Başbakan Davutoğlu koalisyon görüşmeleriyle ilgili konuştu

Başbakan Davutoğlu koalisyon görüşmeleriyle ilgili konuştu
Başbakan Davutoğlu koalisyon görüşmeleriyle ilgili konuştu
Başbakan Ahmet Davutoğlu,koalisyon görüşmelerini pazartesi, CHP, salı MHP, çarşamba günü ise HDP ile yapacağını dile getirdi. Davutoğlu koalisyon yoğunluğumuzu CHP ve MHP ile yapacağımız görüşmelere vereceğiz. İlk görüşme pazartesi saat 14.00'da.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Koalisyon görüşmeleri ile ilgili detayları anlatan Davutoğlu, görüşmelere pazartesi, CHP , salı MHP , çarşamba günü ise HDP ile yapacağını dile getirdi. Davutoğlu "Koalisyon yoğunluğumuzu CHP ve MHP ile yapacağımız görüşmelere vereceği" dedi. Koalisyon görüşmelerinin ilk turunda ilk görüşme CHP ile olacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun pazartesi saat 14.00'da görüşecekleri öğrenildi. 

İşte Davutoğlu'nun Bosna ziyareti öncesi yaptığı açıklamasının satır başları:   

Srebrenitsa insanlığın vicdan sembolüdür. Srebrenitsa’da 8 bine aşkın kardeşimiz, BM’nin gözleri önünde katledildiler. Bu kardeşlerimizin cenazeleri zamanla ortaya çıkarıldı ve şimdiye kadar defnedilen kurbanların sayısı 6241’e ulaştı. İnşallah bu ziyaretimizde 136’sı daha ebedi istirahatlerine uğurlanacak. Bu soykırım tescil edildi. Türkiye bosna ile ikili ilişkileri bağlamında her zaman destek verdi, vermeye devam edecek.Bosna Hersek, Türkiye, Sırbistan üçlü mekanizmasını kurduk. Sorunların aşılması için çok büyük çabalar sarf ettik. Her zaman Bosna Hersek’te etnik dini barışın sağlanmasını zaruri gördük. Bu ziyaretimde 20’nci yıl dönümü törenlerine katılacağım, diğer taraftan Bosna Hersek ile ikili görüşmeler gerçekleştireceğiz.

ATAMA YAPIYORUZ ÇÜNKÜ...

Her şeyden önce meşru hükümet etmenin belli kuralları vardır. Ülkenin sorumluluğu sizin üzerinizdedir. Hükümet oluşum sürecinde, daha önceki hükümet görevini sürdürürken işler durmaz, bürokrasi durmaz. Ben şunu açık yüreklilikle ifade ediyorum. gerekli olmayan hiçbir atama yapılmamıştır. Eğer yanlış atama olduğu iddia ediliyorsa, inşallah hükümet ortaklığı kurulduktan sonra ele alınır konuşulur. Ama biz hükümet ederken Türkiye’yi bir an bile sahipsiz bırakmayız. Elimizden geldiği kadar kısa sürede kuracağız ama işlerin yavaşlamasına izin vermeyiz. Bütün bürokrasiye net bir mesaj da gönderdim. İşi aksatan tek bir bürokrat olursa gereği yapılır. Geçmişte yaşadık, hükümet kurma geciktiği zaman ekonomik siyasi bürokrasisi durur. Ama ülkenin işleri beklemez. Defansif olmadan söylüyorum. Hükümet ettiğimiz her an, hükümet etmenin gereği neyse onu yaparız. Kılıçdaroğlu’nun benimle ilgili endişelenmesine gerek yok. Önce kendi partisiyle ilgili kaygılarını gidersin. Biz başka partilerin içişlerine müdahil olmadık. Onun da bizim sayın cumhurbaşkanımızla ilişkilerimiz, başka husus konusunda kaygı beyan etmesini doğru görmüyorum. Cumhurbaşkanlığı makamını hükümet kurma müzakerelerinin maddesi haline getirmemek lazım.

CHP YA DA MHP İLE KOALİSYON YAPABİLİRİZ...

Ben ilk 7 haziran’dan itibaren, hep aynı şeyi vurguladım. Özellikle MHP ve CHP ile ilgili olarak aynı mesafedeyiz dedim. Sonra istişarelerimizi yaptık. Bu istişareler neticesinde MHP veya CHP koalisyonunun olabileceği kanaati ortaya çıktı. Bu temelde de bütün partilerle de görüşeceğiz. Ama yoğunluğu iki partiye vererek netice almaya çalışacağız. Burada belirleyici olacak şey, nihayetinde ortaklık kuruyorsunuz. Karşı tarafın da iradesi önemli burada. İki tarafla da detaylı olarak görüşeceğiz. Ama ilk tur üç partiyle de görüşme gerçekleştireceğiz. Biraz önce arkadaşlarım randevu için çalışmaları başlattılar. Pazartesi CHP, Salı günü MHP, Çarşamba da HDP ile görüşme planlaması içindeyiz. Zaman kayması olabilir, netleşecek. Önemli olan karşılıklı iradenin netleşmesi. Ben bu konuda soğukkanlı ve sağduyulu bir yaklaşım belirlenilmesi halinde çok sağlam yapılı bir koalisyona inancımı hala muhafaza ediyorum.

TÜRKİYE'DEKİ ÇİN TEPKİLERİ 

Bu konuda Türkiye’de daha da kökleşmiş bir anlayış vardır. Ne tür ihtilaf yaşanırsa yaşansın, kesinlikle bu ihtilaf dış temsilciliklere yansıtılmaz, turistler bizim en aziz misafirlerimizdir. Türkiye ile Çin, Türkiye ile Tayland arasında diyalog mekanizmalarımız da açıktır. Yoğun temaslarda bulunuyoruz. Bu tür provokasyonlar hem siyasi ahlakımıza aykırıdır. Turistlere, başkonsolosluğa yönelik saldırılar. Hem siyasi temel ilkelere aykırıdır, bu konulara karşı toplumumuzun duyarlı olmasını ve provokasyonlara gelmemesini rica ediyorum. Haksızlıklara kaşrı sesimizi yükseltebiliriz. Ancak provokatif haberlere karşı dikkatli olmamız lazım. Dış temsilciklerin korunması bizim namusumuzdur, şerefimizdir. Türkiye’de bulunan bir dış temsilciliğin binasının ve oradaki insanların korunması bizim şerefimizdir. Buradan bütün dış temsilciliklere de, turistlere de seslenmek istiyorum. Türkiye’de her türlü can ve mal güvenliği vardır. Olumsuz olacak olaylar karşısında müsamahakâr davranılmaz.