Başbakan Davutoğlu: Meclis Başkanı seçimiyle koalisyon süreci farklı

Başbakan Davutoğlu: Meclis Başkanı seçimiyle koalisyon süreci farklı
Başbakan Davutoğlu: Meclis Başkanı seçimiyle koalisyon süreci farklı
AKP Adayı İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesinin ardından açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Meclis Başkanı seçimiyle, koalisyon süreci aynı değildir. Dersem ki bu bir işarettir, ben kendi zikrettiğim şeye karşı çıkmış olurum. Ama bugünkü ortam aslında değişik koalisyon seçeneklerinin değerlendirilmesine imkan sağlamıştır" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu İsmet Yılmaz’ın seçildiği Meclis Başkanlığı seçiminin ardından konuştu. Davutoğlu, “Blok kavramı bugün itibariyle çökmüştür” değerlendirmesinde bulundu. Koalisyon yorumları için de konuşan bulunan Davutoğlu, şu açıklamada bulundu:

“Yine bu tablo herhalde, ortaya koalisyon müzakereleri içerisinde bazı yaklaşımların da ne kadar geçersiz olduğunu göstermiştir. Yani blok yaklaşımının... Artık bu kavramları bir yere bırakalım.

Blok kavramı bugün itibariyle çökmüştür. Bunun ortadan kalkmasına vesile olan bütün milletvekillerine teşekkür ediyorum. Türkiye’de karşılığı herkes gereken dersleri almalıdır. Taktik ayak oyunlarına kimse yönelmesin, herşey kamuoyunun önünde şeffaf şekilde gerçekleşsin. Elimizde ne varsa onu masaya koyalım. Koalisyon görüşmeleri samimi bir diyalog içinde olsun.

Bunları sağlayabilirsek, sayın cumhurbaşkanımız görevi tevdi ettiği zaman, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama iradesini yansıtmaya kararlıyız.

Ben bir kez daha ismet Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Sayın Baykal başta olmak üzere, bütün milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

'BAHÇELİ EN UYGUN KARARI ALDI'

Sayın Bahçeli, kendileri için en uygun olduğunu düşündüğü kararı aldı. Dolayısıyla netice itibariyle bizim için önemli olan AK Parti ’nin tutumudur, birlik ve beraberlik içinde ortaya koymuştur. Dediğim gibi diğer partiler kendi iç kararlarını alırlar. Olumlu olumsuz yorum yapmak bize düşmez.

Biz tabi CHP ’nin açıklamasına da yorum getirmek istemem. Bizim için baştan itibaren, 7 haziran akşamından bu ana kadar, ben kimseyi dışlamadan, her partinin katkıda bulunması gerektiğini söyledim. CHP, MHP ve HDP ile yapacağımız görüşmeler olacak ama bizim önceliklerimiz ve tutumumuz belli. Görüşeceğiz, yol haritasında mutabakatta kalacağız.

Bizim için Meclis Başkanı seçimiyle, koalisyon süreci aynı değildir. Dersem ki bu bir işarettir, ben kendi zikrettiğim şeye karşı çıkmış olurum. Ama bugünkü ortam aslında değişik koalisyon seçeneklerinin değerlendirilmesine imkan sağlamıştır.”