Başbakan Erdoğan: Arınç'la niye görüşeyim?

Başbakan Erdoğan: Arınç'la niye görüşeyim?
Başbakan Erdoğan: Arınç'la niye görüşeyim?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan medyayla buluşmasında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisine yönelik açıklamalarıyla ilgili "Görüşmedim, niye görüşeyim" dedi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu'nun haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "kızlı erkekli ev" krizi üzerine dün gündemi sarsan açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la görüşmediğini açıkladı. 

Bülent Arınç'ın konuşmasının tam metni

Hüseyin Çelik'ten Arınç yorumu: Sitem sevgiden doğar


Polonya gezisinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Arınç’ın kendisine yönelik sözleri üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:
“Yurt dışı seyahatindeyiz. Ülkenin bu ülkelerle yaptığı görüşmelerden nasıl bir fayda sağlayacağını konuşmalıyız. Benim basından beklentim budur. Benim bir arkadaşım veya hükümet sözcüm bir şey söylemiş, bu konuyu görüşeceğim mahal burası değil, sizler değilsiniz. Kendi aramızda görüşürüz. Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz. Partinin genel başkanı ve hükümetin başbakanı benim. Varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini, gerektiği yerde ben yaparım. TV ile medya aracılığı ile yapmam, MYK’da, Bakanlar Kurulu’nda görüşürüz.”
Bülent Arınç Twitter'ı salladı: TRT'den sorumlu Arınç'ı TRT sansürlüyor

Başbakan, medya ile görüşmesi öncesinde Arınç’la telefon teması olup olmadığı sorusuna da “Hayır. Görüşmedim. Niye görüşeyim” yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan’a yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

- Öğrenci evleri tartışması sürüyor bir açıklamanız olacak mı? - Ben açıklanacak her şeyi söyledim. Bu tür konular bir ya da iki defa konuşulur. Sürekli aynı şeyleri söylemenin anlamı yok. Açıklamalarımı farklı yerlere çekmenin de bir anlamı yok. Konuyu fuhuşa, zinaya, evlere paldır küldür girmeye kadar getirdiler... Ailelerin şikâyetleri üzerine bir açıklama yaptık, konuyu nerelere getirdiler.

- Suriye’ye dönük silah sevkiyatı hakkında yeni bilgi var mı? - Roket mermilerinin kalıplarını Konya ve Adana’daki fabrikalara Suriyeli gruplar getirmiş. Paralarını da vermişler. Aslında o fabrikalar tarım aletleri üreticileri. Aslında o TIR’ın yakalanması Türkiye Cumhuriyeti’nin hassasiyetini gösterir. Türkiye’nin silah üreten resmi veya yarı-resmi silah üreticileri belli. Özeller de... Bunların satışları tamamen kayıt altında. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti hiçbir terör örgütünün arkasında değildir. Türkiye güçleniyor. İçeride, dışarıda engellemeye çalışan güçler var. Sermaye, medya ve arkasında olan ülkeler var. Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı göstermeye çalışıyorlar. O silahların menşeilerine bakarlarsa kendi ülkelerine ait çıkar.

- Yerel seçim adaylarınız belli oldu mu? - Bu pazar 14 büyük şehrin temayül yoklamalarını alacağız. 30 büyük şehir bitmiş olacak. Kalan 51 ilin yoklaması da haftaya gelecek. Mutmain (tatmin) olduğumuz, kanaatimiz kesinleşen illerin adaylarını art arda açıklamaya başlarız.

- Uluslararası dinleme skandalında Türkiye’ye dönük dinleme iddiaları da var... - Uluslararası camiada egemen güçler bunu hep yaptı. Hep dinlemeye çalıştılar. Biz de bu gelişmelere yönelik altyapı çalışmalarına izin vermedik, engel olduk. Rahatsız oldular. Bu arada olanlar var. Artık uzay dinlemeleri var. MİT’in alt yapısı 10 yıl öncesi gibi değil. GES’in MİT’e devriyle sonuç almaya başladık. Teknolojiyi daha iyi kullanır hale geldik.

- Anayasa görüşmeleri yine tıkandı, ne düşünüyorsunuz? - CHP iade-i ziyarette '4 parti bir arada olmazsa yokuz' dedi. Zaten 4 parti uzlaşmış. 2’si kayış atıyorsa, biz çıkaralım demeliler. Dürüst değiller, samimi değiller. 2 partinin gücü yeterli, 63 madde değil, hepsini çıkaralım.

- Avrupa’daki muhafazakâr partilerin yeni oluşumuna üye oldunuz değil mi? - Avrupa Muhafazakâr ve Reformcu Partiler Birliği kuruldu. Biz de kurucu üyesi olduk. İngiltere ve Çek Cumhuriyeti iktidar partileri de üye.