Başbakan Davutoğlu, Neçirvan Barzani'yle görüştü

Başbakan Davutoğlu, Neçirvan Barzani'yle görüştü
Başbakan Davutoğlu, Neçirvan Barzani'yle görüştü
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, bölgede terör tehdidiyle etkin şekilde, ortak bir mücadele hedefiyle, uluslararası ortak ve müttefik ülkelerle birlikte desteğin kararlı şekilde devam ettirileceğini vurguladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'yi Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde kabul etti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin içeriğiyle ilgili Başbakanlık'tan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre göre; Davutoğlu'nun Barzani ve heyetini kabulünde, Irak'ın kuzeyi başta olmak üzere bölgedeki güvenlik durumu ele alındı. Barzani, bölgede başta IŞİD olmak üzere, terör örgütleri ile mücadelede Türkiye'nin devam eden desteğine teşekkür etti ve sahadaki gerçeklerle mütenasip şekilde güçlü biçimde devamı beklentilerini dile getirdi.

Davutoğlu ise, Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, bölgede terör tehdidiyle etkin şekilde, ortak bir mücadele hedefiyle, uluslararası ortak ve müttefik ülkelerle birlikte desteğin kararlı şekilde devam ettirileceğini vurguladı. Başbakan Davutoğlu, bu çerçevede, Irak merkezi hükümeti ve IKBY ile işbirliği ve eşgüdümü güçlendirerek sürdürüleceğini ifade etti. Görüşmede ayrıca, IKBY ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için atılacak ilave adımlar da ele alındı.

 Enver ALAS -İSTANBUL-DHA