Başbakan Davutoğlu'ndan Özgecan açıklaması

Başbakan Davutoğlu'ndan Özgecan açıklaması
Başbakan Davutoğlu'ndan Özgecan açıklaması
Bakanlar Kurulu sonrası açıklamayı Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yerine Başbakan Davutoğlu yaptı. Davutoğlu, Özgecan cinayetiyle ilgili olarak 'O gün sadece Özgecan değil insanlık vicdanı katledildi. Özgecan'ın ölümüyle ortaya çıkan bu ortak bilinçle belki de pek çok kadının hayatı kurtulacak' dedi.

RADİKAL - Bakanlar Kurulu Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Toplantı sonasında ise bir ilk yaşandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu sonrası Pakistan’a yapacağı ziyaret için bulunduğu Esenboğa Havalimanı’nda kameraların karşısına geçti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır katılıyor.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından önemli satırbaşları;

''ÖZGECAN DEĞİL İNSANLIK VİCDANI KATLEDİLDİ''

“Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası 6 bakanımla birlikte Pakistan’a gidiyoruz. Acelemiz olduğu için Sayın Bülent Arınç açıklama yapmadan buraya geldik. Bakanlar Kurulu’nda pek çok konu ele alındı. Kaybettiğimiz Özgecan Arslan’ın nezdinde kadına şiddet konusu gündeme geldi. Hiçbir değerin kabul etmeyeceği vahşice, barbarca bir saldırı vardır. O gün sadece Özgecan değil insanlık vicdanı katledildi. Toplumda bir duyarlılık oluştu. Özgecan’ın ölümüyle ortaya çıkan bu ortak bilinçle belki de pek çok kadının hayatı kurtulacak.”

''BEDELLİ ASKERLİK BAŞARILI BİR UYGULAMAYDI''
“Özgecan'ın failleri kısa sürede yakalandı. Adaletin failleri en sert şekilde mukabelede bulunacağına inanıyorum. Bu bir zihniyet ve ortak kültür meselesi. Kadına yönelik şiddet konusunda etki analizi yapılmasını kararlaştırdık, yeni eylem planı çıkaracağız. Bir kez daha acılı ailemize taziyelerimi sunuyorum ve onurlu, vakurlu duruşları için 70 milyon adına teşekkür ediyorum. Yine ele aldığımız hususlardan birisi de biliyorsunuz bedelli askerlik uygulaması bitti. Başarılı bir uygulama olduğu bilgisi sunuldu. Bedilli askerlikten 203 bin 824 kişi yararlandı. 3 milyar 668 milyon 832 bin liralık gelir savunma sanayiine gidecek. İç Güvenlik Paketi 6-7 Ekim Olayları nedeniyle gündeme gelmiştir. Güvenlik özgürlüklerin olmazsa olmaz şartıdır. Güvenliğin olmadığı yerde özgürlüğün de ihlal edildiğini Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’da görüyoruz. Bu yasaların hepsi AB standartlarında yasalardır. Buradan hareketle Meclis çalışmalarının kesinlikle bir gerginlik ortamına dönüşmemesi gerekmektedir. Muhalefet için muhalefet etmek gibi bir amaç varsa Ak Parti buna boyun eğmez. Bütün partilerimizin konuya sağduyu ile yaklaşıp bu yasanın geçmesi için destek vermesi gerekiyor.”

SORU CEVAP:
“Bu öylesine bir vahşet ki, yaşadığımız travma öyle büyük ki, bu konuda hiçbir ceza böyle bir suçun karşılığı değil. O açıdan bu infiali hepimiz paylaşıyoruz. Türk yargısının vereceği ceza en şiddetli ceza olacaktır. Biz son dönemde yaptığımız değişikliklerle cinsel içerikli ve taciz suçlarıyla ilgili cezaları arttırdık. Burada da ağırlaştırılmış müebbet hapis ve hücre hapsi de söz konusu olmak üzere gündeme gelecektir. Mevcut hukuk sistemimize göre en sert cezayı bu saldırganların hak ettiğine inanıyoruz.”