Başbakan Davutoğlu'dan HDP'ye: Bizim Diyanetimizden ne istiyorsun?

Başbakan Davutoğlu'dan HDP'ye: Bizim Diyanetimizden ne istiyorsun?
Başbakan Davutoğlu'dan HDP'ye: Bizim Diyanetimizden ne istiyorsun?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, memleketi Konya'da muhalefet parti liderlerini eleştirdi. Davutoğlu, HDP'nin seçim beyannamesindeki Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldırma maddesini de eleştirerek, ''Yolu düşerde HDP'liler gelirse, onlara da şu soruyu sorun. Yayınladıkları bildirgede Diyanet'i kaldıracağız diyorlar. Bizim Diyanetimizden ne istiyorsunuz, diye sorun. Ne istiyorsunuz, neden rahatsızsınız? Sonra da Diyarbakır'da başka, İstanbul'da başka, Konya'da başka konuşma deyin" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu memleketi Konya'da temaslarda bulunarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan, cuma namazı çıkışında hemşehrileriyle sohbet etti.

Cami çıkışında kendisini bekleyenleri selamlayan Davutoğlu, yaklaşık 800 metre ilerideki Mevlana Müzesi'ne yürüyerek geçti. Bu sırada Davutoğlu'nu görmek isteyenler ise zaman zaman izdihama neden oldu. 

Bir fırına giren ve 'Konya gevreği' olarak adlandırılan unlu mamulden alan Davutoğlu, hem kendi, hem de korumaları yol boyunca kendisini selamlamak isteyen vatandaşları gevrek dağıttı.

Davutoğlu, daha sonra Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Ardından da Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen kendisinin de 1'inci sırada adayı olduğu Ak Parti Konya Milletvekili adaylarını tanıtılacağı törene geçti.

SEÇİM MİTİNGLERİ BAŞLIYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti milletvekili adayı ve sanatçı Uğur Işılak'ın seslendirdiği 'Söyle var mısın' adlı seçim şarkısı eşliğinde salona girerek, partilerine kırmızı karanfil dağıttı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim mitinglerine yarın Erzurum'dan başlayacağını hatırlatarak sözlerine başladı.

Davutoğlu, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümetin 12 yılda ne yaptığı yönünde eleştirisine tepki gösterdi. Bu sırada partililer Kılıçdaroğlu'nu yuhalamak istedi. Ancak Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun yuhalatmadı.

Davutoğlu'nun hedefinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de vardı. Partililerine seslenen Davutoğlu, ''Sayın Bahçeli gelirse, ona da dönün deyin ki, milliyetçilik lafla olmaz, sizin döneminizde bu ülkenin tankları şimdi adını zikretmeyin, Türkiye şu an da hiç dost olmayan hadi zikredeyim, bu ülkenin tanklarını İsrail modernize ediyordu ey Bahçeli deyin. Bu ülke tank modernizasyonu için İsrail'e muhtaçtı deyin. İnsansız hava araçları için İsrail'e muhtaçtı deyin. Tank almak istediğimiz Amerikan kongresinde ya da Avrupa parlamentolarında izin beklenirdi deyin. Sizin döneminizde o üç parti koalisyonunda vardı da, şu aziz bayrak, (partililerine seslenerek) hadi bir dalgalandırın da millilik ne demek herkes görsün. Bu aziz bayrağın arkasında oturanlar IMF salonlarında borç dileniyorlardı deyin. Bizim seçim beyannamemizin esası, insan onurudur. İnsan onurunu da koruyacağız, milli onuru da koruyacağız.''

''MİLLİ SAVAŞ UÇAĞINI YAPACAĞIZ''

Ülkemizin Milli savaş uçağını yapacağını belirten Davutoğlu, ''Millik iddiasında bulunanlara buradan bir liste veriyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde
illi savaş uçağını, yüzde yüz Türk yapımı olarak yapacağız. 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti semalarında milli muharip uçağı uçacak. İnşallah önümüzdeki haftalarda ilan edeceğiz. Bölgesel uçak, yani sivil uçak. 30 kişilik, 70 kişilik, 90 kişilik sivil uçaklarını da ülkemizde yapacağız. Yüzde yüz Türk yapımı milli uçaklar. Milli tankımızı üretiyoruz. Milli savaş gemilerimizi, denizaltılarını üretiyoruz. Milli uzay ajansını da açan seçimden sonra kuruyoruz'' diye konuştu.

''BİZİM DİYANETİMİZDEN NE İSTİYORSUNUZ''

HDP'yi de eleştiren Davutoğlu, ''Yolu düşerde HDP'liler gelirse, onlara da şu soruyu sorun. Yayınladıkları bildirgede Diyaneti kaldıracağız diyorlar. Bizim Diyanetimizden ne istiyorsunuz, diye sorun. Ne istiyorsunuz, neden rahatsızsınız? Sonra da Diyarbakır'da başka, İstanbul'da başka, Konya'da başka konuşma deyin. Neysen, hangi yüzünle, hangi çehrenle çıkacaksan maskeni indir, öyle Konya'ya gel deyin. Ona ders verin, bu aziz şehirde Türk- Kürt asırlarca kardeşçe yaşadı, aramız fitne sokamadın, sokamazsın deyin''dedi.

'TEKRAR 28 ŞUBAT ZİHNİYETİ Mİ?

Davutoğlu, ''Kılıçdaroğlu'na bir de şeyi sorun? 1+5+3 ne demek? Tekrar 28 Şubat zihniyetini mi getiriyorsunuz deyin'' dedi.
Davutoğlu'nun konuşmasının ardından Ak Parti Milletvekili adayları tanıtıldı. Adaylardan Abdullah Ağralı tanıtıldığı sırada Davutoğlu, Ağralı'nın önceki gün babasının vefat ettiğini belirterek, babası için Fatiha duası okuyup, partililerin de okumasını istedi.
DHA/Mehmet Kayhan YILDIZ- Hasan DÖNMEZ