Başbakan Davutoğlu: Herkes ayağını denk almalı

Başbakan Davutoğlu: Herkes ayağını denk almalı
Başbakan Davutoğlu: Herkes ayağını denk almalı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ekranda konuk olduğu programda soruları yanıtladı. Operasyonlar için, "Artık Türkiye bir hafta önceki Türkiye değil. Herkes ayağını denk almalı" diyen Davutoğlu, Bahçeli'nin 'HDP kapatılsın' çağrısı için de şunları söyledi: Ben siyasi olarak, partilerin kapatılmasına ilkesel olarak karşıyım.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu, televizyonda katıldığı programda açıklamalarda bulundu. Canlı yayında gündeme ilişkin konularda önemli değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu özetle şunları söyledi:

- DEAŞ, PKK ve DHKP-C ayrı birer terör örgütü gibi görünüyor. Ama baktığınız zaman her üçü de toplumun belli kesimlerini teröre sevk ederek, istismar etmeye çalışıyor. Görünüşte hedefleri ayrı gibi görünüyor. Ama 7 Haziran sonrasında hepsinin hedefi Türkiye 'yi kaosa sürüklemek. Bu tabloyu gördüğümüzde biz gereğini yapmazsak sonraki nesillere hesap veremeyiz. Biz de ne yaptık? Bu üç örgüte eş zamanlı operasyon başlattık. Bu üç terör örgütü eş zamanlı olarak durdurulmazsa, birine yaptığınız şey diğerleri tarafından istismar edilir. Birini vurup diğerini vurmazsanız, bunlara prim verirsiniz.

'CEYLANPINAR ÖZELLİKLE ÖNEMLİ'

- Son eylemleri neticesinde DEAŞ'a yönelik caydırıcı gücümüzü göstermemiz ve onları cezalandırmamız bizim görevimizdi. DEAŞ bu eylemleri yaparken PKK da bu kaostan kendine prim çıkarmaya çalıştı. Adıyaman'da bir polisimizi şehit ettiler. Ceylanpınar özellikle önemli. Ne olursa olsun o iki polisimiz oradaki halkın güvenliği için canını ortaya koyuyordu. Bana ilk haber geldiğinde iyice tetkik ettirilmesini istedim. Önce PKK kaynaklı web sayfaları olayı sahiplendi. Ardından MİT Müsteşarımız bana PKK yöneticilerinin konuyla ilgili irtibatlarını sundu. Ve ondan sonra bu eylemin PKK'da alınan kararla yapıldığına emin olduk.

'HERKES AYAĞINI DENK ALMALI'

- Bizim yaptığımız operasyonlar halkın, demokrasinin sesidir. Sesimizi çıkardık. Artık Türkiye bir hafta önceki Türkiye değildir. Herkes ayağını denk almalı. Eğer birileri Türkiye'nin bir kaosa gireceğini hesaplıyorsa, hiç heveslenmesinler. Telefonla yaptığımız bilgilendirmelerdeki tavırları için iki muhalefet liderine de teşekkür ediyorum. HDP neden 4'lü deklarasyonu istemedi. Onlar PKK'dan korkarlar. PKK'nın onayı olmadan bir şey yapamazlar.

'MÜKEMMEL OPERASYONLAR YAPILDI'

- Ne kadar zarar verdik biliyoruz. Sürpriz, şok ve çok etkin bir operasyon yaptık. Mükemmel operasyonlar yapıldı. Bu bir hafta çok önemliydi. Çarşamba günkü Türkiye'nin psikolojisiyle bugünkü Türkiye'nin psikolojisi çok farklı. Devlet yek vücut olmuştur.

- Bize haber geliyor, Adana'da sakallı diye DEAŞ'lı olduğu gerekçesiyle insan öldürüyorlar. Onu cezalandırma yetkisi onlarda değil, devlette. Bu ancak adalet tarafından sağlanır.

BAHÇELİ'NİN 'HDP KAPATILSIN' ÇAĞRISI

- İşin bir siyasi yönü var, bir de hukuki yönü var. Ben siyasi olarak, partilerin kapatılmasına ilkesel olarak karşıyım. Hukuki yönüne bakıldığında ise teröre destek gibi bir çerçeve de var. Seçimlerden yeni çıktık, temsili yüksek bir Meclis var. Siyasi olarak bunun bir çözüm olabileceği kanaatinde değilim. Hukuki olarak ise bizim yetkimiz dışında bir husustur. 80 milletvekiline sahip bir parti olarak HDP artık Türkiye'yi hedef alan bir terör örgütünün sözcülüğünü bırakmalı. Silahı değil, siyaseti savunmalı. 'Ben sözleyince bırakacaklar mı' diyor. Sen söyle. Senin söylediğinin bir hükmü yoksa neden İmralı'ya gitmek istiyorsun. İlkesel olarak biz partilerin, kurumların değil, kim suça, teröre, şiddete bulaşmışsa, onların cezalandırılmasını isteriz.

Demirtaş: Operasyonlar devlet politikası değil, saray politikası

HDP'NİN İMRALI ZİYARETİ TALEBİ

- İmralı bir ara heyeti istemediğini de söylemişti. Biz Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlattık. Demokratikleşme ve terörün bitirilmesini amaçladık. Bu iş bir ayakla yürümez. Biz demokratikleşme konusunda adımları attık ama silahlar konusunda adım atılmadı. HDP'nin TBMM'de savunamayacağı bir fikir olamaz. Her şeyi Meclis çatısı altında konuşabilirler. O zaman neden silah? 2013 Nevruz'unda 'Silahın devri kapanmıştır' diye açıklama yapıldı. Ama halen biz aynı noktadayız. Bir adım atılmadı.

STAR GAZETESİ'NE BOMBA

- Onlar çok sesliliğe alışkın değiller. Her şeyi eleştirmek istiyorlar ama kendilerinin eleştirilmesine tahammülleri yok. Bu vesileyle ben hem A Haber'e, hem de Star'a yönelik saldırıları telin ediyorum ve kınıyorum.

PARALEL YAPI (MİT TIR'LARI İDDİASI)

- Çok çarpıcı bir tablo var. Bir taraftan bu terör örgütleri bu faaliyetleri yaparken, paralel yapıya dikkat çekmek lazım. Bizi 'MİT TIR'ları IŞİD'e silah götürüyor' diye karalamaya çalıştılar. Peki 4 gündür Türkiye IŞİD'e karşı operasyon yapıyor, buna ne diyeceksiniz? Şimdi de Türkiye'yi riske attığımızı söylüyorlar. Operasyonlarda sivil kayıp olduğunu hep birlikte iddia ediyorlar. Bu operasyonlarda sivil kayıp olmamıştır. Sivilin Kandil'de ne işi var? Kürt medyası susturuluyor diye yine paralel yapı propaganda yapıyor. Türkiye'de Kürt medyası diye bir şey yok, medya var. Teröre destek veren yayınlar var.

HAKANI FİDAN'IN BİLGİLENDİRME HEYETİNDE YER ALMASI

- Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli ile görüşmelerimizde, benim heyet gönderme teklifim, devlet terbiyesi çerçevesinde gayet olumlu karşılandı. Bugün de heyet gitti iki partiye. Sayın Hakan Fidan, bu devlette önemli bir kurumun başındadır. Resmi ve meşru bir temsilcidir. Ben her iki liderin de olumsuz bir bakış açısı geliştireceğini düşünmüyorum.

'HDP ÖNCE BİLGİYİ NERELERE SERVİS EDEBİLECEĞİ NOKTASINDA SORU İŞARETLERİNİ KALDIRSIN'

- HDP diyebilir ki 'Bize neden bilgilendirme yapılmadı?'... Onlar önce safını ve yerini belirlesin, bilgileri nerelere servis edebileceği noktasında soru işaretlerini kaldırsın, biz gerekeni yaparız. Polisimizi öldürenleri savunurken, emniyet gelip sana bilgi vermez.