Başbakan Erdoğan Almanya'da Berlin Büyükelçiliği'ni açtı

Başbakan Erdoğan Almanya'da Berlin Büyükelçiliği'ni açtı
Başbakan Erdoğan Almanya'da Berlin Büyükelçiliği'ni açtı
Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük misyon binası olan yeni Berlin Büyükelçiliği törenle hizmete açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilik binası önündeki göndere Türk bayrağı çekti.

Büyükelçilik binası Berlin'de Osmanlı'dan kalan arsaya Selçuklu mimarisi tarzında yapıldı.

Yurt dışında, en fazla Türk vatandaşının yaşadığı ülke olan Almanya'daki büyükelçilik binası, böylelikle Runge Caddesi'ndeki kiralık binadan, Tiergaten Caddesi'ndeki kendi arsası üzerine yapılan yeni binaya taşındı.

OSMANLI'DAN KALAN ARSA ÜZERİNDE YAPILDI

Yaklaşık 4 bin metrekare alana inşa edilen yeni büyükelçilik binasının arsasında, 1918 yılında Osmanlı döneminin büyükelçiliği bulunuyordu.

1945 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin büyükelçiliği olarak hizmet veren bina, İkinci Dünya Savaşı'nda hasar gördü. 1949'da Almanya'nın ikiye ayrılmasının ardından yeni başkent Bonn'a taşınan Türk Büyükelçiliği, Berlin Duvarı'nın yıkıldığı 1999 yılına kadar burada hizmet verdi.

Berlin duvarının yıkılması ve iki Almanya'nın birleşmesinin ardından Berlin'in başkent olmasıyla Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği de yeni başkente taşındı.

"DOĞU VE BATI'YI BİRLEŞTİREN TÜRKİYE"

Türkiye Cumhuriyeti, 2000 yılında Alman makamlarından Osmanlı'dan kalan arsanın yanından ek arsa satın alarak, alanını yaklaşık 10 bin metrekareye çıkardı. Yeni büyükelçilik binası için yapılan yarışmaya katılan 143 proje arasından, “Doğu ile Batı'yı birleştiren Türkiye” temalı proje seçildi.

Türkiye'nin “Doğu ile Batı arasındaki konumunu” temsilen 2 ayrı blok şeklinde inşa edilen binaları, bir köprü ile birleştiren projede, Bonn'daki eski büyükelçilik binasındaki bazı unsurlar da kullanıldı. Bonn'daki büyükelçilik binasını süsleyen Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun vitray çalışmalarının yer aldığı eserlere, yeni büyükelçilik binasında da yer verildi.
Selçuklu mimarisinin özgün motiflerini yansıtan binanın ana giriş kapısı Bonn'daki giriş kapısındaki metallerden faydalanılarak imal edildi.

Yapımına 2010 yılında başlanan ve 24 ayda tamamlanan yeni büyükelçilik binasının toplam kullanım alanı 10 bin metrekareyi buluyor. Binada, gurbetçilerin sosyal aktiviteleri için konferans salonu da yer alıyor. 800 kişilik çok amaçlı balo ve konferans salonunun kapasitesi, 2 bin kişiye kadar çıkarılabiliyor.

"TÜRKİYE AB'NİN AMACINA İNANDIĞI İÇİN ÜYELİK HEDEFİNDEN VAZGEÇMEDİ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Dünyada önemli bir aktör olmaya devam eden Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerini de aynı şekilde stratejik bir bakış ışığında ele alması gerektiğine inanıyoruz. Birliğin genişleme sürecinin devam ettirilmesi suretiyle barış, huzur ve refahın daha geniş bir coğrafyaya yayılmasının sağlanmasını diliyorum. Türkiye AB'nin amacına ve başarısına inandığı için üyelik hedefinden vazgeçmedi” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Almanya'daki Türklere seslenerek “Burada, kalıcı olmaya, yerleşmeye, ev almaya, iş kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren sizler artık buranın bir parçasısınız. Kesinlikle entegrasyon konusunda en ufak bir sıkıntınızın olmaması gerekir. Birliğinizi, beraberliğinizi, dayanışmanızı güçlü tuttuğunuzda Avrupa'daki en güçlü, en etkili, en dinamik toplum olacaksınız” dedi.

ERDOĞAN, "AVRUPA KRİZİN ÖTESİNDE" TEMALI TOPLANTIDA KONUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Değerli dostum Schröder, liderler zirvesine katıldığı dönemde, biz de liderler zirvesine davet ediliyorduk. O zaman biz müzakereci ülke de değildik. Ama ne zaman ki Sayın Schröder ayrıldılar, Chirac ayrıldı, yeni yapılanmada bir karar çıktı. Nasıl bir karar çıktıysa anlamakta zorlanıyorum. Ondan sonra bizi liderler zirvesine almadılar. Biz şu anda liderler zirvesine katılmıyoruz ama müzakereci ülkeyiz. Böyle bir ideolojik yaklaşım olur mu” dedi.

Nicolas Berggruen Enstitüsü'nün “Avrupa Krizin Ötesinde” temalı toplantısının kapanış konuşmasını yapan Erdoğan, Avrupa Birliği'nin geleceğine ilişkin tartışmaların bugün çok daha kapsamlı ve ayrıntılı şekilde yapılmaya başlanmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Bu tartışmaların gelecek birkaç yıl içinde somut önerilere dönüşmesini dilediğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye bu sürece her türlü katkıyı yapmaya hazır. Krizin bir an evvel aşılması ve benzer krizlerin bir daha yaşanmaması için kalıcı büyümenin sağlanması gerekiyor. Büyüme yoluyla mali konsolidasyon yapılması, bütçe açıklarının düşürülmesini ve kamu borçlarının azaltılmasını mümkün hale getirecektir” diye konuştu.

Avrupa liderlerinin son zirvelerde büyüme konusuna odaklanmalarını ve bu konuda somut öneriler getirmelerini son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğini belirten Erdoğan, Avrupa için sadece ekonomik değil sosyal bir sorun haline gelen yüksek işsizliğin de yeni istihdam alanları oluşturularak düşürülmesinin önem taşıdığını vurguladı.

Erdoğan, “Biliyorum ki şu anda Almanya'ya artık İspanya'dan emek geliyor. Biliyorum ki Portekiz'den emek geliyor. Yunanistan'dan emek geliyor. Çünkü emeğin serbest dolaşımı sebebiyle artık onlar buralara geliyorlar. Tabii ki bunun da bir bedeli var. Yarın bunlar Almanya'da ne gibi değerlendirmelere tabi tutulabilir? Onu ben şu anda bilemem. Ama buradan da bizden yeni bir şeyler istenirse bu konuda da düşüncelerimizi paylaşırız” dedi.

"KRİZİN AŞILMASI, ULUSLARIN ÇIKARINDAN DAHA ÖNEMLİ BİR HEDEF"

İşsizliğin, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığı da körüklediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
“Avrupa Birliği'nin değerleriyle ters düşen bu durum, birliğin küresel imajına ciddi zararlar veriyor. Krizin aşılmasının kişilerin, partilerin ve ulusların çıkarlarından çok daha önemli bir hedef olduğu ortak kabul haline gelmeli. Avrupa Birliği çapında siyasi istikrarın sağlanması, Avrupa toplumlarının Birliğe ve avroya güvenlerinin yeniden tesis edilmesi bakımından kritik öneme sahip. Şu anda ben biliyorum ki Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde 'Ben avroya karşıyım, ben Eurozone'da yer almam' diyen ülkeler var. Başta İngiltere ve şu anda halinden de memnun. Hatta bize de tavsiyede bulunuyorlar. 'Sakın' diyorlar 'Eurozone'a girmeyin. Siz de TLzone yaparsınız' diyorlar. 'Zaten ben de öyle düşünüyorum' diyorum. Şimdi bunlar önemli. Yani artık para konusunda da belki Avrupa Birliği kendini çek edecek. 'Eurozone'da yer alalım mı almayalım mı' diyecek. İngiltere yerini almadı ve şu anda da halinden memnun. Örnekse buyurun, böyle bir durum var.

Kısa vadeli zorluklar ve siyasi baskılar tabii ki yaşanabilir ve insanlar memnuniyetsizliklerini dile getirebilir. Ama bu baskılara boyun eğilerek reformların ve kemer sıkma politikalarının kısmen de olsa kesintiye uğratılması daha vahim ve küresel çapta daha olumsuz sonuçlara yol açacaktır.”

"AVRUPA FİKRİNİ İLERİYE TAŞIYANLARIN TARİHİ MİSYONLARINA BENZER GÖREVLER DÜŞÜYOR"

İçinde bulunulan hassas dönemde, Avrupa Birliği liderlerine, geçmişte Avrupa fikrini ileriye taşıyan önderlerin tarihi misyonlarına benzer görevler düştüğünü dile getiren Erdoğan, AB liderlerinin bu sorumluluklarını başarıyla yerine getirmelerini temenni ettiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Buradan çok açık ve net bir şey söyleyeceğim. Değerli dostum Schröder, liderler zirvesine katıldığı dönemde, biz de liderler zirvesine davet ediliyorduk. O zaman biz müzakereci ülke de değildik. Ama ne zaman ki Sayın Schröder ayrıldılar, Chirac ayrıldı, yeni yapılanmada bir karar çıktı. Nasıl bir karar çıktıysa anlamakta zorlanıyorum. Ondan sonra bizi liderler zirvesine almadılar. Biz şu anda liderler zirvesine katılmıyoruz ama müzakereci ülkeyiz. Böyle bir ideolojik yaklaşım olur mu? Avrupa Birliği bir siyasi birlik değil ki. Avrupa Birliği her yönüyle, siyasi, sosyal yönleri de olan bir birlik. Bu birliği ideolojik bir birlik haline getirirseniz kaybeden o zaman siz olursunuz.”
Avrupa müktesebatı içinde olmayanların Türkiye'ye dayatılmaya başlandığını belirten Erdoğan, “Bunlar Türkiye'ye dayatıldıkça kaybeden, dayatanlar olmuştur. Biz kaybetmedik, biz her geçen gün güçlenmeye devam ettik” diye konuştu.

"NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ DAHA ÖNCEDEN VERİLEBİLİRDİ, VERİLMELİYDİ"

Erdoğan, Avrupa Birliği'nin geçtiği zor sürecin, Birliğin getirdiği avantajların, hatta Birliğin gerekliliğinin dahi bazı çevrelerce sorgulanmaya başlanmasına yol açtığına değinerek, şunları söyledi:

“Buna rağmen Avrupa Birliği'nin 500 milyon nüfusa ve yaklaşık 16 trilyon dolar gayrisafi yurt içi hasılaya sahip küresel bir ekonomik güç olmaya devam ettiğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor, bunu bir kenara atamayız. Yaşanan tüm zorluklara rağmen Avrupa Birliği'nin küresel alanda bir barış projesi olmayı sürdürdüğü görülüyor. Avrupa Birliği'nin, özellikle de son dönemde Nobel Barış Ödülü'nü almaya hak kazanması, Birliğin barışa katkısını ifade ediyor, ben öyle anlıyorum, öyle anlamak istiyorum. Esasen Doğu ve Batı Avrupa'nın birleşmesinde oynadığı rol nedeniyle bu ödül Avrupa Birliği'ne daha önceden verilebilirdi, verilmeliydi.
Avrupa Birliği'nin küresel ölçekte barışı destekleyen bir birlik olarak da daha da güçlenmesi için Türkiye önemli katkılar yapabilir. Yakın coğrafyamızın yeniden şekillendiği bir dönemde dünya barışına yönelik tehditlere karşı birlikte mücadele etmeyi sürdürmeliyiz.”

"TÜRKİYE VE AB'NİN ORTAK BİR GELECEĞİ PAYLAŞTIĞINA İNANIYORUZ"

Türkiye'nin genç, eğitimli ve dinamik bir iş gücü potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, Avrupa Birliği üyesi bir Türkiye'nin giderek yaşlanan Avrupa kıtasına ihtiyaç duyduğu dinamizmi sağlayabileceğine işaret etti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin kuvvetlenen ve büyüyen ekonomisiyle Avrupa Birliği'nin, Orta Doğu, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya'da nüfuzunu artırmanın yanında küresel çapta daha etkin bir rol oynamasına katkı sağlayacağını belirterek, “Türkiye ve Avrupa Birliği'nin ortak bir geleceği paylaştığına yürekten inanıyoruz. Mevcut krizi, ortak geleceğimizi şekillendirmemiz, girişimciliğe daha fazla yatırım yapmamız, gençlerimizi küreselleşen dünyanın şartlarına daha iyi hazırlamamız için bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

Avrupa Birliği'nin 2020 projesi ile Türkiye'nin 2023 projesinin hedeflerinin büyük oranda örtüştüğüne dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bu hedeflere ulaşmak için birlikte yapabileceğimiz çok şey bulunuyor. Bu amaçla atılması gereken ilk adım, halklarımız arasındaki etkileşim, diyalog ve iş birliğinin ileri götürülmesini engelleyen o yapay bariyerlerin kaldırılması olmalıdır. Girişimci Türk vatandaşları Avrupa'da serbestçe hareket edebilmeli, ortak geleceğimizin şekillendirilmesine katkıda bulunabilmelidir. Yaşanan kriz, özellikle Avrupa Birliği entegrasyon sürecinin, özellikle karar alma yöntemleri bakımından daha esnek olacak şekilde değiştirilmesi ihtiyacını da ortaya çıkardı. Geleceğin Avrupa'sında bazı üye ülkeler daha yavaş entegrasyonu tercih edebilirken, örneğin Avrupa bölgesi veyahut da Euro Bölgesi ülkeleri daha ileri bir siyasi ve ekonomik birlik modeline doğru ilerleyebileceklerdir. Ortak amaç ve değerler korunabildiği takdirde böyle bir yapıda halkının tercihleri doğrultusunda her ülke yer bulabilecektir. İnanıyorum ki Avrupa Birliği önümüzdeki birkaç yıl içinde kendine güvenini yeniden kazanacak ve krizden güçlenerek çıkacaktır.”

Türkiye'nin de Avrupa Birliği'nin yaşadığı bu gelişmelere seyirci kalmadığını dile getiren Erdoğan, “Tesis ettiğimiz Avrupa Birliği Bakanlığı ile daha yakından bu süreci izleyen bir ülke konumundayız. Bizzat müzakereci bir ülke olarak zaten işin içindeyiz. Kendimizi geleceğin Avrupa Birliği'ne tam üye olarak hazırlamaya devam ediyoruz. Avrupa Birliği'nin, Türkiye tam olarak katıldığında daha güçlü hale geleceğine, çeşitlilik içinde birlik vizyonunu tam manasıyla gerçekleştirebileceğine inanıyorum” dedi. (AA)