Başbakan Davutoğlu: Hazreti Azrail'e 'aleyküm selam' deriz

Başbakan Davutoğlu: Hazreti Azrail'e 'aleyküm selam' deriz
Başbakan Davutoğlu: Hazreti Azrail'e 'aleyküm selam' deriz
Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin İstanbul mitinginde Mısır'da hakkında idam kararı çıkan Mursi için, "Modern firavunlar idam cezası verdi. Ona idam verenler Türkiye'deki gibi tarihin çöplüğüne atılacak" ifadesini kullandı. Ardından şöyle devam etti: Bunların da akıbeti Adnan Menderes gibi olacak' dediler. Vatan için Allah için şehit olacaksak, bir an tereddüt etmez, Hazreti Azrail'e ve Aleyküm selam deriz.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti ’nin İstanbul mitinginde hitap etti. Davutoğlu konuşmasında özetle şunları söyledi:

İstanbul bizim için bir aşktır, sevdadır. Çocukluğumuz Fatih'te geçti. Okuduğum lise dolayısıyla İstanbul'un kalbinde bulundum. Her bir taşını ezberledim. İstanbul'a benim en büyük hocama selam olsun. İstanbul'un her bir köşesine selam olsun. Tüm ilçelerimize selam olsun...

- Hedefleri paralel çeteyle 4'lü koalisyon kurup bizi engellemek. Ey İstanbullular sizi arkasına alan durabilir mi? Muhalefetin hiçbiri iktidar olurum diyemiyor. Onların akıl hocaları diyor ki; Ak Parti'yi durdurun. Yani 4 yanlış bir araya gelecek. 1 doğruyu AK Parti'yi götürecek. AK Parti 4 yanlışı götürecek. Bu millet kendisine tevdi edilen emaneti bırakıp kaçanlara bir daha emanet verir mi?

- Hürriyet, özgürlükler, demokrasi, 14 Mayıs'ta bu denizin hemen karşısında yıllardır bakmaktan hüzün duyduğumuz Yassıada'daydık. Orada sayın Cumhurbaşkanımızın teşvikiyle başlatılmış olan demokrasi projesini hayata geçirdik.

' KILIÇDAROĞLU 'NUN BÜTÜN DERDİ YÜZDE 25'LERDE KALMAK'

- Kılıçdaroğlu diyor ki oyumu muhafaza edersem istifa etmem. Yani bütün derdi yüzde 25’lerde 24’lerde kalmak. Devlet Bahçeli dedi ki eğer oy kaybetmezsem başarılı sayılırım. HDP’nin eş başkanı diyor ki barajı geçersem başarılı sayılırım. Hiçbirisi iktidar olurum diyemiyor. Çünkü millete güvenmiyorlar. Üçü bir araya gelip ve arkalarındaki paralel çete bir araya gelip dörtlü koalisyonla AK Parti’yi engellemeye çalışıyorlar. Be hey gafiller İstanbul bizim arkamızdayken bizi engelleyebilirler mi? Bir doğru dört yanlışı götürür. Bir doğru, elif gibi duran AK Parti.

'AZRAİL'E ALEYKÜM SELAM DERİZ'

- Paralel çetenin savcıları, hani 17-25 aralıkla darbe yapmak isteyenler meslekten men edilince o gün dediler ki bunların da akıbeti Adnan Menderes gibi olacak. Yani bana Cumhurbaşkanımıza Adnan Menderes’i işaret ediyorlar. Be hey gafiller, eğer bize şehadet nasip olacaksa, Allah şahit ki millet için vatan için Allah için şehit olacaksak, bir an tereddüt etmez, Hazreti Azrail’e ve Aleyküm selam deriz. Bizi akıllarınca korkutacaklar. Biz ölümü şebi aruz, düğün gecesi olarak karşılayanlardanız.

'MURSİ'YE İDAM VERENLER TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATILACAK'

- Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye modern firavunlar idam cezası verdi. Buradan Kahire'ye selam olsun. Nasıl Türkiye 'de Adnan Menderes'e idam cezası verenlerin adı anılmıyorsa önümüzdeki yıllarda ona idam cezası verenler tarihin çöplüğüne atılacak.

- Gezi olayları oldu. Aynen Mursi’nin iktidardan edilişine denk gelen günlere geliyor. Hesap şuydu, Arap Baharı Türkiye’deki demokrasi rüzgarını bütün bölgeye yayıyordu. Milletle barışık sistemden yeni bir Ortadoğu’dan korktular. Önce bizi durdurmaya çalıştılar, durduramadılar. Sonra Mısır’da darbe yaptılar. 17-25 Ocak komplolarına karşı da gereken dersi verdi. Şimdi 7 Haziran’a yürüyoruz. Sadece Türkiye’nin seçimi değildir. Bütün Ortadoğu’nun balkanların seçimidir.

'TÜRKİYE'YE BİR SİSİ ARIYORLAR SİSİ...'

- Bütün çeteleri toplayıp bizi engellemeye çalışıyorlar. Gelin bir ders mahiyetinde son dönemde AK Parti’ye dönüp otoriterlik iddiasında bulunanlara ders verelim. Biz iktidara geldiğimizde DGM vardı, kim kaldırdı? OHAL vardı, kim kaldırdı? Emasya vardı, kim kaldırdı? Başörtüsü zulmü vardı, kim kaldırdı? İmam hatip liselerinin önü kapatılmıştı, kim açtı? Anadilde eğitim yasaktı, kim kaldırdı? Anadolu lehçelerinde siyasi propaganda yasaktı, kim kaldırdı? Her karakolda işkence iddiaları vardı, işkenceyi tarihe kim gömdü? Onlar konuşur, onlar özgürlüklerin lafını eder, AK Parti özgürlüklerin teminatıdır. Azınlık vakıflarının malları iade edildi, AYM’ye bireysel başvuru hakkı tanındı, siyasi partilerin kapatılması tarihe karıştı. Bunları görmeyenler tutturmuşlar AK Parti otoriterliği temsil ediyor. Kendi otoriter rejimlerini kurmaya çalışıyorlar. Türkiye’ye bir Sisi arıyorlar Sisi. İzin verecek miyiz? Özgürlüklerin devamı için AK Parti demeye devam edecek miyiz? İnsan onuru için ayağa kalkmaya var mıyız? Zalimlere karşı dimdik durmaya var mıyız?

'MEYDAN OKUDUM, YİNE OKUYORUM'

- Üçüncü hedefimiz ekonomik kalkınma, dirlik, bereket. Günlerdir Kılıçdaroğlu yalan dolan edebiyatı yapıyor. Dün meydan okudum yine meydan okudum. Türkiye’de diyor 200 liranın altında geliri olan 17 milyon kişi var diyor. Toptan külliyen yalan. Şimdi diyor ki bana bir dört yıl verin yeter. Kağıthane’ye Kağıttepe diyen, oy atmak için gideceği sandığı bulamayan birine 4 yıl değil 4 saat bile emanet verilir mi? Niye 4 yıl diyor peki? Niye 4 yıl istiyor? Çünkü biliyor ki hazine bizim tam takır hazır aldığımız hazine şu anda bereketlendi. 119 milyar türk lirasıydı bütçemiz şimdi 479 milyar türk lirası. Şöyle düşünüyor aynen SSK’daki gibi, bir geleyim… Şu hazineyi bir tam takır edeyim, sonra bırakıp gideyim diyor. İzin verir misiniz? Bir de akıl hocası bulmuş. Çok da yakışıyor Kemal Derviş. Kılıçdaroğlıu kasayı boşaltacak, kemal derviş de milletin gelirini kesip kesip acaba kasayı doldurabilir miyim diyecek. Kemal Derviş dönemine dönecek miyiz biz?

- Diyor ki ben hesap uzmanıyım. İşte huzurunuzda sesleniyorum bu üç iddiası da yalandır, yalandır, yalandır. Çıksın doğru desin rakamları göstersin.

'HYDE PARK'TAN DAHA BÜYÜK'

- Esenler’de olağanüstü projeyi açıkladık. 21 alanda kentsel dönüşüm yapıyoruz. Hani şu çevreciler var ya, adıyla ortalığı talan eden Vandallar Gezi'cilere bir cevap verelim buradan. Hani tam Türkiye üçüncü havalimanı köprü için yola çıkmışken, İstanbul sokaklarını yakıp yıkanlara, İstanbul ve Türkiye'de tencere çalıp gürültü yapanlara… Bu vandallara karşı İstanbul’a sahip çıkacak mıyız? Bu aziz şehri her zaman koruyacak mıyız? İşte sadece bir projede, 8 milyon 700 bin metrekare alanı esenler belediyesi ve büyükşehir belediyesi, kentsel dönüşüm için devrettik. Depreme dayanıklı olmayan binalar yıkılıp, yapay mimariyle bu yeni alana taşınacak. Dünyanın en büyük yeşil parklarından biri, 2.5 milyon metrekarelik alanda kuruluyor. Central Park’tan Hyde Park’tan daha büyük.