Başbakan Davutoğlu: Umarım kimse 'Bu oyunda yokuz' demez

Başbakan Davutoğlu: Umarım kimse 'Bu oyunda yokuz' demez
Başbakan Davutoğlu: Umarım kimse 'Bu oyunda yokuz' demez
Başbakan Ahmet Davutoğlu büyükelçilerle iftar buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Meclis Başkanlığı seçimi için, "Bugünkü tablo blok siyasetinin bittiğini göstermiştir" diyen Davutoğlu koalisyon mesajı verdi: Umarım kimse seçimin ardından söyledikleri gibi ilk geceden 'Biz bu oyunda yokuz' demez.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu büyükelçilerle iftar buluşmasına katıldı. Programda bir konuşma yapan Davutoğlu, Meclis Başkanlığı seçiminden, Yunanistan'ın temerrüte düşmesine kadar birçok konuda mesaj verdi.

Davutoğlu konuşmasında özetle şunları söyledi:

'SINIRDA TEHDİT ALGILARSAK HER TEDBİRİ ALIRIZ'

Sınırlarımızda ne Esed rejiminin zulmünü, ne de terörist örgütlerin baskısını görmek istemiyoruz. Sınır boylarımızda güvenliğimizi tehdit eden bir gelişme olursa her türlü tedbiri alırız.

Başbakan Davutoğlu: Meclis Başkanı seçimiyle koalisyon süreci farklı


'YUNANİSTAN'IN DURUMUNU İYİ ANLIYORUZ'

Avrupa kıtasında ya birlikte çok kültürlü bir hayatı başaracağız, ya da kaygı duymamız gereken şartlar oluşacak. Yunanistan'ın durumu çok iyi anlıyoruz, komşularımızın güçlü ve istikrarlı olmasını isteriz.

Yunanistan resmen iflas etti


'KUŞATICI KOALİSYON İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ'

- Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin bir çok spekülasyon yapıldı. Şeffaf tutumumuzdan asla taviz vermeyiz. Kuşatıcı bir koalisyonun oluşması için elimizden geleni yapacağız, Türk demokrasisi daha da güçlenmiştir.

Meclis Başkanı AKP'li İsmet Yılmaz oldu


'BUGÜNKÜ TABLO BLOK SİYASETİNİN BİTTİĞİNİ GÖSTERDİ'

- Yüzde 60'lık bloktan bahsedildi. Bugünkü tablo blok siyasetinin bittiğini göstermiştir. Biz kendilerine gittiğimizde dilimiz uzlaşmacı olacak, ümit ederim kimse bloktan bir daha söz etmez.

'KAPILARI KAPATAN SİYASETİN DIŞINDA KALIR'

- Ümit ederim bir daha kimse bu ülkede bloktan bahsetmez, kimse kapıları kapatıp daha seçimin ilk gecesinden 'biz bu oyunda yokuz' demez. Bunu diyen kim olursa olsun kendisini siyaset alanının dışına iter, Türkiye 'de de kaos hesabı yapanların ekmeğine yağ sürmüş olur. Hepimiz aynı geminin içindeyiz, hepimiz bu oyunun bir parçası olmak durumundayız.

'HER KONUYU KONUŞMAYA HAZIRIZ'

- Ana mauhalefet partisine çağrımız açıktır, birlikte her türlü konuyu konuşmaya hazırız. MHP 'ye de aynı şekilde bu görüşmelerde her türlü ihtimale açık olmaları çağrısında bulunuyoruz ve yükselen bir tansiyon, siyasi gerilim içinde değil, ülkenin geleceğiyle ilgili sakin ve suhuletli bir çözüm için düşünme vaktinin geldiğini söylüyoruz. HDP'ye ise çağrımız daha net, özgürlükler konusunda tutumları açık olmalı. Terör faaliyetlerine karşı da net bir tavır sergileyebilmelidirler.

'SİLAHLARI TOPRAĞA DEĞİL MAGMAYA GÖMELİM'

- Dünyanın hiçbir yerinde kimse silahla özgürlüklerin aynı anda olacağı iddiasında bulunamaz. Şimdi sınav vakti. Bütün HDP grubuna sesleniyorum: Bu Meclis Başkanlığı seçiminden sonra çıkıp demeliler ki 'Artık silahları toprağa değil, yere değil, magmaya gömelim de bir daha bu ülkede silahlı bir mücadeleden ya da silahla bir şeylerin elde edilebileceği kültüründen uzak duralım.