Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Mahçupyan: Halk darbeye karşı yolsuzluğu tercih ediyor

Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Mahçupyan: Halk darbeye karşı yolsuzluğu tercih ediyor
Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Mahçupyan: Halk darbeye karşı yolsuzluğu tercih ediyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, halkın darbelere karşı yolsuzluk yapan partiyi tercih ettiğini söyledi ve "Son araştırmalarda AK Parti'ye oy veren seçmenlerin yüzde 70'i yolsuzluk olduğuna inanıyor" dedi. Tek bir seçim kaybetmesi halinde AK Parti'nin biteceğini söyleyen Mahçupyan, "Türkiye demokrasinin olduğu bir ülke değil. Hiç olmadı da" ifadesini kullandı. Mahçupyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları için de "Taktik icabı her şeyi söyleyebilir" değerlendirmesinde bulundu.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Belçika’nın Gent Üniversitesinde verdiği konferansta çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mahçupyan, halkın ‘darbe’ karşısında yolsuzluk yapan bir partiyi tercih ettiğini savundu. Mahçupyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın da taktik icabı her şeyi söyleyebileceğini dile getirdi.

“YÜZDE 70’İ YOLSUZLUK OLDUĞUNA İNANIYOR”

Mahçupyan şöyle konuştu: “Rakamdan emin değilim; ama son araştırmalarda Ak Parti ’ye oy veren seçmenlerin yüzde 70’i yolsuzluk olduğuna inanıyor. Yolsuzluk da olmuştur. Gerçi yolsuzluk 90 yıldır oluyor, AK Parti hükümetinde de olmuştur. Ama halk darbe tehlikesini de görüyor. Darbe tehlikesi ile yolsuzluğu kıyaslıyor halk. İkisi arasından darbenin daha kötü olduğunu görüyor ve yolsuzluğu seçiyor. Yolsuzlukla mücadele daha kolay çünkü. AK Parti de hatalar yapıyor. Sonuçta siyasi bir parti. Ama doğru yaptıkları, yanlış yaptıklarından daha fazla.”

TÜRKİYE ’DE DARBE TEHLİKESİ VAR”

Bir öğrenci, Batı’da yolsuzluk iddiasında bile siyasilerin istifa ettiğini; ancak Mahçupyan’ın bunu normal gibi göstermesine tepki gösterince Başbakan Başdanışmanı, “Bu siyasi bir tercihtir. Belçika’da bir darbe tehlikesi yok. Ama Türkiye’de va.” diye cevap vermekle yetindi.

“TEK BİR SEÇİM KAYBEDERSE AK PARTİ BİTER”

Mahçupyan, Türkiye’nin hedeflerinden bahsederken, Erdoğan’ın ekonomide hedef olarak dünyada ilk 10 ekonomiye girmeyi gösterdiğini hatırlattı ve ekledi: “Hedefin gerçekçi olup olmaması önemli değil. Olup olmayacağını bilmiyoruz; ama hedef bu. Bu hedefle dinamizm üretiyorsunuz.”

Hayko Cepkin: Mahçupyan, 'affedersiniz Ermeni' ise sorun yok

Mahçupyan, AK Parti’nin risk odaklı parti olduğunu da söylerken şu ifadeleri kullandı: “AK Parti risk odaklı bir parti. Fırsatlar ve riskler varsa, AK Parti riskleri tercih eder. Özellikle Erdoğan. Risklere bakar ve ona göre karar alır. Bu mekanizmada tek bir seçim kaybederse, AK Parti bitmiştir. Bu, AK Parti’deki algıdır. Bu yüzden tüm seçimleri kazanmayı hedefliyorlar.”

"TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ YOK, HİÇ OLMADI DA"

Erdoğan’ın doğru işler yaptığı için her seçimi kazandığını aktaran Mahçupyan’a bir başka öğrenci ise “Madem doğru işler yapıyor, neden hiçbir Avrupa ülkesi Erdoğan’ı örnek göstermiyor ve aksine hep eleştiriyor?” diye sordu. Mahçupyan soru üzerine Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden farklı olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Mahçupyan ‘ Avrupa Türkiye’de olup biteni bilmiyor. Çok çabuk sonuçlara varıyorlar. Kendi ülkelerinin kriterleriyle yola çıkıp bunu Türkiye’ye uyguluyorlar. Türkiye demokrasinin olduğu bir ülke değil. Hiç olmadı da. Türkiye demokratikleşen bir ülke. Demokrasi kurallarını demokratlaşan bir ülkeye uygulayamazsın” dedi.

“ERDOĞAN TAKTİK İCABI HER ŞEYİ SÖYLEYEBİLİR”

Mahçupyan, soru-cevap bölümünde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bakarak AK Parti’yi anlamanın mümkün olmadığını söyledi. Mahçupyan, “Aynı şekilde AK Parti’ye bakarak da Türkiye’deki Müslüman kesimi anlayamazsınız. Tayyip Erdoğan her şeyi söyleyebilir. O taktiklerin adamı. Gazetelerde olmak ister. Her zaman danışılan edilen kişi olmak ister.” dedi.

"KENDİMİ, ERMENİ’DEN ÇOK OSMANLI HİSSEDİYORUM"

Bir soru üzerine, danışman olarak Ermeni meselesiyle ilgilenmediğini, bu meselenin de Ermeni olmayanlar tarafından çözülmesi gerektiğini aktaran Mahçupyan, “Bu konuyla, hükümetle bir bağım yok’ dedi. Mahçupyan, Ermeniliğini ispat etmek zorunda olmadığını da aktarırken ‘Ben kendimi Ermeni’den çok Osmanlı hissediyorum” dedi. Mahçupyan, Türkiye’deki çoğu Ermeni’nin de Cumhuriyet modeline alışamadığını söyledi.