Başbakan Davutoğlu: İki ihtimal var

Başbakan Davutoğlu: İki ihtimal var
Başbakan Davutoğlu: İki ihtimal var
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ya "doğrudan bir suikast" ya da "polisle operasyon yapılan teröristler arasında çıkan çatışma" sonucunda gerçekleştiğini söyledi. Davutoğlu, "İlk saldırı teröristlerin araç içinden polislere yaptıkları saldırı" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır'da çıkan çatışmada Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve bir polis memurunun şehit olması hakkında açıklamada yaptı. Davutoğlu, "2 ihtimal söz konusu. Bu terör saldırısı sonrasında Sayın Tahir Elçi'ye dönük olarak bir suikast gerçekleşmiş olması. İkinci ihtimal ise teröristlerin saldırısı sonrasında ortaya çıkan ki 100 metre mesafede çift yönlü olarak da polisimizin de o kalabalığı koruma saikiyle teröristlere karşı ateş açması söz konusu. İki ateş arasında Sayın Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi" dedi.

Kılıçdaroğlu: Tahir Elçi'yi ve polisimizi katleden güçler hesap vermeli

"TAHİR ELÇİ'NİN EŞİ TÜRKAN HANIM İLE GÖRÜŞTÜM"

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmesinin ardından kameraların karşısına geçen Davutoğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü ve bir polis memurunun şehit olduğu Diyarbakır'daki çatışma hakkında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Diyarbakır'da gerçekleşen bir terör saldırısı ve arkasından Sayın Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi, bir polisimizin şehit olması hepimizi derinden üzmüştür. Şehit polisimiz Ahmet Çiftaslan ve Diyarbakır Baro Başkanı Sayın Tahir Elçi'ye Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine taziyelerimi iletiyorum. Biraz önce Sayın Tahir Elçi'nin eşi Türkan Hanım ile görüştüm. Bizzat taziyemi ilettim. Sayın Ahmet Çiftaslan'ın eşi Dilek Hanım ile görüştüm. Ona da taziyelerimizi ilettim. Ayrıca Barolar Birliği Başkanı Sayın Feyzioğlu ile de görüşüp kendisiyle de hem olayı değerlendirdik hem bütün baro camiasına taziyelerimi iletmesini kendisinden rica ettim" diye konuştu.

Diyarbakır'da şehit olan polisin kimliği belli oldu

"İKİ OLAY ARASINDA 100 METRE KADAR MESAFE VAR"

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü ve bir polis memurunun şehit olduğu iki olay arasında 100 metre kadar bir mesafe olduğunu belirten Davutoğlu, "İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız ve Emniyet Genel Müdürümüzden olayla ilgili çok detaylı bilgi aldım. Soruşturma sürüyor. Ancak şu ana kadar ulaşan bilgiler itibariyle Sayın Tahir Elçi bir tarihi miras olan Dört Ayaklı Minare'nin zarar görmesi üzerine bir açıklama yaparken aynı anda bir araç içinden polislerimize teröristler saldırıda bulunuyor. Orada bir polisimiz şehit oldu. Bir polisimiz ağır yaralandı. İki olay arasında 100 metre kadar bir mesafe var. Bu çatışma esnasında Sayın Tahir Elçi de hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.

Tahir Elçi'nin ön otopsi raporu

"OLAY MUTLAK SURETTE AYDINLATILACAK, BİZİM DÖNEMİMİZDE FAİLİ MEÇHULLERE İZİN VERMEYİZ"

Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin 2 ihtimal olduğunu belirten Davutoğlu, "Şunu açıklıkla ifade etmek isterim. Bu olay mutlak surette aydınlatılacaktır. Bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz. 2 ihtimal söz konusu. Bu terör saldırısı sonrasında Sayın Tahir Elçi'ye dönük olarak bir suikast gerçekleşmiş olması. Böyle bir durum varsa mutlaka araştırılarak kim bunu yapmışsa ortaya çıkartılacaktır. Kim yapmış olursa olsun hedef açıktır. Hedef sadece Tahir Elçi değil, hedef Türkiye'dir. Türkiye'deki barış, huzur ortamına yönelik bir saldırıdır" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş: Hunharca bir suikast!

"BÖYLE BİR DURUM VARSA BALİSTİK İNCELEMELER NETİCESİNDE ORTAYA ÇIKAR"

Elçi'nin iki ateş arasında hayatını kaybetmiş olabileceği yönünde bir ihtimal de olduğunu söyleyen Davutoğlu, "İkinci ihtimal ise teröristlerin saldırısı sonrasında ortaya çıkan ki 100 metre mesafede çift yönlü olarak da polisimizin de o kalabalığı koruma saikiyle teröristlere karşı ateş açması söz konusu. İki ateş arasında Sayın Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi. Böyle bir durum varsa bu da balistik incelemeler neticesinde ortaya çıkar. Kesinlikle şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşılır" açıklamasında bulundu.

Sezgin Tanrıkulu ağlamaktan konuşamadı

"İDARİ, ADLİ SORUŞTURMA SÜRATLE YAPILACAK"

Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirten Davutoğlu, "Hiçbir şekilde bu konunun üstünün örtüleceği ya da bu konuda gizli unsurlar olduğu ve bu varsayım üzerinden toplumumuzu tahrik etmeye kalkışanlara da buradan açık ve net şekilde söylüyorum. Biz faili meçhullere izin vermedik, vermeyiz. Bu olaylar üzerinden eğer Türkiye'de yeni bir kargaşa ortamı çıkartılmak istenirse buna karşı da kayıtsız kalmayız. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığımızdan 2 emniyet başmüfettişi, 2 mülkiye başmüfettişi; Adalet Bakanlığımızdan bir müsteşar yardımcısı ve bir genel müdür süratle olay yerine intikal etmek üzere talimatlandırıldı. İdari, adli soruşturma süratle yapılacak" dedi.

"GÖRÜŞLER NE OLURSA OLSUN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞININ CANI, MALI, ONURU KUTSALDIR"

Özellikle Diyarbakır'daki vatandaşlara provokasyonlara kapılmamaları konusunda çağrıda bulunan Davutoğlu, "Acı hepimizin acısıdır. Ben Sayın Tahir Elçi'yi şahsen de bazı toplantılarda tanıdım. Görüşler ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının canı, malı, onuru kutsaldır. Elimizden gelen bütün gayreti göstererek olayın en kısa sürede aydınlatılması yönünde çaba göstereceğiz. Benim özellikle Diyarbakır'daki vatandaşlarıma çağrım, provokasyonlara, tahriklere kapılmadan olayın aydınlatılmasını beklemeleridir" diye konuştu.

"DÜN BAZI İSTİHBARİ BİLGİLER ALINDI"

Polis memurunu şehit eden teröristlere yönelik açıklama yapan Davutoğlu, bu kişilerin daha da önce de terör olaylarına girdikleri yönünde istihbari bilgiler aldıklarını belirterek "İlk saldırı polislerimize dönük olarak teröristlerin araç içinden yaptığı bir saldırı. Bu teröristlerin kimliği üzerinden çalışılıyor. Daha önce de terör olaylarına girdikleri, dün bazı bu anlamda istihbari bilgiler alındı. Detaylı şekilde araştırılıyor" ifadelerini kullandı. (dha)