddüt etmeyeceğiz.