Başbakan Davutoğlu 'ilk kez kabul ediyorum' dediği hediyeyi geri gönderdi

Başbakan Davutoğlu 'ilk kez kabul ediyorum' dediği hediyeyi geri gönderdi
Başbakan Davutoğlu 'ilk kez kabul ediyorum' dediği hediyeyi geri gönderdi
Başbakan Davutoğlu, Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin'in hediye ettiği özel yapım ayakkabıyı önce almak istemedi. Ayakkabı üreticisi olan dedesinin ürettiği ve uzun yıllar giydiği modelin aynısı olduğunu öğrenince kabul etti. Ancak daha sonra hediyeyi geri gönderdiği açıklandı.

İSTANBUL Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Çırağan Sarayı'nda düzenlediği Sektörler Toplantısı'nın basına kapalı kısmında işadamlarının sorunlarını dinledi. 2 saat süren toplantının ardından Başbakan Çırağan Sarayı'ndan ayrılırken Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin yanına geldi. Çetin'in elinde bir kutu vardı. İçinde de özel yapım bir ayakkabı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ayakkabı üreticisi olan dedesinin ürettiği ve uzun yıllar giydiği bir modeldi bu. Aynı modeli tamamen yerli malzemeden yeniden üreten Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği bu hediyeyi Başbakana vermek istedi. "Prensip olarak hediye kabul etmiyorum" diyen Başbakan Davutoğlu tam hediyeyi geri çeviriyordu ki, dedesinin ürettiği modelin bir benzeri olduğunu öğrendi. Davutoğlu " Siyasi hayatımda ilk kez hediye kabul ediyor. O da manevi anlamı olduğu" için diyerek ayakkabıyı kabul etti. 

SONRA GERİ GÖNDERDİ

Ancak daha sonra Davutoğlu'nun kendisine hediye edilen ayakkabıyı iade ettiği açıklandı. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin'in programdan önce de Başbakanlık özel kalem ve protokol ekibine gelerek Başbakan'a  hediye vermek istediğini söylediği, kendisine Davutoğlu'nun hediye kabul etmediği bilgisinin verildiği aktarıldı. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin konuya ilişkin olarak "Başbakanlık ne diyorsa doğrudur. Hediye takdiminin ardından biz oradan ayrıldık. Kendisi de ayrılmıştı zaten. Koruma memurlarından biri ayakkabıyı aldı bizden. İade edilmişse de henüz bize ulaşmadı" dedi. 

HELİKOPTERLE AYRILDI

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu Çırağan Sarayı'ndan sürpriz bir şekilde helikopterle ayrıldı. Başbakanın nereye gittiğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Sadece Başbakanın özel bir programı olduğu söylendi.

(Özgür ALTUNCU - İdris TİFTİKÇİ / DHA)